Logitech G Pro X Mikrofon Çalışmaması (Çözüm)

Oyun ekipmanı söz konusu olduğunda Logitech'in G serisi ürünleri oyuncuların en önemli tercihlerinin başında gelmektedir. Ancak, Logitech G Pro X mikrofonunun çalışmaması gibi ekipmanla ilgili birçok farklı şikayet söz konusudur. Başkalarıyla mikrofonda konuşamamak çok can sıkıcı olabilir. Ama bu sorunu çözmek çok zor değildir. Logitech G Pro mikrofonunun çalışmaması sorununu yaşıyorsanız aşağıda yer alan adımları çözüm olarak kullanabilirsiniz.

1. Donanım sorunlarını kontrol etmek

Yazılım odaklı herhangi bir adım atmadan önce mutlaka donanım sorunları için kulaklığı gözden geçirmeniz gerekir. Donanım sorunları asıl problemin yazılım merkezli değil donanım merkezli olup olmadığını tespit etmenize yardımcı olacaktır.

 • Bağlantıları kontrol edin: Kulaklığınızda biri PC'ye bağlı kablo, diğeri mikrofon için olmak üzere iki giriş jakı görürsünüz. Mikrofonu sağlam bir biçimde taktığınızdan emin olun. Ayrıca iki sağlam tıklama hissedene kadar PC bağlantı kablosunu doğru jaka bağlayın.
 • Kulaklığınızı test etmek için başka bir bilgisayara bağlayın: İkisi de çalışmazsa, kulaklıklı mikrofon seti fiziksel olarak hasar görmüş olabilir. Daha fazla yardım için Logitech ile iletişime geçmeyi düşünmelisiniz.

Son olarak sessize alma anahtarının devre dışı bırakıldığından emin olun. Donanımla ilgili her şey yolundaysa aşağıda yer alan adımları takip etmeyi düşünebilirsiniz. Bunlar yazılım boyutuyla ilgilidir ve sorununuzu çözmek için ideal adımlardır.

2. Logitech G Pro X mikronuna izin vermek

Windows 10, kullanıcıların sistemin ve uygulamaların mikrofonlarını kullanıp kullanamayacağını kontrol etmelerine olanak tanır. Dolayısıyla, erişimi devre dışı bıraktıysanız Logitech G Pro X mikrofonunuz düzgün çalışmayacaktır.

 • Başlat menüsünün hemen yanında yer alan arama kısmında mikrofon gizlilik yazın.
 • Karşınıza Mikrofon gizlilik ayarları isimli bir seçenek çıkacaktır. Bu seçeneğe girin.
 • Ardından Bu cihazda mikrofona erişime izin ver seçeneğinin altında yer alan Değiştir seçeneğine tıklayın ve bu seçeneği Açık yapın.

Ayrıca uygulamaların mikrofon erişimine izin vermeyi unutmamalısınız. Ardından biraz daha aşağı indirin masaüstü uygulamaların mikrofona erişmesine izin ver seçeneğini de aktif hale getirmelisiniz. Mikrofon hala çalışmıyorsa bir sonraki çözümü deneyebilirsiniz.

3. Ses ayarlarını kontrol etmek

Bazı sistemlerde belirli güncellemelerden sonra ses ayarları bozuk olabilmektedir. Bunun için doğru ses ayarlarının yapılması gerekmektedir. Bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız aşağıda size sunulmuş olan adımları takip edebilirsiniz.

 • Başlat menüsünün yanındaki arama kutucuğuna denetim masası yazın.
 • Denetim Masası uygulamasını çalıştırın ve sağ üst köşeden Görüntüleme ölçütü seçeneğini küçük görseller haline getirin.
 • Karşınıza çıkan Ses ayarları kısmında Kayıt bölümüne geçin yapın.
 • Burada Logitech G Pro X'e ait olan mikrofonun etkin olduğundan emin olun. Ayrıca mikrona tıklayıp Varsayılan yap demeyi unutmayın.
 • Daha sonra mikrofona sağ tuş tıklayın ve Özellikler seçeneğine girin.

Özellikler seçeneğinde Düzeyler kısmına geçin yapın ve mikrofon sesini maksimum olarak ayarlayın. Artık Logitech G Pro X mikrofon varsayılan olacak, sesi en yüksek düzeyde olacak. Şimdi mikrofonu tekrar test edebilirsiniz.

4. Ses sürücüsünü güncellemek

Ses sürücünüzde sıkıntı varsa veya ses sürücünüz çok eski bir tarihe aitse Logitech G Pro X mikrofon problemi yaşayabilirsiniz. Kulaklığınızın doğru bir şekilde çalışmasını istiyorsanız her zaman en güncel ses sürücülerini yüklemeyi düşünmelisiniz.

Logitech'in destek sitesine giderek ürününüz için en doğru sürücüyü bulmaya çalışabilirsiniz. Bulduktan sonra Windows versiyonunuz ile uyumlu olanı indirmeli ve yüklemelisiniz. Böylece mikrofon probleminizi ortadan kaldırabilirsiniz.

5. G HUB'ı yeniden yüklemek

Birçok oyuncu G HUB'ı yeniden yükledikten sonra Logitech kulaklıklarında problemlerin başladığını belirtmişlerdir. Özellikle mikrofon problemleri ortaya çıkmıştır. Eğer G HUB yazılımı yüklüyse onu yeniden yüklemeyi düşünmelisiniz.

 • Windows tuşu ile R tuşuna aynı anda basın ve Çalıştır penceresini açın.
 • Çalıştır penceresine cpl yazın.
 • Ardından yüklü olan programlar arasından Logitech G HUB'ı bulun ve onu kaldırın.

Bilgisayarınızı yeniden başlatın. Logitech'in G HUB sayfasına gidin ve Windows İçin İndir diyerek yazılımı indirin. İndirme işlemi tamamlandıktan yazılımı yükleyin ve sorunun giderilip giderilmediğini kontrol edin.

Yazar Hakkında

Talha Yılmazer
Talha Yılmazer Elektrik-Elektronik teknolojisi mezunuyum. Uzun yıllardır çeşitli web platformlarında içerik editörlüğü yapmakla birlikte, profesyonel makale hizmetleri sağladım. Şu anda Teknolojio'da kurucu ortak ve içerik editörü pozisyonlarında görev almaktayım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap