LG'den Profesyonellere Özel Monitör Serisi: DualUp

LG, CES 2022 öncesinde etkinlikte yer vereceği monitörlerle ilgili bilgi paylaşmaya devam ediyor. Kısa bir süre önce UltraFine serisine ait ürünlerle ilgili bilgi paylaşan LG, bu sefer farklı tasarımıyla dikkat çeken (sıra dışı bir en boy oranı sahip) DualUp serisiyle karşımıza çıkıyor.

Ekran sektörü söz konusu olduğunda oldukça iyi bir konuma sahip olan LG, sektörde yenilikçilik anlamında üzerine düşeni yapmak için çabalayan ender firmalardan birisi. LG, 16:18 en boy oranına sahip yeni DialUp serisi sayesinde kullanıcılarına farklı bir deneyim sunmak istiyor.

LG'den Yeni Monitör Serisi: DualUp

LG'nin DualUp adını verdiği yeni seride yer alacak monitörler 16:18 en boy oranıyla ön plana çıkacaklar. Serinin ilk üyesi olan monitör Square Double QHD teknolojisiyle birlikte gelecek. Bu monitör özellikle dikey ekran kullanımını hedefleyen kullanıcıları hedef alacak.

Yatay olarak düşünüldüğünde çift monitör algısı veren DualUp serisindeki monitörler, video kurgu veya ses kurgu gibi ekranda birçok farklı ögenin yer almasını gerektiren işlerde rahatlıkla kullanılabilecek. Böylece kullanıcılar yerden tasarruf ederken aynı zamanda dikey yapıdaki monitörden en iyi şekilde yararlanabilecekler.

DualUp serisindeki ilk model 2560 x 2880 piksel çözünürlüğe sahip olacak. Bununla birlikte LG tarafından geliştirilen özel yazılımla monitör üst üste yerleştirilmiş 21.5 inç bir monitör halini alabilecek. Böylece kullanıcılara ekranı bölüp daha rahat bir kullanım imkanı tanınacak.

DualUp serisindeki monitörler LG Ergo adını taşıyan özel stand ile birlikte gelecek. Monitörün ekran yapısı Nano IPS olacak ve 300 nit parlaklık sunacak. 1000:1 kontrast oranına sahip monitörde HDR10 desteği yer alacak. DualUp serisindeki monitör CES 2022 etkinliğinde tanıtıldıktan sonra satışa sunulacak.

LG DualUp 28MQ780: Teknik Özellikleri

Her ne kadar LG'nin DualUp 28MQ780 monitörünün özelliklerinden biraz bahsetmiş olsak bile bunları bir arada görmek istiyor olabilirsiniz. Monitörün tüm teknik özelliklerini tek bir tabloda bir araya getirmeye çalıştık. Bu bilgilere göz atarak LG DualUp 28MQ780 model monitörün tüm özelliklerini öğrenebilirsiniz.

LG DualUp 28MQ780 Teknik Özellikleri
  LG DualUP 28MQ780
Ekran Boyutu 27.6 inç / 70.1 cm
Ekran Çözünürlüğü 2560 x 2880
Çözünürlük Standardı Square Double QHD
Ekran Teknolojisi IPS
Ekran En-Boy Oranı 16:18
Yenileme Hızı 60 Hz
Piksel Yoğunluğu 140 PPI
Kontrast Oranı (Statik) 1000:1
Parlaklık (Tipik) 300 cd/m²
Tepki Süresi 5 ms
DCI-P3 Desteği %98 Renk Gamı
Ekran Özellikleri HDR (Yüksek Dinamik Aralık)
HDR10
PbP (Resim Yanında Resim)
Diğer Özelikler Işık Sensörü
Nano IPS
Bağlantılar x2 HDMI
x1 DisplayPort
x2 USB Type-A (USB 3.2 Gen 1)
x1 USB Type-B (Upstream)
Stant Özellikleri Tilt (Yukarı-Aşağı Eğme)
Swivel (Sağa-Sola Döndürme)
Pivot (Yatay-Dikey Döndürme)
Yükseklik Ayarı
Dahili Hoparlör 14W Hoparlör Gücü
Stereo
Waves Maxx Audio

LG DualUp 28MQ780 model monitöre ait tüm özelliklerden bu şekilde bahsedebiliriz. Monitör hakkında ihtiyaç duyulan hemen hemen her bilgiyi bir araya getirebildiğimizi düşünüyoru. Buna rağmen daha fazla bilgi edinebilmek için LG Newsroom sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

LG DualUp Monitör: Neredeyse Tam Kare

LG'nin DualUP serisiyle yapmak istediği şey aslında çift 16:9 monitörlere bir alternatif oluşturmak diyebiliriz. Bu konuda şimdiye kadar atılmış en önemli adım ultra geniş 32:9 monitörlerdi. LG ise tamamen farklı bir tasarım ortaya koyarak 16:18 en boy oranına sahip bir model geliştirdi.

27.6 inç olacak DualUp monitör dikey olarak daha fazla alana sahip olanları rahatlatacak. 28MQ780 olarak tanıtılan bu monitör aynı zamanda dünyanın ilk 16:18 en boy oranına sahip monitörü olacak. Monitörün çözünürlüğü 2560 x 2880 piksel olacağı için 2560 genişliğindeki sektör standartlarını karşılayabilecek.

LG'nin DualUp monitörü oyunculara veya video izlemek isteyenlere hitap etmeyecek. DCI-P3 renk gamını %98 oranında destekleyecek. Elbette bu renk gamından tam olarak yararlanabilmek için modern işletim sistemlerinden birinin kullanılması gerekecek.

LG 28MQ780 bağlantılar açısından herhangi bir eksikliğe sahip olmayacak. Profesyoneller için üretilmiş olduğundan 1 tane DisplayPort, 2 tane HDMI ve 1 tane USB-C girişi içerecek. Kullanıcılar ihtiyaç duymaları halinde monitöre aynı aynıda iki bilgisayar bağlayabilecekler.

LG, CES 2022'de tanıtacağı DualUp monitör (28MQ780) için herhangi bir fiyat bilgisi paylaşmadı. Ancak monitörün 2022 yılında piyasaya sürüleceğini rahat bir biçimde söyleyebiliriz. Özellikle video kurgu işiyle uğraşan biriyseniz yeni bir monitör almadan önce bu monitöre göz atmanızı öneririz.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap