LG, G1 TV'lerin Panel Garantisini Beş Yıla Çıkarıyor

Daha öncesinde, LG'nin pahalı olan G1 OLED TV'lerinden birine göz attıysanız, şirket size satın almanız için başka bir neden sunmayı umuyor. LG, ABD’de sattığı tüm 2021 G1 OLED TV setlerini kapsayan televizyonlar için beş yıllık yeni bir sınırlı panel garantisi sundu. Garanti ilk yılda hem parça hem de işçiliği kapsıyor.

Daha sonrasında, ilgili tüm işçilik maliyetleri için ödeme yapmanız gerekiyor. Bununla birlikte, garanti süresi boyunca TV'nizin onarıma gönderilmesiyle ilgili kargo masraflarını ödeme konusunda endişelenmenize gerek kalmayacak. Ayrıca, yakın zamanda bir G1 seti satın aldıysanız, bu garantiye dahil oluyor.

Şirket, G1 garanti belgesinde, "LG OLED TV'niz normal ve uygun kullanım altında malzeme veya işçilik kusuru nedeniyle başarısız olursa, aşağıda belirtilen garanti süresi boyunca LG Electronics, kendi seçeneğiyle ürünü onaracak veya değiştirecektir." diyor. Devamında ise garantinin kapsamadığı olayların listesine yer veriyor. Örneğin, G1'iniz bir sel veya kısa devreden dolayı su hasarına uğrarsa, TV'niz bu garanti kapsamına girmiyor.

LG’nin bu konuyla ilgili söyledikleri:

Şirket sözcüsü verdiği demeçte, "LG'nin beş yıllık sınırlı garanti programı, normal görüntüleme koşullarında kullanıldığı zaman, LG OLED TV'lerde düşük görüntü tutma riski konusunda şirketin tutarlı iletişimine uygundur. Herhangi bir kendi kendine ışık yayan ekranlarda olduğu gibi, OLED TV'ler de belirli koşullar altında geçici görüntü engellemesi yaşayabilir, ancak normal izleme koşullarında kalıcı görüntü engellemesi veya yanması oldukça nadirdir. Görüntü engellemesi bir ürün hatası değildir." dedi.

LG'nin görüşüne göre, OLED yanması, internetteki bazı kişilerin bahsettiği kadar da büyük bir sorun değil. Çeşitli farklı içerikler izlediğiniz ve logo parlaklığını azaltma gibi özellikleri kullandığınızdan emin olduğunuz sürece, OLED TV'nizi yıllarca sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz. LG muhtemelen yeni ve daha parlak OLED evo panellerinin uzun ömürlülüğü hakkındaki şüpheleri gidermek için G1 setlerinin garantisini uzatmaya karar verdi.  

Yanma olasılığı bir yana, LG'nin yeni garantisi şirketin G1 setleriyle sınırlı olsa bile, rakiplerinin çoğuyla olumlu bir şekilde karşılaştırılıyor. Örneğin Vizio, TV'lerinde tüm süre boyunca hem parçaları hem de işçiliği içeren üç yıllık bir garanti sunmaktadır. Samsung'un 10 yıllık ekran yanması garantisiyle LG'den daha fazla olduğunu söyleyebilirsiniz, ancak LED ekranlar OLED'lerden çok daha az görüntü engellemeye eğilimli olduğu için, bu her şeyden çok bir pazarlama hilesidir.

Garanti, ABD'de satışta olan tüm 55, 65 ve 75 inç G1 setlerinin tümü için geçerli olurken, Türkiye'de bu garantinin gelip gelmeyeceği henüz bilinmiyor.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap