Türkiye'nin en güncel teknoloji haberleri yayınlayan yeni nesil teknoloji bloğu.

League of Legends Nedir ve Nasıl Oynanır?

League of Legends veya kısaca LoL, 2012 yılından bu yana dünyada en çok oynanan oyunlardan birisidir. Riot Games, on yıldan fazla bir süredir çevrimiçi oyun sahnesinin kontrolünü elinde tutmaktadır. Kendinizi bir oyuncu olarak tanımlıyorsanız bu oyunu kesinlikle duymuş olmalısınız.

League of Legends, dik bir öğrenme eğrisine sahiptir. Bir başka ifadeyle oyun karmaşık yapıdadır ama elde edilen bilgi ile birlikte güç kazanmak mümkündür. League of Legends genellikle bir MOBA olarak kategorize edilmektedir.

MOBA oyunları tipik olarak oyun boyunca RTS bileşenlerine sahiptir. Özetle, League of Legends, her biri beş oyuncu olmak üzere iki takımı olan ve bir amaç doğrultusunda birbirleriyle savaşan bir MOBA olarak tanımlanabilmektedir.

League of Legends nasıl oynanır?

League of Legends, oynanabilecek en derin ve en kapsamlı oyunlardan biridir. Sığ bir öğrenme eğrisine sahip değildir. Zaman zaman sinir bozucu olabilmekte ve aynı zamanda çok ödüllendirici bir oyundur. Stratejiler düzenlemek ve her şampiyona aşina olmak çok önemlidir.

Zamanla oyuncular yeni stratejiler geliştirmektedirler. Bu stratejiler dünya çapında kabul edilecek cinsten stratejiler olacaktır. Bu arada beceri boşluğu artmaya devam edecektir. League of Legends, sürekli değişen bir oyundur ve zirvede kalmasının ana nedenlerinden birisi budur.

Şampiyonlara değinmişken bunlardan biraz daha detaylı bir biçimde bahsetmek önemlidir. League of Legends çok çeşitli türde şampiyonlara ev sahipliği yapmaktadır. League of Legends şampiyonları altı farklı kategoriye ayrılmaktadır:

  • Assassin - Hızlı hareket ederler ve tek bir hedefe yüksek miktarda hasar verirler. Bu şampiyonlar hızlı mücadeleler için fazlasıyla uygundurlar.
  • Fighter/Bruiser - Bu şampiyonlar çok fazla hasar verebilirler ama aynı zamanda ciddi miktarda hasar alabilirler. Bunlar uzun süreli mücadeleler için idealdirler.
  • Mage - Bu şampiyonlar özellikle mesafeleri mücadelelerde kendilerini gösterirler. Saldırılara karşı korundukları zaman çok fazla hasar verebilirler.
  • Marksman - Tıpkı büyücüler gibi bu şampiyonlar da en iyi hasarı uzaktan verebilirler. Büyücülerden farklı olarak verdikleri hasar genelde fiziksel hasara dayalı olur.
  • Support - Bu şampiyonların ana rolü takım arkadaşlarının güçlü yönlerini ön plana çıkarmalarını sağlamak adına onları güçlendirmektir.
  • Tank - Adından anlaşılabileceği gibi bu şampiyonlar gelen hasarı karşılamak için vardırlar. Hasarın bir bölümünü karşılayarak diğer şampiyonların hayatta kalmasını sağlarlar.

Her şampiyonun bir yetenek kombinasyonu vardır. Ayrıca bunları destekleyecek bir özel yeteneğe sahiptir. Yeni oyuncuların kendilerini huzursuz hissetmelerine neden olabilecek çok fazla bilgi mevcutur. Onları binlerce saat oynamış oyuncularla kıyaslamak mümkün değildir.

Binlerce saati olan oyuncular, her bir şampiyonun nasıl oynandığını, bir maç için hangi şampiyonların en iyi seçim olduğunu ve oyununu işleyişini derinlemesine anlarlar. Bu nedenle, beş oyuncuyu bir araya getirince kesin sonuç almayı beklemek doğru bir şey değildir.

League of Legends'ta temel hedef nedir?

League of Legends'ta ana hedeflerden biri, kule gibi düşman yapılarını yok etmektir. Kuleler çok fazla hasar verebilirler. Bir rakip şampiyona bir düşman kulesinin altından saldıran oyuncular o kule için yeni hedef haline gelecektir.

Bu yüzden bir kuleye saldırırken şampiyonların mümkün oldukça çok minyon birliğiyle hareket etmesi önemlidir. Bir takım bir düşmanın inhibitör adı verilen binasını yok ettiği zaman beş dakika boyunca bir süper minyon birliğine sahip olma şansı olacaktır.

Düşman takımına karşı savaşmak ve ona ayak uydurmak için bir şampiyonun şampiyonunun seviye atlaması gerekir. Seviye atlamak, öldürmelerden kazanılan deneyim gerektirmektedir. Bir minyon birliğini öldürmek biraz tecrübe sağlayacaktır.

Buna rağmen bir rakip şampiyonu öldürmek daha fazla ödül verecektir. Altın ve deneyim kazanmanın en etkili yolu bu olduğundan, bir maçın erken aşamalarında minyon birliklerini öldürmek çok önemlidir. Bir oyuncu daha fazla tecrübe ve altın kazandıkça daha güçlü hale gelir.

Örneğin, daha fazla tecrübe ve altın kazanan oyuncu yeteneklerini daha hızlı bir biçimde yükseltir. Aynı zamanda eşya satın almak için daha fazla paraya sahip olacaktır. Deneyimin, öldürmeye yakın olan çevredeki şampiyonlar arasında paylaşıldığını bilmek önemlidir.

Altın ise yalnızca düşman şampiyonu veya kule barikatlarını son zamanlarda öldüren veya asist yapan oyuncular arasında paylaşılır. Son vuruş hareketi, bir League of Legends oyuncusunun geliştirebileceği en önemli ve en temel becerilerden biridir.

League of Legends'ta dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Altın, oyuncuların şampiyonlara bonus veren öğeler satın almalarına olanak tanır. Pasif zırh takviyeleri veya geçici bir kalkan gibi şampiyonları etkileyebilecek farklı ekstra nitelikelr vardır. League of Legends'ta 200'den fazla eşya vardır.

Bu eşyalar arasından doğru build seçeneğini oluşturmak tecrübe gerektiren bir iştir. Yeni oyuncular için oyun, eşya seçenekleri için ipuçları ve öneriler sunar. Binlerce build stratejisi vardır. Ancak oyun tarzınız için doğru olanı seçmek başarılı olmak için önemlidir.

League of Legends'ta koridor kontrolünün sağlanması hayati önem taşır. Bir şampiyon, koridoru üzerinde kontrol sağlayamıyorsa, sonuç olarak o şampiyon seviye atlama konusunda geride kalacaktır. Koridor kontrolü, minyon birliklerini öldürerek ve kuleleri savunarak gerçekleştirilir.

Her koridor arasında orman adı verilen açık alanlar vardır. Orman, canavar kamplarının birkaç dakikada bir benzersiz canavarlar ürettiği yerdir. Jungler şampiyonun işi bu canavaları tüm tkaıma veya bireysel şampiyonlara güçlendirmeler sağlamak için yok etmektir.

League of Legends'ta Dragon ne işe yarar?

Oyundaki zor olan kısımlardan birisi Dragon yani ejder özelliğini anlamaktır. Ejder bir zamanların bir takımın birkaç dakikada birçok altın kazanmasının bir yoluydu. Günümüzde her Dragon dört elementten biri olma şansına sahiptir.

Her elementin takıma kazandırdığı veya haritada değişikliklere yol açtığı özellikler vardır. Takımlar ekstra kazanımlar elde etmek için her ortaya çıktıklarında bu ejderleri öldürmeye çalışmalıdırlar. En büyük ejder ise Elder Dragon adını taşır ve bunun çok önemli özellikleri vardır.

League of Legends'ta Baron ne işe yarar?

Diğer ana hedeflerden birisi ise Baron ve ondan önce çıkan Rift Herald adı verilen canavardır. Rift Herald, yaklaşık 8 dakika içinde çıkar. Oyuncular oyun için saat 13:45'ten önce onu öldürdüğü sürece yeniden ortaya çıkabilmektedir.

Baron ise diğer önemli canavardır. Baron'a son vuruş yapan takımdaki tüm oyuncular güçlü bir güçlendirme kazanırlar. Güçlendirme, toplam AP ve AD miktarını yükseltir. Aynı zamanda yakındaki minyon birliklerine güç kazandırır.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz 1989 doğumluyum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Teknolojinin daha çok oyun tarafıyla ilgilenen biriyim. Özellikle hikayesi kaliteli oyunları beğeniyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap