League of Legends'ta MMR Değeri Nasıl Kontrol Edilir?

Eşleştirme derecesi anlamına gelen MMR, Riot Games tarafından bir oyuncunun League of Legends beceri seviyesini belirtmek için kullanılan bir sayıdır. Bir oyuncunun MMR değeri oyundaki performanslarına göre belirlenir. MMR'ın nasıl hesaplandığını bilmenin kesin bir yolu yoktur.

İstikrarlı bir şekilde galibiyet alan oyuncuların MMR'ında gelişme yaşanır. MMR oyuncunun takım arkadaşlarının seviyelerini belirler. Buna ek olarak karşıya gelecek rakibin seviyesi yine MMR ile belirlenir. Sistem, herkes için oyun deneyimini iyileştirmek adına benzer MMR değerine sahip olan oyuncuları aynı maça yerleştirmeye çalışır.

MMR değeri nasıl kontrol edilir?

MMR, oyuncuların oyundaki performanslarına göre hesaplanır. Fakat, Riot Games dışında hiç kimse oyuncunun gerçek MMR değerini dahil olmak üzere bu değere etki eden istatistiksel faktörleri de bilmiyor. Oyuncular daha fazla maç oynadıkça MMR değerleri otomatik olarak değiştirilir.

Galibiyetler ve mağlubiyetler muhtemelen MMR değerini etkileyen en önemli faktörlerdir. Buna ek olarak, oyuncunun KDA değerinin, dakika başına CS değerinin ve dakika başına kazandığı Gold miktarının etki edebileceği söylenmektedir. Elbette bunların birer varsayımdan ibaret olduğunu unutmamak gerekir.

KDA, CS ve Gold gibi değerler oyunda çok önemlidirler. Dolayısıyla bunların MMR değerine yönelik önemli faktörler olabileceği konuşulmaktadır. Buna rağmen, oyundan sonra elde edilebilen istatistiksel verilerden çok daha fazlasının dikkate alınabileceğini unutmamak gerekir. MMR, bir oyuncunun performansını hesaba katmak için önemlidir.

MMR, Ranked oyunları ve LP'yi nasıl etkiler?

Bir oyuncunun MMR değeri takım arkadaşlarını ve rakiplerini belirlediğinden, aynı zamanda sıralamalarını ve Elo değerini de etkiler. Yüksek MMR'a sahip bir oyuncu, kendisinden çok daha düşük bir MMR'a sahip oyuncu karşısında galibiyet alırsa daha az LP kazanır. Çünkü karşısındaki rakip ondan çok daha güçsüzdür.

Dolayısıyla, bir oyuncunun LP kazancı veya LP kaybı, kendi MMR değerine, karşılaştıkları rakiplere ve bulundukları seviyenin ortalama MMR değerine bağlıdır. Bu nedenle, bir oyuncu kendi seviyesinden daha yüksek bir MMR değerine sahip takımla karşılaşıp maçı kazandığında daha fazla LP kazanmış olur.

MMR değeri nasıl kontrol edilir?

Riot Games, oyuncuların MMR değerini bir sır gibi saklamaktadır. Oyuncuların League of Legends istemcisi üzerinden MMR değerlerini görebilme şansları yoktur. Buna rağmen, çeşitli resmi olmayan siteler aracılığıyla oyuncuların MMR değerlerini öğrenebilme şansları vardır.

WhatIsMyMMR isimli siteyi ziyaret ederek MMR değerinizle ilgili ortalama bir veri elde edebilirsiniz. Bu siteden öğreneceğiniz MMR değerlerinin son 30 gündeki oyun performansınıza göre hesaplanacağını bilmelisiniz. Ayrıca veriler, bir arkadaşınızla lobi oluşturup girdiğiniz oyunları es geçmektedir.

Siteyi ziyaret ettiğiniz zaman "What is ... 's MMR?" kısmında "..." yerine oyuncu isminizi yazmanız gerekmektedir. Bununla birlikte site sadece NA, EUW, EUNE ve KR bölgelerindeki oyuncuların MMR değerlerine yönelik bir veri sunmaktadır. Türkiye sunucusunda oynuyorsanız maalesef istediğiniz veriyi elde edemezsiniz.

MMR değerini neler etkiler?

Bir oyuncunun MMR değerini oyun içerisinde gösterdiği performans dışında herhangi bir şey etkilemez. Ranked bir oyun için sıraya girdiğinizde sıradan kaçarsanız MMR değeriniz olumsuz etkilenmez. Bunun yerine LeaverBuster sistemine yakalanırsınız ve düşük öncelikli sıra cezası alırsınız.

Bunun dışında, daha iyi bir MMR seviyesine sahip bir oyuncuyla Duo olarak oyuna girmek MMR değerinizi yükseltir. Tam tersi, daha düşük bir MMR seviyesine sahip bir oyuncuyla Duo olarak girdiğinizde MMR değeriniz düşer. Bunun dışında MMR değerini etkileyen tüm faktörler oyun içerisindeki performans değerlerinizdir.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz 1989 doğumluyum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Teknolojinin daha çok oyun tarafıyla ilgilenen biriyim. Özellikle hikayesi kaliteli oyunları beğeniyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap