League of Legends 11.20 Yama Notları: Değişiklikler ve Çıkış Tarihi

League of Legends 11.20 yaması için güncelleme döngüsü başladı. Bu yamada Smite büyüsünde bir takım değişiklikler yapılması planlanırken, Amumu nerf ve Elise ile Hecarim ise buff alacak. Ayrıca, Cadılar Bayramı için özel olarak tasarlanmış altı kostüm oyuncuların beğenisine sunulacak.

Worlds 2021 odaklı olan iki yamanın ardından oyunun klasik gelişimine katkı sağlayacak güncellemelere geri döndük. 11.20 yaması için açıklamaları yapma görevini Jeevun Sidhu'dan devralan Riot Phlox, dengelemenin tekrardan solo queue odaklı olmaya başlayacağını açıkladı.

League of Legends 11.20 yamasında neler yer alacak?

11.20 yaması için League of Legends geliştirici ekibi biraz sınırları zorlayacak değişiklikler yapmak için kolları sıvıyor. Özellikle oyuncuların sıralamalarını etkileyen cinsten şampiyonlar göz hapsine alınıyor. İlk etapta Darius, Hecarim ve Udyr gibi şampiyonların güçlendirilmesi ve Taliyah, Amumu ve Vex gibi şampiyonların güçsüzleştirilmesi planlanıyor.

1. Riot Games, Vex'i anında güçsüzleştirecek

Görünüşe göre Vex çıkışıyla birlikte çok fazla karanlık yaymaya başladı. Oyuncular her fırsatta bu şampiyonu oynamaya çalışırken, League of Legends'ın en yeni şampiyonu oyunculara oldukça güçlü avantajlar sunmayı başardı. Dolayısıyla Riot Games, şampiyonun bu yapısından memnun kalmadı ve ona anında bir nerf yüklemesi planladı.

Vex'in pasif yeteneği ve daha sonra yüksek hasarı hedef alındı. Taban AP değeri düşürülürken, AP değerinden yola çıkarak gerçekleştirdiği güç artışı nerf aldı. Böylece şampiyonun önüne gelen hedefi hasar manyağı yapmasının önüne geçilmesi planlanıyor. Riot Games, 11.20 yamasını beklemeden değişiklikleri bir ara yamayla oyuna ekledi.

2. Taliyah haftalar sonra geliştiricilerin hedefinde

Taliyah uzun bir süredir kendi halinde takılan bir şampiyondu. Fakat şampiyonun ortaya koyduğu performans Riot Games'i pek memnun etmedi. Birkaç yamadır rahat bir biçimde yol alan şampiyonu bu sefer radara yakalandı ve nerf almak için sıraya giren şampiyonlardan biri oldu.

Taliyah ile ilgili temel problemin, orman bölgesinde aşırı baskın bir performans ortaya koyması olduğu belirtildi. Özellikle yüksek rekabete sahip oyunlarda oyunun yapısını bozduğu ifade edildi. Q yeteneğinin minyon birlikleriyle etkileşimini beğenmeyen Riot Games, ona bir herf hediye edecek.

3. Bewitching serisine ait kostümler çıkacak

Beklenildiği gibi Riot Games, 11.20 yamasıyla birlikte Cadılar Bayramı için altı özel kostüm çıkaracak. Bewitching serisine ait olacak bu kostümlerin arasında bir tane Prestige niteliğinde kostüm olacak. Cadılar Bayramı yaklaşırken balkabaklarıyla ortalığı şenlendirecek bu kostümler bir anlamda bu özel bayramın kutlanması anlamına gelecek.

Bewitching kostüm serisinde yer alan tüm kostümler (Bewitching Morgana Prestige Edition hariç) sekiz farklı renk seçeneğiyle birlikte gelecek. Bewitching Morgana Prestige Edition kostümünde ise renk seçenekleri muhtemelen altı ile sınırlı olacak.

League of Legends 11.20 yama notları nelerdir?

League of Legends 11.20 yaması için resmi yama notları Riot Games tarafından paylaşılmıştır. Detaylı bilgiler için resmi kaynağa göz atabilirsiniz. Bu yamada yapılan değişikliklerin özetini incelemek için aşağıdaki notlardan yararlanabilirsiniz.

Şampiyonlar

 • Amumu
  • Q yeteneğinin hasar miktarı 70/100/130/160/190 (+85% AP) değerinden 70/95/120/145/170 (+85% AP) olarak değiştirildi.
  • Q yeteneğinin mana tüketim miktarı 30/35/40/45/50 değerinden tüm seviyelerde 70 olarak değiştirildi.
 • Darius
  • W yeteneğinin bekleme süresi 7/6.5/6/5.5/5 saniyeden tüm seviyelerde 5 saniye olarak değiştirildi.
 • Elise
  • Temel can miktarı 534 değerinden 555 değerine çıkarıldı.
  • Seviyeye göre kazandığı zırh miktarı 3.35 değerinden 4 değerine çıkarıldı.
 • Hecarim
  • W yeteneğinin bekleme süresi 22/21/20/19/18 saniyeden tüm seviyelerde 18 saniyeye düşürüldü.
  • Şampiyonlar dışındaki hedeflerden can yenileme miktarı 90/120/150/180/210 değerinden 120/150/180/210/240 olarak değiştirildi.
 • Irelia
  • Pasif yeteneğinin maksimum dolumda kazandırdığı AD oranı %30 değerinden %20 değerine düşürüldü.
 • Jarvan IV
  • Pasif yeteneğinin hasar miktarı hedefin mevcut canının %10'undan hedefin mevcut canının %8'ine düşürüldü.
 • Shen
  • Pasif yeteneğinin kazandırdığı kalkan miktarı 60-111 (+14% bonus health) değerinden 50-101 (+14% bonus health) değerine düşürüldü.
 • Singed
  • E yeteneğinin temel hasar miktarı 50/65/80/95/110 değerinden 50/60/70/80/90 değerine düşürüldü.
 • Taliyah
  • Q yeteneğinin bir sonraki canavara verdiği hasar %80 oranından %75 oranına düşürüldü.
 • Udyr
  • R yeteneğinin koni hasarı 50/95/140/185/230/275 (+80% AP) değerinden 60/110/160/210/260/310 (+80% AP) değerine çıkarıldı.

Eşyalar

 • Imperial Mandate (İmparatorun Fermanı)
  • İlk vuruş hasarı 30-60 değerinden 45-75 değerine çıkarıldı.
  • Eşyanın işaret hasarı artık onu tketen takım arkadaşı tarafından verilmiş sayılacak.

Büyüler

 • Smite (Çarp)
  • Maksimum can yenileme oranı %15 değerinden %10 değerine düşürüldü.

Harita

 • Orman Kampları
  • Gromp kampındaki yaratığın taban AD miktarı 70 değerinden 74 değerine çıkarıldı.
  • Ancient Krug kampındaki yaratığın taban AD miktarı 78 değerinden 74 değerine düşürüldü.

League of Legends 11.20 yamasında gelecek kostümler neler?

League of Legends 11.20 yamasında toplam 5+1 kostüm çıkarılacak. Çıkarılacak tüm kostümler Bewitching (Cadı) serisine ait olacak. 5 kostüm standart, 1 kostüm ise Prestige Edition (Prestij Serisi) olarak sunulacak. Kostümlere ait detaylı bilgilere ve videolara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Bewitching Poppy

Poppy şeker mi şaka mı seçeneklerini sunan en önemli güç durumunda. Her zaman, özellikle ürkütücü kapı eşiğinde bile ilk ortaya çıkan kişidir. Diğer tarafta korkutucu bir hayalet veya lezzetli bir şey olsa bile ikramlara yılmadan teşrif etmek onun işidir.

Bewitching Syndra

Balkabağı fenerlerinin yürüyüşü başlamadığı sürece hiçbir kutlama tamamlanmış sayılmaz! Syndra gökyüzünden yüzlerce büyük balkabağını çağırabilir. Büyük balkabaklarının çarpık gülümsemeleri aşağıda balkabaklarını bekleyen çocukları sevindirir.

Bewitching Nami

Elmaların ağızla yakalanması her zaman kolay bir şey değildir. Özellikle Nami, kendisiyle birlikte gelgitleri partiye getirdiğinde her şey çok daha zorlayıcıdır. Elmalar kimseyi ısırmaz ama balkabağı balığı herkesi ısırabilir!

Bewitching Yuumi

Yuumi, avını çevreleyen koruyucu balonu delip yere düşerken bir sıçrama yapmaya hazır durumdadır. Fakat bir an düşünceye dalar: Bir balkabağı kendisi balkabağı balığı yerse, bu çok fazla balkabağı olur mu? Ortada çok fazla balkabağı diye bir şey var mı?

Bewitching Fiora

Fiora her yıl partinin mahvedilmesinden bıkmış durumdadır. Partinin mahvedilmesinin ardındaki güç ise Nami'dir. Elma ağzıyla yakalamak bir yana bu sefer en çok şekeri kimin yiyebileceğini görmek için testlerde arka planda kalmaya kararlıdır.

Bewitching Morgana Prestige Edition

Morgana'nın kostüm yarışmasında birincilik ödülü alması için gerçek büyüye pek ihtiyaç yoktur. Fakat bu durum, büyüleyici giysisiyle jüri üyelerine mecazi bir büyü yapmasını engelleyemedi. Bu parti çok yakında her zaman hatırlanacak bir partiye dönüşecek.

League of Legends 11.20 yaması ne zaman çıkacak?

League of Legends 11.20 yaması resmi olarak planlanan tarihte sunuculara aktarılmış olacak. 6 Ekim 2021 tarihinde çıkarılması planlanan yama ilk olarak Okyanusya sunucusuna aktarılacak. Ardından yamanın çıkarılışı dünya geneline yayılarak tüm sunuculara uygulanacak.

Oyuncular, yamanın aktarım süreci başladığında oyunda birkaç saatlik kesinti yaşayacaklar. 11.20 yamasının çıkarılış sırasında Türkiye sunucusu dahil olmak üzere tüm League of Legends sunucularındaki eşleştirmeler ve Ranked oyunlar, yamanın dağıtımına başlanmadan 3 saat önce devre dışı bırakılacak.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz 1989 doğumluyum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Teknolojinin daha çok oyun tarafıyla ilgilenen biriyim. Özellikle hikayesi kaliteli oyunları beğeniyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap