Dizüstü Bilgisayarlarda Küresel Çip Sıkıntısı Yaşanabilir

Pandemi ile birlikte üretimde yaşanan aksaklıklar, riskin hale geçmediğini gösteriyor. Acer tarafından yapılan son açıklamada, çip sıkıntısının 2021 yılında da devam edebileceği vurgulandı.

Dünya genelinde dizüstü bilgisayar üreticileri arasında önemli markalardan birisi olan Acer, pandemi ile birlikte dizüstü bilgisayarlara yönelik eğilimin artması nedeniyle çip sıkıntısının hala bir sorun olduğunu söyledi. Şirketin yaptığı açıklamalara göre çip üretimindeki mevcut sorunlar, yılın ikinci çeyreğine kadar tüm sektör devleri mevcut sorundan “ciddi” olarak etkilenecek.

Yeni modellerle satışlar artacak!

Çip tedarik sorunları nedeniyle pek çok şirket üretimlerini kısıtlı bir şekilde sürdürebiliyor. Acer de bu sorundan etkilenen şirketlerden birisi olurken, şirket 3 yeni model duyurmuştu. 2021’in ikinci yarısından itibaren piyasada olması planlanan yeni modeller, kullanıcıların daha fazla ilgi göstermesine neden olacak. Geçtiğimiz hafta Acer'in baş işletme görevlisi Tiffany Huang tarafından yapılan açıklamalarda şirketin yeni üretimler için çip sorunu yaşadığı net olarak belirtilmişti.

Bu nedenle şirketin bir yandan sürekli çip sıkıntısına yönelik açıklamalar yapması bir yandan da yeni modelleriyle piyasada yer alması, markaların içinde bulunduğu çıkmazı net bir şekilde gözler önüne seriyor.

“Herkese Cihaz Gerekiyor!”

Dünya genelinde yaşanan pandemiyi değerlendiren Tiffany Huang, “Önümüzdeki yılın ilk çeyreğine ya da ikinci çeyreğine kadar çip tedarik sorunu edecek. Tedarikte ciddi sorunlarımız var. Artık her ailenin bir cihaza değil, her aile üyesinin çalışma veya eğitim için bir cihaza sahip olması gerekiyor.” dedi.

Mevcut kıtlık, şirketlerin planlamalarında da değişiklik yapmasını zorunlu kılıyor. Tiffany Huang açıklamasına göre Acer için bu durum, eğitim portföyüne ağırlık verilmesine neden oldu.

Acer’in açıklamalarına Gartner’den destek

Acer tarafından yapılan açıklamalara analiz firması Gartner’den de destek geldi. Gartner’in son raporunda çip tedarik sorununun en az 2022'nin ikinci çeyreğine kadar devam edeceği ve bunun sonucunda bazı cihazların fiyatlarının artacağı belirtildi. Üstelik özelikle küçük şirketler, daha yüksek çip fiyatları nedeniyle çip alımlarında ekonomik problemler de yaşayabilir.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap