Kripto Para Almak: Kripto Para Nasıl Alınır?

Yeni başlayanlar için Bitcoin, blockchain ve kripto para dünyasına ilk adımı atmanın zor ve kafa karıştırıcı olduğu doğrudur. Size bu konuda yardımcı olmak istiyoruz. Kripto para satın almak istiyorsanız dünyanın en iyi borsalarını kullanmak zorunda olduğunuzu bilmeniz gerekmektedir. Böylece nihayet ilk kripto paranızı satın alabilecek duruma gelebilirsiniz.

Kripto paraları satın almak için mevcut seçeneklerin çoğu borsaların yürürlükte olduğu yasalar nedeniyle bir ülkeden diğerine farklılık gösterebilmektedir. Kredi kartları, banka kartları veya bir banka hesabından transferler ile kripto para satın alabilirsiniz. Ancak söylediğimiz gibi tüm seçenekler kripto para borsalarına ve onların bulundukları ülkelere göre değişiklik gösterebilecektir.

1. Kripto para nedir?

Kripto para, mallar ve hizmetler karşılığında kullanılabilen çevrimiçi bir ödeme şeklidir. Birçok şirket, genellikle token adı verilen kendi para birimlerini çıkarmıştır. Bunlar şirketin sağladığı mal veya hizmet için özel olarak takas edilebilirler. Bunları, jeton veya kumarhane çipleri gibi düşünebilirsiniz. Ürün veya hizmete erişmek için kripto para birimi için gerçek para birimi takas etmeniz gerekecektir.

Kripto paralar, blok zinciri adı verilen bir teknoloji kullanarak çalışır. Blok zinciri, işlemleri yöneten ve kaydeden birçok bilgisayara yayılmış merkezi olmayan bir teknolojidir. Bu teknolojinin cazibesinin en önemli kısmı ise güvenliğidir. Bir başka ifadeyle yüzlerce farklı token ve coin bugün varlık gösterebiliyorsa bunu blok zincirine borçludur.

2. Kripto paralar neden bu kadar popüler?

Kripto paralar çeşitli nedenlerden dolayı çok farklı kitlelerden destek almaktadırlar. Bazıları bu alanı yatırım alanı olarak kullanmakta, bazıları normal borsa gibi yaklaşmakta, bazıları vadeli işlemler gerçekleştirmekte, bazıları ise proje bazlı düşünmektedirler. Ancak genel olarak kripto paraların popüler olmasının çeşitli nedenleri bulunmaktadır:

  • Destekçiler, Bitcoin gibi kripto para birimlerini geleceğin para birimi olarak görüyorlar. Muhtemelen daha değerli hale gelmeden önce şimdi satın almak yarışıyorlar.
  • Bazı destekçiler, kripto paraların merkez bankalarını para arzı yönetmekten alıkoyması gerçeğini sevmektedir. Çünkü zamanla bu bankalar enflasyonu yoluyla paranın değerini düşürme eğilimindedirler.
  • Kripto para birimlerinin arkasındaki teknoloji olan blok zinciri gibi destekçi toplayan daha farklı noktalar vardır. Merkezi olmayan bir işleme ve kayıt sistemi olan bu zincir, geleneksel ödeme yöntemlerinden daha güvenli görülmektedir.
  • Bazı spekülatörler kripto para birimlerini tercih ederler. Çünkü değer artırırlar ve para birimlerinin uzun vadede parayı hareket ettirmenin bir yolu olarak kabul edilmesiyle ilgilenmemektedirler.

3. En iyi kripto para borsasını seçmek

İlk adım, yerel fiat para biriminizin yatırılmasını ve çekilmesini destekleyen bir borsa seçmeyi içerir. Birçok borsa yerelleştirilmiştir. Bu yüzden yalnızca belirli sayıda para birimini destekler. En iyi kripto para borsaları kısmına göz atarak TRY ile işlem yapan en iyi borsaların neler olduğuna göz atabilirsiniz.

En iyi kripto para borsaları hangi borsanın yeteri kadar güvenli olduğunu anlamanıza yardımcı olacaktır. Bu yüzden ilk kripto paranızı satın almanıza yardımcı olabileceği için mutlaka ilgili içeriğe göz atmanızı öneririz. Bir borsa ne kadar güvenilir ise onda işlem yapabilme şansınız bir o kadar yüksek olacaktır.

Borsaların lisanslı ve düzenlenmiş (regulated) olup olmadığını, desteledikleri farklı para yatırma ve çekme yöntemlerini, ücretlerini ve alım satım komisyonlarını ve kripto para fiyatlarını da kontrol edebilirsiniz. Karar verebilmeniz için tüm bilgileri CoinMarketCap gibi sitelerden elde edebilirsiniz.

Bu konular size biraz sıradan gelebilecektir. Ancak bir kripto borsasının bir borsacıya benzer kurallar altında çalışması gerektiğini unutmamak önemlidir. Bu, yerel yasalara uymak için çok yüksek dokümantasyon standartlarına sahip oldukları anlamına gelmektedir.

4. Farklı ödeme yöntemlerini anlamak

Bir kripto para borsasına yerel para birimiyle ödeme yapmanın dört farklı yolu vardır. Bunlardan ilki yerel banka havaleleri, uluslararası banka havaleleri, üçüncü taraf ödeme işlemcileri ve kredi kartı ile banka kartları şeklindedir. Hangisini seçmek istediğiniz tamamen yatırım yapacağınız miktara ve yapmak istediğiniz işleme göre değişkenlik gösterecektir.

Yıllar boyunca bir kredi kartı, banka kartı veya PayPal gibi üçüncü taraf ödeme işlemcileri ile Bitcoin veya diğer erken kripto para birimlerini satın almak mümkün değildir. Çünkü bu işlemleri tersine çevirmek mümkündür. Bir blockchain transferi tersine çevrilmediği için kriptoyu ödemek, almak, borsadan transfer etmek ve ardından ödemeyi tercihe çevirmek mümkün olabilirdi.

Bu nedenle yakın zamana kadar kripto paraları yalnızca yerel banka havalesi veya banka havalesi ile bir borsadan almak mümkündü. Zaman içerisinde bu konuda çok farklı değişiklikler olmadığını söylemek mümkündür. Hala dört farklı yöntemi kullanarak borsaya ödeme yapmak ve borsadan kripto para satın almak söz konusudur.

  • Yerel banka transferi: Genellikle en hızlı ve en ucuz yöntem budur. Ancak tüm borsaların bunu desteklemesi söz konusu değildir.
  • Uluslararası banka transferi: SWIFT protokolünü kullanarak para transferi gerçekleştirmek mümkündür. İşlemin gerçekleşmesi uzun sürmekte ve yüksek işlem ücretleri yer almaktadır.
  • Üçüncü parti ödeme işlemcisi: PayPal, Papara gibi ödeme işlemcilerini içerir. İşlem yapabilmek için üçüncü parti ödeme sitelerinde hesap sahibi olmak gerekmektedir.
  • Kredi kartı veya banka kartı: Ufak miktarda parayı aktarabilmek için en hızlı ve en kolay yöntemdir. İşlem ücretleri çok fazla olduğundan oldukça pahalıdır.

5. Anında kripto para satın almak

Karşılaşılan dokümantasyon gereksinimleri nedeniyle bir borsada bir hesabı tamamen açmak ve doğrulamak genellikle birkaç gün sürer. Bununla birlikte, bir hesap açıldıktan sonra banka havalesi, kredi kartı, banka kartı veya başka yerde tutulan kripto para transferi yoluyla hızlı bir şekilde para yatırmak ve ardından çok hızlı bir şekilde satın almak, satmak veya ticaret yapmak mümkündür.

Bir borsa ile doğrulama tamamlandıktan ve bir depozito yatırıldıktan sonra pazara sundukları herhangi bir kripto para varlığından birini satın almak mümkündür. Mevcut varlık yelpazesi borsadan borsaya büyük ölçüde farklılık gösterir. Ancak tümü Bitcoin, Ethereum, Ripple ve Bitcoin Cash gibi en iyi kripto paraları sunarlar.

6. Kripto satın para almadan önce gereksinimler

Artık hangi borsada işlem yapmak istediğinize karar verdiğinize göre, bir hesap açma ve bir Bitcoin adresi alma zamanı geldi demektir. Kayıttan sonra borsaların kimliğinizi doğrulamasını gerektirmesi tamamen normaldir ve buna KYC adı verilmektedir. Süreç, kimliğinizi kanıtlamak için fotoğraf göndermenizi içerecektir. Gönderildikten sonra işlemin tamamlanması birkaç saat veya birkaç gün sürebilecektir.

KYC tamamlandıktan sonra artık hesabınıza para yatırabilir duruma gelebilirsiniz. Hangi yöntemi seçmek istediğiniz tamamen size kalmış bir durumdur. Ancak kredi kartından genellikle %3-4 komisyon alındığını ve yerel banka hesabıyla havaleden ise %1 komisyon alındığını bilmeniz gerekmektedir. Bunlar ortalama rakamlardır ve abone olduğunuz borsaya göre değişiklik gösterirler.

Para hesabınıza yatırıldıktan sonra ilk kripto paranızı almaya hazır hale getirirsiniz. Genel olarak kripto paraların tamamını satın almanıza gerek yoktur. Örneğin, Bitcoin satın almak istediğinizde mutlaka gidip 1 Bitcoin almanıza gerek yoktur. Bitcoin, Satoshi adı verilen parçalara bölünür. Yani gidip 100.000 Satoshi alabilirsiniz. Birçok kripto parada yine bu şekilde bir imkan mevcuttur.

7. Kripto para cüzdanı sahibi olmak

Alacağınız kripto paraya karar verdikten sonra al-sat yapmaya devam etmek istiyorsanız onları borsada tutmaya devam edebilirsiniz. Örneğin, 0.40 TL'den bir altcoin satın aldıysanız ve bunu 0.60 TL olduğunda satmak istiyorsanız kripto parayı borsada tutabilir ve buna uygun olarak emir verebilirsiniz. Ancak, 0.001 TL olan bir altcoin aldıysanız ve bunu uzun vadeli yatırım aracı kullanacaksanız ilgili kripto paranın cüzdanına sahip olmanız gerekmektedir.

Kısacası, uzun vadeli yatırım için alınan coin bir cüzdanda tutulmalıdır. Alım ve satım yapmaya devam edeceğiniz bir coin ise borsada tutmaya devam edebilirsiniz. Bunun sebebi cüzdanların borsadan daha güvenli yerler olmalarıdır. Elbette her iki durumda da hesabınızın güvenliğini sağlamak sizin elinizde olacaktır. Güçlü şifreler kullanmanızı ve iki adımlı doğrulamayı etkin hale getirmenizi öneririz.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap