Kripto Para Madencileri, 700 Bin Ekran Kartı Satın Aldı

Her geçen gün hızla büyüyen kripto para madenciliği, ekran kartı piyasasını da hareketlendiriyor. Yapılan bir araştırmaya göre yılın ilk çeyreğinde 700 bin civarında ekran kartı satın alındı. Bu satın alımlarla birlikte ekran kartı pazarının cirosu 4 milyar doları aştı. 

Adeta meslek haline gelen kripto para madenciliği, AMD ve Nvidia gibi ekran kartı üreticilerinin stok sorunları yaşamasına neden oluyor.

Jon Peddie Research tarafından hazırlanan ilk çeyrek pazar analizine göre kripto para madencileri, ekran kartı satışlarının yüzde 25'ini oluşturmakta. Yapılan araştırmada, yılın ilk çeyreğinde 3 milyona yakın ekran kartı satışı yapıldı. Bu satışlardan 700 bine yakını kripto para madenciliği ile uğraşanlara ait.

Oyuncular Ekran Kartı Bulamıyor

Son dönemde yaşanan çip krizleri sebebiyle piyasaya belirli sayıda ekran kartı sürülebiliyor. Genellikle yüksek kaliteli ekran kartlarını tercih eden oyuncular, kripto para madencilerinin ekran kartına olan ilgisi sebebiyle ekran kartı bulmakta zorlanıyorlar. 

Her ne kadar stoklarda sorun yaşansada AMD ve Nvidia gibi üreticiler bu durumdan memnun. Öyle ki iki şirket de yılın ilk çeyreğinde toplamda 4 milyar dolar civarında oyuncu ekran kartı satışı yaptı. Bu rakamın yaklaşım 500 milyon doları kripto para madencilerine ait.

Yazar Hakkında

Talha Yılmazer
Talha Yılmazer Elektrik-Elektronik teknolojisi mezunuyum. Uzun yıllardır çeşitli web platformlarında içerik editörlüğü yapmakla birlikte, profesyonel makale hizmetleri sağladım. Şu anda Teknolojio'da kurucu ortak ve içerik editörü pozisyonlarında görev almaktayım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap