Kodi Nedir?

Kodi, videolar ve müzikler dahil olmak üzere her türlü içeriğe erişmenizi sağlayan açık kaynak kodlu bir medya merkezidir. Sahip olduğunuz içeriği televizyon, dizüstü bilgisayar, telefon, tablet ve diğerleri gibi dahil olmak üzere seçtiğiniz herhangi bir cihazda çalıştırabilme şansınız vardır.

Kodi yalnızca mevcut medyanıza güvenilir. Bu nedenle sizi çeşitli video akış hizmetlerine abone olmaktan kurtarmaz. Bunun yerine, Kodi'nin işlevselliği büyük oranda birçok dosya türünü ve birçok farklı cihazla uyumluluğu desteklemesinde yatmaktadır.

Kodi nedir?

Kodi, ev eğlencesi düşünülerek tasarlanmış ücretsiz ve açık kaynak kodlu bir yazılımdır. Yaklaşık yirmi yılı aşkın süredir piyasada olduğunu söylemek mümkündür. Microsoft bu yazılımı Xbox için geliştirmiştir ve ona Xbox Media Center (XBMC) adını vermiştir.

Microsoft onu terk ettikten sonra programın geliştirilmesi devam etmiştir ve Xbox platformunun çok ötesine geçmeyi başarmıştır. Kodi olarak adlandırılmış olan program, hayranlardan ve geliştiricilerden oluşan kendi topluluklarını oluşturmuşlardır.

Plex gibi diğer yazılımların aksine Kodi, kar amacı gütmeyen XMBC Foundation tarafından yönetilmektedir. Yazılım, dünya çapında sayısız kodlayıcı ve geliştirici tarafından sürekli olarak geliştirilmektedir. Çeşitli eklentiler veya sürümler yükleyerek Kodi yazılımını özelleştirebilme şansınız vardır.

Kodi nasıl çalışır?

Kodi, Android, iOS, Linux, macOS ve Windows işletim sistemlerinde çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Bu, onu tüm cihazlarınıza koyabileceğiniz ve içeriğinize istediğiniz zaman istediğiniz yerden erişebileceğiniz anlamına gelir. Ayrıca televizyonlarda, set üstü kutularda, akış cihazlarında ve Xbox One'da onu çalıştırabilirsiniz.

Ücretsiz olan uygulama, diğer uygulamalarda bulacağınız işlevlerin çoğunu sağlar. Ancak bir Universal Windows App olduğu için Kodi'de bazı özellik sınırlamaları vardır. Şirket zamanla daha fazla özellik eklemeyi planlamaktadır. Cihazlarınızda çalıştığında resimler, videolar, müzikler ve daha fazlasını izin vermektedir.

Bu medya türlerinden istediğinizi seçerek istediğiniz içeriği yükleyebilirsiniz. İçeriğinizin yerel olarak bir yerde veya evinizin çevresinden ve potansiyel olarak uzaktan erişebileceğiniz bir ağ sürücüsünde saklanması gerekecektir. Kodi, tüm içeriğinizi kataloglayacak ve onları uygulamanın kurulu olduğu tüm cihazlarda kolayca erişilebilir hale getirecektir.

Tekrar hatırlatmak gerekirse Kodi size herhangi bir içerik sağlamamaktadır. Bu nedenle tüm medya içeriğini kendiniz sağlamanız gerekecektir. Bununla birlikte çeşitli dijital hizmetlerin add-on adını taşıyan eklentiler aracılığıyla servise eklenmesi mümkündür. Kodi kendi içeriğini sunmasa bile medyanızı neredeyse her cihazda tek bir yerde yayınlama seçeneği sunar.

Kodi'nin faydaları nelerdir?

Kodi yalnızca bilgisayarlar için tasarlanmış bir yazılım değildir. Akıllı telefonlar dahil olmak üzere hemen hemen her cihazda çalışmaktadır. Bu tek başına uygulamayı ses ve video eğlencesi için değerli bir kaynak yapar. Onu Kodi'ye özel olmayan ama onu iyi çalıştıran platformlarda kullanman dahi mümkündür.

Kodi bir multimedya yöneticisi olduğundan müzik dinleyebilir, videolar izleyebilir, YouTube'un keyfini çıkarabilir, film incelemeleri ve bilgileri alabilir, spor gelişmelerini takip edebilir, bazı ulusal haberleri izleyebilir ve isterseniz çok daha fazlasını yapabilirsiniz.

Kodi türlerine bağlı olarak medyanızı düzenlemenize olanak dahi tanır. Favoriler, çalma listeleri, film dizinleri ve diğer birçok öğeyi oluşturabilme şansınız vardır. Kodi'de yayınladığınız her şeyin internet servis sağlayıcınız tarafından görülebilecek olacağını unutmamalısınız.

Kodi yasal ve güvenilir mi?

Kodi'nin kullanımı yasaldır. Kodi'yi sahip olduğunuz medya dosyalarını yönetmek ve oynatmak için indirip kullandığınız sürece herhangi bir problem yaşamazsınız. Yazılım ücretsizdir, açık kaynak kodludur ve güvenlidir. Kodi'ye ait olan resmi Add-on Repository üzerinden eklenti indirdiğiniz sürece güvenli tarafta kalabilirsiniz.

Bununla birlikte Kodi, harici kuruluşlar tarafından oluşturulan/geliştirilen üçüncü taraf eklentilerin kullanımı yoluyla telif hakkıyla korunan içeriğe yasa dışı olarak erişmek için kullanılabilecek bir araçtır. Böyle bir üçüncü taraf uygulamalara erişim imkanı sunan çeşitli eklentiler bulunmaktadır. Bazı insanların Kodi'yi yasa dışı amaçla kullanması Kodi'nin kendisini yasa dışı hale getirmemektedir.

Kodi kullanmaya değer mi?

Kodi'nin çekiciliği hizmeti nasıl kullanmayı planladığınıza göre değişiklik gösterecektir. Filmler, diziler, fotoğraflar ve müzikler gibi içeriklere evinizdeki tüm cihazlardan erişmek istiyorsanız ve bunları aktarmanın bir yolunu arıyorsanız, Kodi ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır.

Bununla birlikte içeriğe erişmek için bağımsız bir akış hizmeti arıyorsanız Kodi muhtemelen sizin için doğru seçenek olmayacaktır. Kodi özellikle biraz yazılım bilgisine sahip olanlar ve farklı hizmetlere tek bir yerden erişmek isteyenler için ideal bir seçenektir.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap