Klavyede Dolar İşareti ($) Nasıl Yapılır?

Dolar işareti en sık kullanılan para birimi sembollerinden biridir. Genel olarak dolardan bahsederken dolar işaretini ($) kullanırız. Klavyede dolar işaretinin nasıl yapılacağını merak ediyor olabilirsiniz. Bununla birlikte dolar işaretinin kökenini merak ediyor olabilirsiniz. Tüm merakınızı giderecek bilgilere artık kolayca ulaşabileceksiniz.

Dolar işareti nasıl yapılır? Özellikle finansal alanda içerik oluşturmaya çalışıyorsanız bilgisayarda yer alan tuşlar yardımıyla çeşitli para birimlerini sembolize eden işaretleri kolayca yazabilirsiniz. Dolar işaretini ($) yazabilmek aşağıdaki önerileri takip edebilirsiniz. Dilerseniz sonrasında dolar ile ilgili tarihsel bilgilere ulaşabilirsiniz.

Dolar işareti ($) nasıl yapılır?

Bilgisayar klavyesinde dolar işaretini yapmak istiyorsanız bu oldukça basittir. Ancak kullanacağınız yöntem kullandığınız klavyenin diline göre değişiklik gösterecektir. Ayrıca, Windows ve Mac bilgisayarlarda dolar işaretini yapmak farklılık gösterebilecektir. Dolar işaretini yapmak için aşağıdaki yöntemlerden herhangi birini kullanabilirsiniz.

1. En hızlı şekilde klavyede dolar işareti yapmak

Standart bilgisayar klavyesinde dolar işaretini tespit etmek aslında çok kolaydır. Klavyenin üst kısmında yer alan rakamlara göz atarsanız 4 rakamının olduğu tuşta dolar işaretini ($) görebilirsiniz. Ancak sadece bu tuşa bastığınız zaman 4 rakamı yazılır. Bu nedenle belirli bir kombinasyon kullanmanız gerekir.

 • Windows bir bilgisayarda Türkçe bir klavye kullanıyorsanız dolar işaretini yapmak için CTRL + ALT + 4 kombinasyonunu veya AltGr + 4 kombinasyonunu  kullanmanız gerekir.
 • Windows bir bilgisayarda İngilizce bir klavye kullanıyorsanız dolar işaretini yapmak için SHIFT + 4 kombinasyonunu kullanmanız gerekir.
 • Mac bir bilgisayarda klavyenin dilinden bağımsız olarak dolar işaretini yapmak için SHIFT + 4 kombinasyonunu kullanmanız gerekir.

Yukarıda bahsettiğimiz yöntemler dolar işaretini yapabilmek için kullanılacak en basit yöntemlerdir. Windows veya Mac işletim sistemi kullanıyor olabilirsiniz. Belirttiğimiz tuş kombinasyonlarını kullanarak klavyede dolar işareti ($) yapabilmek oldukça kolaydır.

2. ALT kodu kullanarak klavyede dolar işareti yapmak

Her ne kadar dolar işaretini ($) yapmak standart yöntemle çok daha kolay olsa bile bazen farklı yöntemleri deneyerek dolar işareti ($) yapmak isteyebilirsiniz. Bunun için ALT kodu yöntemini kullanabilirsiniz. Bu yöntemin sadece Windows bilgisayarlarda işe yaradığını bilmelisiniz.

 • Öncelikle fare imlecini dolar işaretini ($) yapmak istediğiniz yere yerleştirin.
 • Klavyede ALT tuşuna basılı tutun ve ardından sağ taraftaki rakamlardan sırasıyla 3 ve 6 rakamlarına basın.
 • Bu kombinasyonu gerçekleştirdikten sonra ALT tuşuna basılı tutmayı bırakın.

Bu işlemleri yaptığınız zaman fare imlecini yerleştirdiğiniz yerde dolar işareti ($) ortaya çıkacaktır. Windows bilgisayarınızda bir şekilde standart yöntemle dolar işareti ($) yapamıyorsanız burada belirttiğimiz ALT kodu yöntemini deneyerek bu işareti oluşturabilirsiniz.

3. Kopyala ve yapıştır yöntemiyle dolar işareti yapmak

Kopyala ve yapıştır yöntemini kullanarak dolar işareti ($) yapmak her zaman başvurabileceğiniz bir yöntem değildir. Genel olarak dolar işaretini ($) çok sık kullanmanız gerektiğinde bu işareti kopyalayıp sürekli yapıştırmayı düşünebilirsiniz. Bunun dışında kopyala ve yapıştır yönteminin işlevsel olduğu bir durum neredeyse yoktur.

 • Kopyala ve yapıştır yöntemini kullanmak için tek yapmanız gereken dolar işaretini ($) kopyalamaktır.
 • Yukarıdaki cümlede parantez içerisindeki sembolü seçili hale getirin ve ardından CTRL + C yapın.
 • Bunu yaptığınız zaman sembolü kopyalamış olacaksınız. Artık onu CTRL + V yaparak dilediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.

Bazı kullanıcılar genel olarak Karakter Eşlem uygulamasından yararlanarak sembolü bulup o şekilde kopyalama yaparlar. Ancak modern dönemde buna gerek yoktur. Herhangi bir yerde gördüğünüz dolar işaretini ($) kopyalayarak, kopyala ve yapıştır yönteminden yararlanabilirsiniz.

4. Microsoft Word'de Ekle menüsünü kullanarak dolar işareti eklemek

Microsoft Word kullanırken aslında daha önce belirttiğimiz tüm yöntemleri kullanarak dolar işareti ($) yapabilirsiniz. Ancak Microsoft Word içerisinde dolar işareti ($) ve diğer para birimi işaretlerini eklemek için kullanılabilen uzun bir yol vardır. Bunun nasıl olduğunu merak ediyorsanız aşağıdaki adımlara göz atabilirsiniz.

 • Microsoft Word belgesini açın ve belgede dolar işaretini ($) eklemek istediğiniz yeri seçin.
 • Daha sonra üst menüden Ekle seçeneğine tıklayın, Simge menüsünü bulun ve bu menüde Diğer Simgeler seçeneğine tıklayın.
 • Şimdi karşınıza Simge ekranı çıkacaktır. Burada Yazı Tipi kısmını (normal metin) ve Alt Küme kısmını Basit Latince yapın.
 • Bunu yaptığınız zaman dolar işareti ($) en üst satırda 5. sütunda karşınıza çıkacaktır. Bu işarete tıklayın ve daha sonra Ekle butonuna basın.

Bu şekilde yaptığınız zaman dolar işareti ($) başarılı bir şekilde belgenize eklenecektir. Bu yöntemi Microsoft Excel ve Microsoft PowerPoint gibi uygulamalarda kullanma şansınız vardır. Ancak dolar işareti ($) eklemek için bu yöntem pek pratik olmadığından daha önceki yöntemleri kullanmanız çok daha doğru olacaktır.

Dolar işareti nereden geliyor?

Dolar işaretinin ($) nasıl ortaya çıktığını veya bu işaretin kökeninin ne olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Aslını söylemek gerekirse bu konuda net bir cevap yoktur. sadece ortaya atılmış çeşitli teoriler mevcuttur. ABD'de yer alan Bureau of Engraving and Printing kurumuna göre dolar işaretinin geçmişi 1700'lü yıllara kadar uzanmaktadır.

Bu teoriye göre dolar işareti, 1700'lü yıllarda Amerika topraklarının sömürgeleşmesi sonrasında kullanılan İspanyol pesosundan gelmektedir. İlgili döneme ait olan yazılı kayıtlara göre pesonun PS olarak kısaltıldığı görülmektedir. Zaman geçtikçe ise PS kısaltmasının genel olarak S'ye dönüştüğü ve P harfinin üzerine yazıldığı tahmin edilmektedir.

PS teorisi geniş çapta kabul edilen teorilerden biridir ama alternatif teoriler yok değildir. Dolar işaretinin kökenine yönelik en popüler alternatif teori 1975'de çıkan Atlas Vazgeçti (Atlas Shrugged) isimli romana dayandırılmaktadır. Bu teoriye göre, dolar işareti aynı zamanda ulusun ekonomik özgürlüğünün bir sembolü olarak görülmektedir.

İlgili kitabın yazarı Ayn Rand'a göre dolar işareti, "United States" isminin baş harflerinden gelmektedir. Büyük S harfinin üzerine bindirilmiş büyük bir U harfi vardır ama U harfinin alt kısmı çıkarılmıştır. Bu teoriyi destekleyecek yazılı kayıt olmadığından Ayn Rand'ın teorisine pek sıcak bakılmamaktadır.

Dolar işaretinin anlamı nedir?

Dolar işaretinin kökeni konusunda pek çok farklı teori vardır. Bu teorilerden en önemlisinden bahsetmiştik. Her ne kadar doğru olduğu kabul edilen teori PS teorisi olsa bile dolar işaretinin anlamı konusunda daha farklı bilgilere sahip olabilirsiniz. Bu sayede dolar işaretinin anlamı konusunda kafanızda belirli fikirler oluşabilecektir.

 • PS teorisinden detaylı bir biçimde bahsetmiştik. Bu teoriye göre peso için kullanılan sembol, el yazmalarında S harfi P üzerine yazılmaya başlanınca ortaya "$" şekline yakın bir işaret çıkmıştır. Ancak iki çizgili versiyonunun 1770'li yıllarda Portekiz'de kullanıldığını gösteren çeşitli yazılı kayıtlar vardır. Bu teoriye ait bilgileri Arthur Nussbaum'un "A History of Dollar" isimli eserinde bulabilirsiniz.
 • Bir başka teori ise dolar işareti Cebelitarık Boğazı'nın iki tarafı için klasik bir sembol olan ve her iki sütunun etrafına "S" şeklinde sarılmış bir kurdeleden gelir. Bu, İspanyol armasının ortak destek unsuru olarak görülür ve Amerika ile Avrupa'da dolaşan en yaygın "real de a ocho" paralarında ortaya çıkmıştır. Bu teoriye ait bilgileri Arthur Nussbaum'un "A History of Dollar" isimli eserinde bulabilirsiniz.
 • Bir başka teori, dolar işareti sembolünün İspanyol İmparatorluğu döneminde gümüşün büyük bir bölümünün çıkarıldığı Potosi şehrindeki darphanenin işaretinden geldiğini belirtmektedir. "P, T, S ve I" harflerinin üst üste bindirilmiş şekli olarak görülen bu sembol, aynı darphanede basılan paralarda da kullanılmıştır. Bu teoriye ait bilgileri Sandra Choron ve Harry Choron ikilisinin "Money" isimli eserinde bulabilirsiniz.
 • Bir diğer teori, İngilizce "dollar" kelimesinin orijinal olarak "thaler" isimli gümüş sikkeden geldiğini belirtmektedir. Dolar işaretinin, Alman gümüş sikkesini belirtmek için kullanılan, üst üste binen S ve I veya J harflerinden oluşan bir sembolden türetildiği tahmin edilmektedir. Bu teoriye ait bilgileri Florence Edler de Roover'ın "Concerning the Ancestry of the Dollar Sign" isimli makalesinde bulabilirsiniz.

Fark ettiğiniz gibi klavyede dolar işaretini ($) yapmak için birbirinden farklı yöntemler vardır. Windows ve Mac bilgisayarlarda farklı tuş kombinasyonları kullanmanız gerekir. Dolar işaretini ($) yapabilmek için en kısa yol ise kesinlikle klavyedeki tuş kombinasyonlarından yararlanmaktır.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap