Klavye Hız Testi (10 Parmak)

Günümüzde bilgisayar kullanımına hemen hemen her iş alanında ihtiyaç duyulur. Özellikle klavyeyi hızlı kullanmak bazı çalışanlar ve meslek grupları için önem arz eder. Bazı meslek grupları da personel alacağı zaman başvuranları klavye hız testine tabi tutarlar.

Klavye hız testi ile yazı yazarken ne kadar hızlı olduğunuzu öğrenebilirsiniz. Sunduğumuz klavye testi ile kendinize on parmak klavye hız testi yapabilirsiniz. Klavye hız testi yalnızca bilgisayarda geçerli değil, telefon klavyesi için de hız testi uygulaması yapılabilir. Burada size sunduğumuz klavye hız testi mobil platformda da başarılı ve doğru sonuçlar sunarak çalışır.

Klavye hız testi nasıl yapılır?

Bilgisayar klavyesini hızlı bir şekilde kullanmak bir anda gerçekleşmez. Hızlı klavye kullanımı için bu konuda bir süre düzenli çalışmalısınız. Klavyeyi hızlı kullanmak için birçok on parmak klavye kullanımı kursları vardır. Bu kurslara katılarak klavye hızınızı arttırabilirsiniz.

Her ne kadar hızlı klavye kullanımı için kurslar olsa da kurslara ihtiyaç duymadan bilgisayar kullanımı ile başarıya ulaşabilirsiniz. Klavyedeki hız durumu için yapılan testler sizin seviyenizi belirleyecektir. Bu seviyenizi öğrenmek için klavye hız testi aracımızdan yararlanabilirsiniz.

Klavye hız testi ile teste tabi tutulan kişinin 1, 2 veya 3 dakika içinde kaç kelime yazdığı tespit edilir. Testin ardından kişinin hız düzeyi belirlenir ve daha iyi olması için çalışma programı hazırlanır. Klavye hız testinin aşamaları ise şu şekilde gerçekleşir:

  • Ekranda Türkçe’de bir dakika içinde yazılabilecek kelimeler yer alır.
  • Ekranda kelimelerin yazılacağı yer bulunur.
  • Kullanıcı ekrandaki kelimeleri uygun bölüme yazar.
  • Verilen sürenin sonunda kaç tane kelimenin doğru yazıldığı hesaplanır.
  • Başarı oranı ise toplam tuş vuruş sayısı, doğru kelime ve yanlış kelime sayısına göre hesaplanır.

Klavye hız testi ne işe yarar?

Klavye hız testi, belirli bir süre içinde hatasız olarak kelime yazmak isteyenlere uygulanır. Testin sonunda ise kişinin süre içinde doğru yazdığı kelimelerin sayısına göre başarı tablosu oluşturulur. Klavye hız testi alanında yapılan eğitimler ve yarışmalar ile diğer insanlarla olan açığı kapatma fırsatı yakalarlar.

Klavye hız testinin sonucunda hızı düşük olan kişiler eğitime katılabilmektedir. Eğitimler çevrimiçi ortamda verilmektedir ve ücret talep edilmemektedir. Eğitime katılmak isteyen kullanıcılardan talep edilen tek şey siteye üye olmalarıdır. Eğitimdeki derslerin F veya Q klavye olarak takip edilmesi gerekir.

Klavye hız testinin faydaları nelerdir?

Yazmak, bilgisayar kullanan herkes için önemli bir beceridir. Ne kadar rahat yazarsanız üzerinde çalıştığınız şeye o kadar fazla odaklanabilirsiniz. Yavaş yazmak ve yazım hatalarını düzeltmek, dikkatinizi başarmaya çalıştığınız şeyden uzaklaştırır. Ne kadar iyi yazdığınızı keşfetmek için gelişmiş klavye hız testi aracımızı kullanabilirsiniz.

Alıştırma, yazma becerilerinizi geliştirmenin anahtarıdır. Bu klavye hız testini ne kadar çok kullanırsanız o kadar hızlı yazarsınız. Klavye hız testi aracıyla elde edeceğiniz bilgiler doğrultusunda yaptığınız hataları gözden geçirebileceksiniz. Tüm bu ayrıntılar, hızınızı artırmak için çok önemlidir.

Klavye hız testi hakkında temel bilgiler

10 parmak yöntemi, bilgisayar klavyenizi verimli bir şekilde kullanmak için çok yerleşik bir tekniktir. Biraz alıştırma ve doğru parmak pozisyonları ile klavyeye bakmadan yazabilirsiniz. Ne kadar başarılı olursanız aynı anda hata oranınızı önemli ölçüde azaltabilir ve yazma hızınızı artırabilirsiniz.

Yazma hızı nasıl yükseltilir?

Yazmaya başlamadan önce derin bir nefes alın, arkanıza yaslanın (mümkünse doğru bir oturuş pozisyonu seçin), parmaklarınızı gevşetin ve yavaşlamaya çalışın. Klavye hız testini denerken olabildiğince odaklanmanız gerektiğini unutmayın. Aynı zamanda kendinizi sinirlenmekten uzak tutun. Daha hızlı yazmaya başlamak için yapabileceğiniz en iyi şey daha fazla yazmaktır.

Ne kadar çok pratik yaparsanız klavye kullanma hızınız bir o kadar akıcı olacaktır. Sadece iyi alışkanlıkları pekiştirdiğinizden emin olmalısınız. Yoğun bir yazma deneyiminden sonra parmaklarınızı ağrıtacak alışkanlıkların peşinden gitmemelisiniz.

En iyi 10 parmak yazma düzeni nedir?

Elbette yazmak için on parmağınızı kullanabilirsiniz ama bu şart değildir. Buna rağmen isterseniz elbette bundan yararlanabilirsiniz. Ancak klavye hızı testini gerçekleştirirken sizin için en rahat olan düzen ile başlamanız daha sağlıklı olacaktır.

F ve J harfinde yer alan hafif çıkıntıları görüyor musunuz? Bunlar parmaklarınızın konumunu bulabilmeniz için vardırlar. Buna dikkat ederseniz tam bir hareket aralığı sağlaması yapabilirsiniz. Ne kadar çok yazarsanız o kadar hızlı olursunuz.

Dakika başına sözcük (WPM) nedir?

WPM yazma testi nedir? Yazmak için farklı test türleri vardır. Bu, yazma becerilerinizi dakika başına kelime cinsinden ifade eden bir yazma testidir. Ne kadar çok yazma pratiği yaparsanız ve yazma hızınızı ne kadar çok test ederseniz WPM puanınız o kadar yüksek olacaktır.

Birçok klavye hız testi veya klavye hızı oyunları yalnızca WPM yazmaya odaklanır. WPM yazım testinin dezavantajı, yalnızca hızlı yazmayı öğreniyor olmanızdır. WPM yazım testleri doğruluğunu gösteren bir kriter değildir. Bu nedenle tam olarak neyi ölçtüğünüzü bilmeniz gerekmektedir.

Dakika başına karakter (CPM) nedir?

CPM, tüm hatalar dahil olmak üzere dakika başına yazdığınız karakter sayısını ifade eder. Klavye hız testi aynı zamanda doğru yazılmış kelimelere odaklanır. WPM daha çok yalnızca düzeltilmiş veya doğru sayılmış CPM'in beşe bölünmesini ifade etmektedir. Bu uluslararası bir standarttır.

Ortalama bir kişi dakikada 38-40 kelime yazmaktadır. Bu WPM değerini ifade etmektedir. Aynı zamanda dakikada 190-200 karakter (CPM) anlamına gelmektedir. Bununla birlikte, profesyoneller çok daha hızlı yazarlar. Onların değerleri ortalama 65-75 WPM şeklindedir.

Yazma becerilerinizi nasıl iyileştirebilirsiniz?

Yapabildiğiniz kadar yazmayı denemeniz gerekmektedir. Çok yazın, klavye hızı testini kullanın ve daha farklı yazım testlerinden yararlanın. Dakika başına kelime bazlı testlerden yararlanarak sonuçlarınızı iyileştirin. Yazma hızınızı sık sık test edin.

Klavye hız testi olarak sunduğumuz araç sayesinde aradığınız en iyi yazma testini bulmuş olabilirsiniz. Zaman içerisinde yazma hızınızın nasıl değiştiğini görebileceksiniz. Her gün beş dakikalık pratiklerle yazma becerilerinizi önemli ölçüde artırmayı başarabilirsiniz.

Neden bu klavye hız testini hazırladık?

Yazma hızınızı test etmenin hızlı ve kolay bir yolunu sunmak için bu ücretsiz klavye hız testini hazırladık. Ne kadar iyi ilerlediğiniz hakkında bir fikir edinmek için yazma becerilerinizi geliştirirken söz konusu klavye hız testini kullanabilirsiniz.

Elbette klavye hız testi sadece bunun gibi avantajlara sahip değildir. Aynı zamanda işletmelere potansiyel işe alımlarında kullanışlılık sunmaktadır. Klavye hızı testinden iyi bir skor elde etmek demek söz konusu kişinin klavye kullanım becerisinin üst düzey olduğu anlamına gelmektedir.

Klavye kullanma hızı neden önemlidir?

Ne kadar hızlı yazarsanız başkalarıyla o kadar hızlı iletişim kurabilirsiniz. Yazmayı gerektiren her türlü işte bir ton zaman kazanabileceksiniz. İlk başta gerçekten fark etmeyeceğiniz fazladan birkaç dakika olacaktır. Zamanla dakikalar, diğer faaliyetler için harcayabileceğiniz tasarruf edilmiş saatlere dönüşecektir.

Klavye hız testinin en önemli avantajlarından birisi budur. Zaman tasarrufu konusunda inanılmaz iyi düzeyde bir sonuç sunmaktadır. Şöyle düşünebilirsiniz, 10 dakikada yazabileceğiniz kelime miktarı ne kadar artış gösterirse, aynı miktarda kelimeyi 6-7 dakikada yazabilecek hale gelebilirsiniz. Klavye hız testi size bu konuda yardımcı olacaktır.

Düzenli egzersiz yapmak gerekir mi?

Klavye hız testi gibi araçlarda daha doğru skorlar elde etmek istiyorsanız elbette düzenli olarak pratik yapmalısınız. Günde 5 dakikanızı ayırarak yapacağınız pratiklerle yazma becerilerinizde çok ciddi iyileştirmeler elde edebilirsiniz. Burada yer alan yazma becerileriyle ilgili çeşitli önerileri göz önünde bulundurarak daha iyi noktaya gelebilirsiniz.

Ayrıca elde ettiğiniz skorları takip altında tutabilirsiniz. Böylece ne kadar hızlı ve isabetli yazdığınızı öğrenmiş olursunuz. Düzenli egzersizler profesyonel düzeyde yazma becerileri elde edebilmek adına son derece önemlidir. Bir başka deyişle klavye hız testi gibi araçlardan maksimum verim almak için düzenli egzersiz yapmanız gerekir.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap