KKTC'nin Otomobili Günsel Türkiye'de Sergilendi

Onlarca mühendisin ve tasarımcının bir araya gelerek ürettiği Günsel Türkiye’de sergilendi. İstanbul Büyükçekmece’deki MÜSİAD Expo 2020’de 3 modeli ile görücüye çıkan Günsel büyük ilgi gördü. İlk kez KKTC dışında bir yerde sergilenen Günsel hakkında merak edilen birçok soru var. 

2021’in Ekim ayından itibaren üretim bandına girmesi beklenen elektrikli aracın hedefi, 2025’te yıllık 30 bin üretime geçmek. Tek şarjla 350 KM’lik menzili bulunan Günsel’in yazılımı tamamen Türkler tarafından geliştirildi. 

187 beygir gücünde olan Günsel, saatte maksimum 170 KM hıza ulaşabiliyor. Aracın bataryası 8 modül olarak kurgulanmış. Böylece tam gaz saatlerce giden aracın ısınması halinde havayı ve suyu alarak soğuması sağlanıyor. Otomobil -20 derece ile 55 derece arasında çalışma sağlayabiliyor.

Günsel’in üretim bandına taşınacağı güne kadar güncellemeleri devam edecek. Şu anki haliyle bir prototip olan Günsel’in, 2021’e geldiğimizde son haline ulaşacağı da aktarılan bilgiler arasında.

Günsel’in fiyatı ne kadar olacak?

Günsel’in tüm donanım ve elektronik aksamlarının yaklaşık yüzde 70’i yerli üretim olduğu belirtiliyor. Şirketten fiyatla ilgili henüz net bir bilgi gelmezken, fiyatın uygun tutulacağının sinyalleri verildi. Makul fiyatlı olması beklenen Günsel’i yakında Türkiye’de de yollarda sıkça göreceğiz gibi duruyor.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap