Keşfedilemeyen Truva Atı 1,2 TB Kişisel Veriyi Çalmayı Başardı

Yeni keşfedilen bir truva atının 2 yıl boyunca hiçbir güvenlik kalkanına takılmadan 3 milyondan fazla bilgisayara bulaştığı belirtildi. Araştırmalara göre toplamda 1,2 TB’lık kişisel veri çalındı.

NordLocker güvenlik uzmanları ve araştırmacılar tarafından yayınlanan yeni bir rapor, dünya genelinde ciddi bir güvenlik açığının yaşandığını gözler önüne serdi. Windows 10 işletim sistemini kullanan 3.25 milyon bilgisayardan alınan istatistiksel veriler, bugüne kadar keşfedilmeyen bir truva atının da ortaya çıkarılmasını sağladı.

Mevcut veriler üzerinden yapılan analizde, milyarlarca kişisel veri içeren ve 2018 ile 2020 yıllarını kapsayan bir veri tabanı bulundu. Mevcut durumun fark edilmesi ile birlikte veri tabanına yönelik yapılan araştırmalarda, durumun çok daha vahim olduğu anlaşıldı .

26 Milyonu Aşkın Kimlik Bilgisi Alınmış

Truva atı bilgisayarlara sızarak kullanıcılarını verilerini aldığı gibi yaklaşık 1 milyon farklı web sitesi üzerinden 26 milyon kimlik bilgilerine de ulaşmış. Üstelik yapılan kapsamlı derlemeye göre kimlik bilgileri çalınan siteler ve ele geçirilen hesap sayıları şöyle;

Facebook (1.5m), Twitter (261K) ve Instagram (153K) Gmail (1.5m), Outlook (403k), Yahoo (224m), Netflix (170k), Twitch (106k) ve Spotify (61k).

Kötü amaçlı yazılım ayrıca metin, resim ve diğer belgeler dahil olmak üzere kurbanların masaüstü ve indirilenler klasörlerinde depolanan 6,6 milyondan fazla dosyayı da çaldı. Araştırmalarda en çok merak edilen detaylardan bir tanesi bunca güvenlik önlemine rağmen truva atının nasıl fark edilemediği. Ancak uzmanlar bu soruya açıklık getiremedi.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap