Kariyerinde Avantaj Sunacak 5 Bilgisayar Becerisi

Teknoloji iş dünyasında hızlı bir biçimde yayılmış ve hakimiyet kurmuştur. İnsanlar ve işletmeler günümüzde teknoloji dünyasına çok daha fazla güvenir hale gelmişlerdir. Sonuç olarak işe alımlarda bilgisayar konusunda etkileyici bilgi ve becerilere sahip kişiler talep edilmektedir.

Büyüyen pazar trendini göz önünde bulundurarak kolayca iş bulabilmek istiyorsanız kariyerinde avantaj sunacak çeşitli bilgisayar becerilerine sahip olmaya çalışabilirsiniz. Bilgisayar becerileri denildiğinde iş konusunda sonsuz fırsat yakalamanızı sağlayacak bilgisayar becerilerine yönelmeniz gerekmektedir.

1. Tablolar ve Veritabanları

Veri şirketlerinin en büyük hazinesi olan verileri yönetebilmek için tablo ve veritabanı yönetim becerisi oldukça önemlidir. Giriş seviyesi bir pozisyon için dahi iyi ücretlerle işe başlayabilirsiniz. Şu anda dünya genelinde en çok aranan iş becerisi olarak görülmektedir.

Elektronik tablolar konusunda beceriye sahip olmak hücrelerden veri denetlemekle sınırlı değildir. Bu bilgisayar becerinize dayanarak işe alınabilmek için elektronik tablolar konusunda gelişmiş düzeyde bilgi sahibi olmalısınız. Verileri depolamaktan bunları organize etmeye ve karmaşık matematik formülleri uygulamaya kadar pek çok alanda uzman olmalısınız.

Diğer bir ifadeyle Microsoft Excel, Microsoft Access, Adobe Campaign ve Adobe Campaign konusunda bilgi sahibi olmalısınız. Aynı zamanda istatistikler ve veri analizleri konusunda yabana atılmayacak bir becerinizin olması gerekmektedir.

  • Microsoft Excel başlangıç seviyesi ve üst seviye kurslarına katılmalısınız.
  • SQL ve veritabanı tasarımı kurslarına katılarak MS SQL ve MySQL konusunda eğitim almalısınız.

2. Blog ve Sosyal Medya

İnsanlar her ne kadar sosyal medyayı sık sık kullansalar dahi sosyal medyayı bir profesyonel yaklaşım olarak kullanma konusunda yeterli beceriye sahip olmamaktadırlar. Bu alanda kendinizi geliştirmeniz durumunda her zaman yeni iş fırsatlarına sahip olabilirsiniz.

Profesyonel e-postalar hazırlama, blog yazıları yazma, sosyal medya etkileşimlerini yönetme ve veri analizi gerçekleştirme konularında bilgi sahibi olursanız kendinizi profesyonel olarak hazırlamış olursunuz. Özellikle WordPress ve Google Analytics konusunda geniş kapsamlı bilginizin olması şarttır.

  • Sosyal medya yönetimi kurslarına katılarak kendinizi geliştirmelisiniz.
  • Düzenli olarak yazma becerilerinizi geliştirmeli ve profesyonel dilde yazmayı öğrenmelisiniz.

3. Grafik Tasarım ve Kelime İşlem

Kazanılan bilgiyi okunaklı bir biçimde sunma becerisinin kullanıldığı alanlarda varlık göstermek istiyorsanız grafik tasarım veya kelime işlem konusunda bilgi sahibi olmalısınız. Bu bilgisayar becerileri kategorisinde öğrenmeniz gereken çok fazla yazılım vardır.

Grafik tasarım ve kelime işlem alanında kariyer yapmak istiyorsanız Adobe Photoshop, Adobe InDesign, Adobe Illustrator, AutoCAD, CorelDRAW, Microsoft Visual Studio ve Microsoft Word kullanmayı bilmeniz gerekmektedir.

  • Microsoft Office kurslarına katılarak başlangıç ve gelişmiş düzey seviyelerini bitirmelisiniz.
  • Grafik tasarım için Adobe Photoshop ve Adobe Illustrator kurslarına katılmalısınız.

4. Yazılım ve Donanım Geliştirme

Yazılım ve donanım geliştirme demek bilgisayar yazılımı veya donanımı uygulamalarını tasarlamak, onları kullanmak ve test etmek demektir. Yazılım mimarı, yazılım analisti, yazılım programcısı gibi çok farklı unvanlara işe başladığınız zaman hatırı sayılır miktarda kazanç sağlayabilirsiniz.

Yazılım ve donanım geliştirme ve test etme yeteneğine sahip olmak için kullanıcıların ihtiyaçlarınızı incelemek ve onların ihtiyaçlarına cevap verebilecek bir uygulama oluşturmanız gerekmektedir. Hedef kitlenizin dikkatini çekmek için farklı web ve mobil uygulama kodlama dilleriyle çalışmanız gerekmektedir.

Başarılı bir yazılım ve donanım geliştiricisi olmak istiyorsanız HTML, C, C++, Java ve Python yazılım dillerini en iyi şekilde öğrenmeniz gerekmektedir. Bunlara ek olarak Linux kullanmayı öğrenmelisiniz ve SQL dilinden anlamalısınız.

  • Java, C#, Python ve PHP kurslarına katılmalısınız.
  • HTML ve CSS kurslarına giderek web geliştirme konusunda kendinizi geliştirmelisiniz.

5. Bilgi Teknolojileri

Bilgisayarlarda çalışmak bir şeydir ancak onunla ilgili konulara bakma ve onları gerçek zamanlı olarak çözme becerisi farklı bir şeydir. Günlük yaşamınızda bilgisayar sistemlerini kullanan birisini olabilirsiniz. Ancak donmuş programlarla veya rutin bilgisayar bakımlarıyla uğraşan insanların olduğunu bilmelisiniz.

Bilgisayarların ve makinelerin anatomilerine aşina olmanız durumunda bu işi yapabilirsiniz. Bu alanda başarılı olmak istiyorsanız özellikle çalışma sürecini kolaylaştıran konular hakkında bilgi sahibi olmalısınız.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap