Sık Karıştırılan Terimler: Mbps ve MB Arasındaki Farklar

Teknolojinin hayatımızın her alanında var olması ile birlikte bazı terimleri öğrenme gereksinimi duyduğumuz kaçınılmaz bir gerçek. Artık günlük hayatımızda karşımıza çıkan Mbps (Mega Bits Per Second) ve MB (Megabayt) kısaltmaları birbirine karıştırılan ve yanlış bilinen terimler. 

Mbps ve MB karıştırılmaması gereken birbirinden çok farklı iki terim fakat işlevleri gereği birbirlerine yakınlıklarından dolayı karıştırılabiliyor. Peki Mbps ve MB nedir ? Sizin için ne olduklarını ve aralarındaki farkı aşağıda anlattık.

Mbps (Mega Bits Per Second) Nedir?

Mbps, internet ağının sahip olduğu bant genişliğini ve saniyede aktarılan veri miktarıdır. Alt birimine Kbps, üst birimine ise Gbps adı verilir. Veri miktarının birimi bit olarak ifade edilir. Örneğin 1 Mbps 1 milyon bite eşittir. 

MB (Megabayt) Nedir?

Bilgisayarlarda, telefonlarda ve elektronik ortamlardaki dosya boyutunu ifade eder. 8 bit 1 bayta eşdeğerdir ancak bu değerin değiştiği ortamlar mevcuttur. Günlük hayatımızda pek fazla yeri olmadığı için adını duymadığımız petabayt, eksabayt gibi ölçü birimleri vardır.

Aralarındaki Temel Farklar Nelerdir?

  • Mbps internet hızını ifade ederken, MB ise kullanacağınız dosyanın büyüklüğünü ifade ediyor. Bir dosyayı internet üzerinden indirmek istediğinizde Mbps’nin genişliğine bağlı olarak içinden geçen MB’nin aktarım gücü değişir.
  • MB’nin değeri sabit olmakla birlikte Mbps’nin birçok etkene bağlı olarak bant genişliği değişebilir.
  • Birbirlerinin yerine kullanılamazlar çünkü 1 bit ile 1 bayt eşit değildir.

Yazar Hakkında

Kadir Tosun
Kadir Tosun 1995 doğumluyum. İstanbul Medeniyet Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunuyum. Otomobillere ve teknolojiye meraklıyım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap