Joystick Nedir? Joystick Kol ve Joystick Oyunları

Joystick, bilgisayar veya konsollara harici olarak bağlanan ve işaretleyicinin kontrol edilmesine yardımcı olan harici bir giriş cihazıdır. Joystick sayesinde konsol ve bilgisayarda bulunan işaretleyici, makine ve karakterler kontrol altına alınabilir.

Joystick, genellikle doğrudan işaretleme yapılmak istendiğinde veya kesin bir işleve ihtiyaç duyulduğunda kullanılır. Joysticklerin birçok türü mevcuttur. Parmakla çalıştırılan, elle çalıştırılan, başparmak/parmak ucuyla çalıştırılan ve elle çalıştırılan izometrik joystickler vb. farklı joystick türleri vardır.

Joystickler kullanım alanları ve kullanış biçimlerine göre şekillendirilmektedir. Örnek olarak, uçuş simülasyonu yapmak için tercih edeceğiniz Joystick kolu, uçağın gerçek kumanda Joystick koluna benzemeli ve ihtiyaç duyulacak bütün fonksiyonları kullanıma sunabilecek sayıda tuş giriş özelliği barındırmalıdır.

Joystick Kol

Joystick kol, makinelerin kontrol edilmesini veya bilgisayarda karakter kontrolü sağlayan fiziksel bir giriş cihazıdır. Bu kontrol cihazları ilk olarak 1926 yılında Birleşmiş Milletler'de üretilmiştir. Üretilen Joystick, işlevleri yerine getiriyor, tam olarak çalışıyor ve ilkel bir prototipti. Elbette üretilen ilk Joystick bugün kullanılan Joystickler gibi gelişmiş değildi. 1926 yılında üretilen Joystick yalnızca iki farklı eksende hareket etme kabiliyetine sahipti. İlerleyen teknoloji ile beraber gelişmeye başlayan Joystickler gündelik hayatımızın her alanına giriş yaptı.

Joystick kollar, hassas kontrol ve hassas noktalama ihtiyacı duyulduğunda tercih edilebilecek kumandalardır. Kol olarak tasarlanan Joystickler dışında, daha önce bahsettiğimiz elle kontrol ve hatta parmakla kontrol edilebilen daha birçok modeli vardır. Joystick kollarının birçok modelinin bulunması, ihtiyaca uygun en işlevsel Joystickin belirlenmesine yardımcı olacaktır.

Joystick'lerin hareket kabiliyeti, fare hareketlerine kıyasla daha hassastır. Joystickler ani reaksiyonlara istenilen tepkinin verilmesine olanak sağlar ve fare gibi yüzey üzerinde hareket ettirilmediğinden kontrol edilmesi oldukça kolaydır. Joystick kol üzerinde bulunan ekstra kumanda tuşlarıda farelerle karşılaştırıldığında daha da avantajlı bir kullanım sunacaktır. 

Joystick Oyunları

Joystick oyunları, bir zamanlar o kadar çoktu ki bilgisayarı olan herkes çıkan oyunları keyfini çıkararak oynamak için Joystick satın almak isterdi. Fakat günümüzde Joystick için tasarlanan oyunların sayıları oldukça az. 

Joystick ile oynanabilecek oyunlar artık tasarlanmasada, günümüzde üretilen oyunlarda artık Joystickler ile oynanabiliyor. Güncel oyunları Joystick kol ile oynamak için yapmanız gereken tek şey ince bir ayar. Joystick türünüze göre yapacağınız ince ayar ile hemen birçok oyunu oynayabilirsiniz.

Zamanın efsane Joystick oyunları ve Joystick sahiplerinin oynayabileceği güncel oyunlar şu şekilde;

  • Ultra Street Fighter IV
  • Injustice: Gods Among Us
  • Digital Combat Simulator
  • War Thunder
  • Lock On: Modern Air Combat
  • Wings of Prey
  • X-Plane 10
  • Falcon 4.0: Allied Force
  • Elite: Dangerous
  • IL - 2 Sturmovik

Yazar Hakkında

Talha Yılmazer
Talha Yılmazer Elektrik-Elektronik teknolojisi mezunuyum. Uzun yıllardır çeşitli web platformlarında içerik editörlüğü yapmakla birlikte, profesyonel makale hizmetleri sağladım. Şu anda Teknolojio'da kurucu ortak ve içerik editörü pozisyonlarında görev almaktayım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap