Türkiye'nin en güncel teknoloji haberleri yayınlayan yeni nesil teknoloji bloğu.

Jeff Bezos Amazon'dan İstifa Ediyor

​​Adı Amazon ile özleşen Jeff Bezos Amazon’dan istifa edeceğini duyurdu. Jeff Bezos sonrasında şirketin yeni CEO'su Andy Jassy olacak.

Amazon'un CEO'su ve kurucusu Jeff Bezos yaptığı resmi açıklamada Amazon’daki CEO görevinden istifa edeceğini duyurdu. 3. Çeyrek itibariyle yaşanacak bu gelişme sonrasında Nisan 2016'dan beri Amazon Web Services bölümünün başında CEO olarak görev alan Andy Jassy görevi devralacak.

Durumu Mektupla Bildirdi

Konuyla ilgili tüm çalışanlara bir mektup yazarak durum hakkında bilgilendirme yapan Jeff Bezos, mevcut kararın bir ayrılık olmadığını özellikle vurguladı. “Yeni dönemde tüm enerjimi ve dikkatimi yeni ürünlere ve girişimlere odaklamayı planlıyorum.”  diyerek yeni süreç hakkında bilgi veren Jeff Bezos, şirketi tamamen bırakmayacak. Amazon’un gelişimi için çalışmalarına farklı alanlarda devam edecek Jeff Bezos’un geleceğe yönelik herhangi bir emeklilik planının da olmadığı öğrenildi.

Andy Jassy ile Amazon Başarıya Ulaşabilecek mi?

Başarılı bir CEO olarak Amazon’u önemli bir yere taşıyan Bezos sonrasında Andy Jassy’nin bu görevi nasıl sürdürüleceği de merak ediliyor. Şirket içerisinde AWS’nin lideri olarak çok fazla ön plana çıkmasa da Andy Jassy önemli bir sorumluluk üstleniyordu.  AWS ile ilgili yayınlanan mali raporlarda, 2020 yılında yüzde 47’lik bir bölüm karlılığı yakalayan Andy Jassy, böylece şirkete 13,5 milyar Dolar kar getirdi. Amazon’un 2020 yılı içerisindeki toplam gelirinin 21,3 milyar olduğu göz önünde bulundurulduğunda, şirket için en önemli isimlerden birisi olarak Andy Jassy dikkat çekiyordu. Analistler tarafından yapılan değerlendirmede ise Andy Jassy’in Jeff Bezos sonrasında mevcut CEO pozisyonu için en iddialı isim olduğu belirtiliyor.

Amazon, Bezos'un liderliğinde dünyanın en başarılı şirketlerinden biri haline geldi. Amazon'un video hizmeti Netflix kadar iyi bir sıçrama yaşamasa da ciddi miktarda orijinal içeriğe sahip ve geniş bir kullanıcı kitlesine ulaşmayı başardı. Bunların yanı sıra Amazon'un yeni ürünleri de sektörde büyük etkiler yarattı. Kindle, en çok tercih edilen kitap okuyucu, Echo ve Alexa ise dijital asistan olarak Amazon’un önemli gelir kalemlerini oluşturdu.

Yeni başlayacak dönemde Andy Jassy başarıları kadar zorluğu da bir o kadar yüksek olan bir miras alacak. 

Yazar Hakkında

Hakan Göçmez
Hakan Göçmez 1990 doğumlu yazar, 10 yılı aşkın süredir editör ve içerik yazarı olarak çalışmaktadır. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap