Türkiye'nin en güncel teknoloji haberleri yayınlayan yeni nesil teknoloji bloğu.

Japonya'da Benzinli ve Dizel Araçların Satışları Yasaklanıyor

Bir kamu yayın kuruluşu olan NHK'dan alınan bilgilere göre Japonya, 2030'lu yılların ortasına kadar benzinli ve dizel teknolojili araçların satışlarını yasaklamayı düşünüyor.

Bu durum, geçtiğimiz aylarda göreve gelen yeni Başbakan Yoshihide Suga tarafından 2050 yılına kadar karbon salınımını sıfıra indirmeyi amaçlaması ile ortaya çıktı. Çünkü Başbakan Suga, karbon salınımının iklim değişikliği ve dünya üzerindeki etkilerinin her geçen gün ciddi bir şekilde arttığını düşünüyor.

Bu salınımda da büyük bir paya sahip olan otomobillere yapılacak bu hamle ile, tüketicileri elektrikli ve hibrit araçlara yönelterek karbon salınımının önüne geçilmesi planlanıyor. Başbakan Suga, "İklim değişikliğine cevap vermek artık ekonomik büyümenin önünde bir engel değil. Alınacak tedbirlerin endüstriyel yapıda değişikliklere yol açarak ekonomideki büyümeyi azaltacağına dair düşüncelerimizi değiştirmeliyiz." diyerek bu konuda ne kadar ciddi hamleler planladığını göstermiş oldu.

Japonya Hükümet Sözcüsu Katsunobu Kato, geçtiğimiz hafta düzenlenen toplantı da Japonya Sanayi Bakanlığı'nın yıl sonuna kadar yasak planını hazırlayacağını ve bununla ilgili bir tarih duyuracağını söyledi.

Yazar Hakkında

Sinan Yorulmaz
Sinan Yorulmaz 2008 yılından beri blog yazan yazar, Teknolojio'da da kurucu pozisyonunda yer almaktadır. Elektrik-elektronik mezunu olmakla birlikte, yazılım geliştirme uzmanı olarak iş hayatına devam etmektedir. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap