İşlemci Sıcaklığı Maksimum Kaç Olmalıdır?

Yeni bir bilgisayar toplamış olabilir veya eski bir sisteminizin değerlerini kontrol ediyor olabilirsiniz. İşlemci sıcaklığını izlemek ve takip etmek her zaman iyi bir fikirdir. Çünkü işlemciniz bilgisayarınızın çalışması için en önemli bileşenlerden birisidir.

Ancak işlemcinizin sıcaklığını bilmek, hangi sıcaklıkta çalışması gerektiğini bilmiyorsanız size bir fayda sağlamaz. Bu yüzden işlemcinizin normal sıcaklık aralığını kontrol etmeye çalışmalısınız. Ayrıca işlemcinizin ne kadar ısınması gerektiğini de anlamanızı sağlamaya çalışacağız.

Her işlemci biraz farklı sıcaklık aralıklarında çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Normal işlemcilerin sıcaklık aralıklarını belirlemek için gerçekten her şeye uyan tek bir yaklaşımdan söz etmek pek mümkün değildir.

İdeal İşlemci Sıcaklıkları

İşlemci sıcaklıklarının çok yüksek olup olmadığı konusunda size tek kalıp bir cevap verebilmenin bir yolu yoktur. Normal işlemci sıcaklıkları işlemciye bağlı olarak biraz değişiklik gösterecektir. Bu nedenle yargılama yapmadan önce ilk olarak işlemcinizin markasını incelemelisiniz.

  • Intel bir işlemciniz varsa boşta çalışırken 40 santigrat derece üzerinde bir CPU sıcaklığı söz konusuysa müdahale etmeniz gerekir.
  • Intel bir işlemciniz varsa tam yük altındayken 80 santigrat derece üzerinde bir CPU sıcaklığı elde ediyorsanız müdahale etmeniz gerekebilir.
  • AMD bir işlemciniz varsa boşta çalışırken 40 santigrat derece üzerinde bir CPU sıcaklığı söz konusuysa müdahale etmeniz gerekir.
  • AMD bir işlemciniz varsa tam yük altındayken 70 santigrat derece üzerinde bir CPU sıcaklığı elde ediyorsanız müdahale etmeniz gerekebilir.

Sıcaklıklar konusunda bunların üstüne çıkmak bir şeylerin problemli olduğunun önemli bir göstergesi olacaktır. Dolayısıyla müdahale etmeniz gerekecektir. Peki neler yapabilirsiniz? Öncelikle adım adım aşağıdakileri denemeniz çok daha doğru olacaktır:

  • İşlemcinizin soğutucusunu çıkarın ve güzelce temizledikten sonra tekrar takın.
  • İşlemci soğutucusunu çıkarıp takarken işlemcinin termal macununu yenilemeyi unutmayın.
  • Sıcaklık problemi devam ediyorsa daha iyi bir işlemci soğutucusu satın alın.
  • İşlemci soğutucusu problemi çözmediyse daha iyi bir kasa satın alın.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap