İş Hayatınızda Modern Notebook'lara Yer Açma Vakti Geldi!

Çalışma koşulları ve iletişim olanaklarının çeşitlenmesi, katkıda bulunduğunuz iş kolundan bağımsız olarak güçlü ve işlevsel notebook modellerine olan gereksiniminizi her geçen gün biraz daha artırıyor. Geliştirdiğiniz projeyle ilgili düzenlenen çevrim içi görüntülü toplantılar için de hazırlayacağınız belgesele dair yakaladığınız görüntülerden kesitler alıp henüz sahadayken işleyerek internete aktarmak için de tek bir taşınabilir bilgisayar yeterli oluyor. Eğer şu sıralar iş akışınızın yoğunluğuna uyum sağlayabilecek bir notebook arayışındaysanız, profesyonellerin dizüstü bilgisayar seçerken hangi parametrelere dikkat ettiğini öğrenmeniz yararlı olacaktır.

Notebook Seçiminde Öncelikli Kriter: Performans

Son birkaç yıl içinde çok önemli teknolojik gelişmeler yaşansa ve bugünün giriş segmenti ürünleri eskinin üst düzey bilgisayarlarıyla benzer güç sergilese de profesyoneller, en akıcı kullanım deneyimi için notebook alırken performans konusunu ilk sıraya yerleştiriyor.

Bir taşınabilir bilgisayarın performansını işlemci, grafik işlemci (ekran kartı), RAM, SSD gibi birimler etkiliyor. Intel’in yaptığı teknoloji atılımları sayesinde mimari açıdan yenilenen mobil işlemciler, en az dört fiziksel çekirdekle geliyor. Çalışma frekansı hayli yüksek olan işlemciler, beraberinde yerleşik grafik işlemcisi de getirebiliyor. Böylece haricî ekran kartı olmadan da grafik ağırlıklı uygulamalarla çalışmak mümkün oluyor. Aynı anda çok sayıda uygulamayı kullanmak isteyenleri, gelişmiş notebook modellerinde geniş kapasiteli RAM’ler karşılıyor. 16 GB ve üzeri değerlerdeki RAM’ler, bilgisayarın bellek kaynaklı yavaşlamalarını tamamen ortadan kaldırıp kullanıcılara, işletim sistemi üzerinde hareket özgürlüğü kazandırıyor. SSD ise yeni nesil taşınabilir bilgisayarların olmazsa olmazlarından biri kabul ediliyor ve profesyonellerin bilgisayar seçiminde belirleyici oluyor. Mekanik disklerden farklı şekilde çok daha yüksek veri okuma/yazma oranlarına sahip SSD’ler, büyük boyutlu verilerle çalışmak durumunda olan (örneğin video kurgucuları, fotoğrafçılar, müzisyenler) profesyonellerin yüzünü güldürüyor.

Ekran Kalitesi ve Batarya Kapasitesi, Notebook Tercihlerinde Etkili

Özellikle görsel ağırlıklı dijital içeriklerle çalışan ya da yalnızca kaliteli bir ekranla desteklenen bir notebook edinmek isteyen profesyoneller, satın alım sürecinde performansın hemen arkasından ekran kalitesine de dikkat ediyor. Bunun yanında batarya kapasitesi ve hızlı şarj desteğinin olup olmaması da kullanıcıların tercihlerini şekillendirebiliyor.

Taşınabilir bilgisayar piyasasına çok uzun bir süre hâkim olan TN paneller, çözünürlük ve tepki süresi gibi konularda iyi olsa da konu renk doğruluğuna geldiğinde maalesef sınıfta kalıyor. Yeni nesil dizüstü bilgisayarlarda sRGB renk uzayını destekleyen, Full HD (1080p) ve üstü çözünürlüklü IPS ekranlar yer alıyor. Bu sayede profesyoneller, haricî bir monitör olmadan da fotoğraf veya video düzenleme işlemlerini sorunsuzca gerçekleştirip dijital veya fiziksel çıktılarını alabiliyor.

Batarya kapasitesi ise bir dizüstü bilgisayarın, şarj aleti olmaksızın açık alanda ve seyahatte ne kadar süre boyunca çalıştırılabileceğinin sınırlarını çiziyor. Tam şarj sonrasında kullanım senaryosuna da bağlı olarak 10 saatten fazla süreyle adaptörsüz çalışabilen notebook’lar, kendi şarj portlarının yanı sıra USB-C veya Thunderbolt 4 portlarından da hızlı şarj edilebiliyor. Hatta USB Power Delivery özelliğine sahip powerbank’ler kullanan profesyoneller, adaptöre ihtiyaç duymadan powerbank’ler aracılığıyla bilgisayarlarını defalarca şarj ederek iş akışlarını diledikleri her yerde sürdürebiliyor.

İşlevsellik ve Taşınabilirlik Kullanıcıların Ortak Beklentisi

Evden çalışma düzeniyle birlikte milyonlarca insanın hayatına giren görüntülü görüşme araçları, taşınabilir bilgisayarlarla kolayca kullanılabiliyor. Özellikle yüksek çözünürlüklü yerleşik web kameralarına ve mikrofonlara sahip modeller, ekstra bir kamera edinmeden de kullanıcıların iş toplantılarına katılabilmelerine imkân tanıyor. Taşınabilir bilgisayarını çok yönlü kullanmayı hedefleyen profesyoneller, edinmeyi planladıkları cihazın bağlantı noktalarının zengin olmasını bekliyor. Yeni nesil yüksek hızlı USB-C portları, HDMI bağlantı noktası, Wi-Fi 6 ve Bluetooth 5,1 kablosuz bağlantı teknolojileri, notebook’ları çok yönlü kullanıma hazır hâle getiriyor.

Tüm bu donanımsal özellikleri taşıyan modeller, taşınabilirlik tarafında da iyi iş çıkarabiliyor. Magnezyum kasayla üretilen ve mobil düzenle çalışanlar için 15,6 veya altındaki boyutlarda ekranlarla donatılan bilgisayarlar, bataryaları dâhil 1 kilogramın altında ağırlıklarla kullanıcılarını karşılıyor. Özellikle gün boyunca bilgisayarını yanında taşımayı hedefleyen profesyoneller, kendi kriterleriyle uyumlu olan modellere gönül rahatlığıyla yatırım yapıyor.

Geliştirdiği dizüstü bilgisayarlarla Türkiye’deki oyuncular kadar farklı sektörlerde çalışan profesyonellerin de takdirini kazanan Monster Notebook, iş dünyasına seslenen Huma serisi bilgisayar modelleriyle kullanıcıların beklentilerini sonuna kadar karşılıyor. Ekranından performansına, batarya kapasitesinden bağlanabilirlik seçeneklerine kadar her noktasıyla günceli yakalayan Huma serisi, Monster’ın belirlediği uygun notebook fiyatları üzerinden sahipleriyle buluşuyor.

Yazar Hakkında

Sinan Yorulmaz
Sinan Yorulmaz 2008 yılından beri blog yazan yazar, Teknolojio'da da kurucu pozisyonunda yer almaktadır. Elektrik-elektronik mezunu olmakla birlikte, yazılım geliştirme uzmanı olarak iş hayatına devam etmektedir. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap