iPhone ve Android İçin En İyi Fotoğraf Düzenleme Uygulamaları

Fotoğraf düzenleme uygulaması bir mobil cihazda yer alan fotoğrafları düzenlemek için tasarlanmış bir yazılımdır. Yalnızca cep telefonunuzu kullanarak fotoğraflarınızı paylaşma ve düzenleme konusunda en gelişmiş seçeneklere ulaşabilirsiniz.

iPhone ve Android için en iyi fotoğraf düzenleme uygulamaları kırpma, deklanşör hızını kontrol etme ve filtreler ekleme gibi çeşitli özellikler sunabilecektir. Bununla birlikte kolajlar oluşturabilen çeşitli uygulamalar da bulabilirsiniz.

1. Snapseed

Snapseed özellikle mobil cihazlarda fotoğrafları düzenlemek için en gelişmiş uygulamalardan biridir. Google'ın Snapseed uygulaması geniş özellik yelpazesi ve sezgisel bir arayüzle birçok uygulamayla rekabet edebilecek durumdadır.

Bu ücretsiz fotoğraf düzenleme uygulaması bir dizi önceden ayarlanmış filtreyle birlikte gelir. Ancak çoğu uygulamanın aksine bu filtreleri düzenleme şansına sahipsiniz. Hatta dilerseniz sıfırdan kendi filtrelerinizi oluşturabilirsiniz.

Bununla birlikte Snapseed sayesinde kırpma, düzleştirme, çerçeve ekleme, metin ekleme, vinyet oluşturma gibi tüm klasik işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Keskinleştirme özelliği fotoğrafı pek bozmadan işini yerine getirmektedir.

2. VSCO

VSCO klasik görünümlü filtrelerin kullanımı söz konusu olduğunda en önemli araçlardan biridir. Hem iOS hem de Android platformlarında ücretsiz olarak kullanılabilir. Instagram gibi VSCO bir kamerayı, düzenleme araçlarını ve online topluluğu bir araya getirir.

Bu ücretsiz fotoğraf uygulaması, fotoğraflarınızı analog film kameralarında çekilmiş gibi gösteren çarpıcı filtreler sunar. Bu yumuşak ve ince filtreler, fotoğraflarınıza ağır filtrelenmiş birçok Instagram hazır ayarlarına kıyasla bir dizi dokunuş ekler.

Elbette uygulama aynı zamanda tüm ayarlamalar, kırpma özellikleri, kenarlık ekleme ve vinyet oluşturma gibi tüm standart düzenleme araçlarına sahiptir. Pozlama, kontrast, sıcaklık veya ten tonlarını ayarlamak için VSCO uygulamasını da kullanabilirsiniz.

3. Prisma Photo Editor

Prisma Photo Editor fotoğraflarınızı sanatsal boyamalara ve çizimlere dönüştüren bir uygulamadır. Hem iOS hem de Android platformlarında ücretsiz olarak kullanılabilir. Fotoğrafları çizimlere dönüştüren birçok filtrenin çok kötü performans gösterdiğini unutmamak gerekir.

Bu ücretsiz fotoğraf düzenleme uygulaması, kullanıcıların fotoğraflarını boyanmış gibi görünmesini sağlayan yapay sinir ağlarını kullanır. Uygulamayı kullanarak sevdiğiniz çizimlere ulaşabilirsiniz. Ek filtreler için ödeme yapmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Prisma'nın da Instagram'a benzer bir çevrimiçi topluluğu vardır. Böylece, düzenlemeyi bitirdikten sonra resminizi Prisma akışında paylaşabilir, doğrudan cihazınıza kaydedebilir ve herhangi bir sosyal medya uygulamasında paylaşabilirsiniz.

4. Adobe Photoshop Express

Adobe Photoshop Express ile fotoğraflarınızı çok yönlü olarak düzenleyebilirsiniz. Hem iOS hem de Android platformlarında ücretsiz olarak kullanılabilir. Bu uygulama Photoshop'un sahip olduğu birçok özelliği mobil platforma uyarlamıştır.

Birçok gelişmiş özellik sunmasına rağmen bu ücretsiz fotoğraf düzenleme uygulamasının küçük bir ekranda kullanımı kolaydır. Cihazınızdan bir fotoğraf yükleyebilir, kamerayla yeni bir fotoğraf çekebilir veya Adobe hesabınızdan bir fotoğraf kullanabilirsiniz.

Adobe Photoshop Express beklediğiniz tüm araçlara sahiptir. Kırpma, kırmızı göz düzeltme, parlaklık, kontrast, doygunluk, filtreler, kenarlık ekleme gibi özellikleri kullanabilirsiniz. Bununla birlikte en iyi bölüm ise akıllı filtrelerin kullanılmasıdır.

5. Foodie

Foodie sayesinde fotoğraflarınızı bambaşka bir seviyeye taşımayı başarabilirsiniz. Hem iOS hem de Android platformlarında ücretsiz olarak kullanılabilir. Hemen hemen herkesin bir noktada yiyeceklerin fotoğraflarını çektiğini düşünürseniz bu kullanışlı bir uygulamadır.

Foodie tam anlamıyla dürtüleri kucaklar. Yemek fotoğraflarınızı tamamen yeni bir seviyeye taşımanıza yardımcı olur. Editörü Instagram'a oldukça benzemektedir. Ancak 30 farklı filtresi ve düzenleme özellikleri tamamen yiyecekler göz önünde bulundurularak ayarlanmıştır.

Ayrıca fotoğraflarınızı mükemmel bir şekilde ayarlamanız konusunda size yardımcı olur ve renkleri patlatır. Kısaca toparlamak gerekirse, bir şekilde yiyecek fotoğrafları çekmek istiyorsanız bu ücretsiz fotoğraf düzenleme uygulamasını kullanmalısınız.

6. Adobe Photoshop Lightroom CC

Adobe Photoshop Lightroom CC özellikle fotoğraflara profesyonel dokunuşlar yapmak isteyenlerin kullanmak isteyeceği bir uygulamadır. Hem iOS hem de Android platformlarında ücretsiz olarak kullanılabilir. Özellikle fotoğraf düzenleme işini farklı seviyeye taşımak için gereklidir.

Popüler masaüstü yazılımının bu uygulama sürümü hareket halindeyken profesyonel düzenleme araçlarına erişim sağlar. Ayrıca, fotoğrafçılar arasında oldukça popüler olan yüksek kaliteli görüntü biçimi olan RAW dosyalarıyla bile çalışır.

Bu ücretsiz fotoğraflara düzenleme uygulaması daha çok basit kaydırıcı olarak sunulan bir dizi yüksek kaliteli ayarlama aracı sağlamaya odaklanır. Bunlar fotoğrafınızın ışığını, detayını, rengini ve bozulmasını ayarlama konusunda size yardımcı olur.

7. Photo Collage

Photo Collage sayesinde muazzam derecede iyi gözüken fotoğraf kolajları oluşturabilirsiniz. Hem iOS hem de Android platformlarında ücretsiz olarak kullanılabilir bu uygulamadır. Özellikle kolaj oluşturmak istediğiniz zaman son derece kullanışlı hale gelmektedir.

Bu fotoğraf kolajı oluşturma uygulaması binlerce farklı düzene sahiptir. Böylece her zaman ihtiyaçlarınız için ideal olanı bulmanız söz konusu olacaktır. Çok çeşitli stillerle ve ilgi çekici arka planlarla karşılaşabilirsiniz. Böylece fotoğraf kolajlarını farklı boyuta taşımız olursunuz.

Ayrıca bu uygulamada metin ekleme özelliği vardır. Farklı yazı tiplerini, renkleri ve boyutları kullanarak özelleştirmeler yapabilirsiniz. Uygulama ayrıca temel fotoğraf düzenleme araçları sunar. Bu nedenle mükemmel kolaj oluşturmak için uygulamalar arasında geçiş yapmanıza gerek yoktur.

8. Adobe Photoshop Fix

Adobe Photoshop Fix sayesinde portreleri kolayca düzenleyebilirsiniz. Hem iOS hem de Android platformlarında ücretsiz olarak kullanılabilen bir uygulamadır. Bu uygulama filtre eklemekten çok istemediğiniz noktaları fotoğraftan kaldırmanıza olana tanır.

Portrelerde profesyonel düzeyde düzenlemeler yapmak için bu sezgisel ve basit fotoğraf düzenleme uygulamasını kullanabilirsiniz. Başlangıçta tüm temel konuları kapsadığından emin olabilirsiniz. Özellikler doğrultusunda vurguları, gölgeleri, renkleri ve daha fazlasını ayarlayabilirsiniz.

Bir portre yüklediğiniz zaman uygulama nesnenin yüz özelliklerinin her birini otomatik olarak kaydeder. Ardından bunların boyutunu, şeklini ve konumunu ayarlayabilirsiniz. Creative Cloud kullanırsanız mobilde yer alan fotoğrafları masaüstü Photoshop programında düzenleyebilirsiniz.

9. Visage

Visage özellikle selfie olarak çekmiş olduğunuz fotoğraflara son dokunuşlar yapmanızı sağlayan bir uygulamadır. Hem iOS hem de Android cihazlarda ücretsiz olarak kullanılabilmektedir. Bu uygulama sayesinde bir selfie çekerken sivilceler veya göz altındaki torbaları ortadan kaldırabilirsiniz.

Her ne kadar bunlar doğal şeyler olsa bile bazen bunların fotoğraflarda yer almasını istemeyebilirsiniz. Kısacası bir makyaj yapmak istediğinizde Visage hazır bekliyor olacaktır. Bu ücretsiz programla fotoğraflarınıza hızlı ve kolay rötuşlar yapabilirsiniz.

Bu rötuşlar arasında cildi pürüzsüzleştirme, cilt parlaklığını azaltma, dişleri beyazlatma, göz makyajı uygulama ve daha fazlasını yapabilme vardır. Bu uygulama aynı zamanda çektiğiniz selfie fotoğraflarını canlandırmak için ilginç arka planlara ve efektlere sahiptir.

10. Enlight Photofox

Enlight Photofox özellikle sanatsal fotoğraf düzenlemeler için kullanışlı bir uygulamadır. Sadece iOS platformunda ücretsiz olarak kullanılabilir durumdadır. Uygulamanın 2017 yılında Apple Tasarım Ödülünü aldığını unutmamak gerekir.

En popüler özelliklerinden biri dramatik efektler oluşturmak için fotoğrafları bir araya getirme yeteneğidir. Ayrıca resimlerinize grafik ögeleri ekleme şansınız vardır. Photoshop gibi katmanlarla çalışma imkanı sunmaktadır ama öğrenme eğrisi çok dik değildir.

Enlight Photofox uygulamasının en büyük dezavantajı ise ücretsiz sürümde aynı anda sadece iki katman kullanma fırsatı sunmasıdır. Dolayısıyla yaratıcılığınızın engellenmesini istemiyorsanız aylık ödeme veya tek seferlik ödeme şekliyle ücretli halini kullanmanız gerekir.

11. Instagram

Instagram özellikle fotoğraf paylaşıp çevrimiçi takipçiler elde etmek için kullanışlıdır. Hem iOS hem de Android platformlarında ücretsiz olarak kullanılabilir durumdadır. Bir başka ifadeyle fotoğraf çekimi yapıyorsanız ve onları paylaşmak istiyorsanız Instagram uğramanız gereken yerdir.

Instagram, Facebook ve YouTube'tan sonra dünyanın üçüncü büyük sosyal ağıdır. Aylık 1 milyardan fazla aktif kullanıcıya sahip olma barajını 2018 yılıyla birlikte geride bırakmıştır. Platform, filtreler, efektler, metin ve çıkartmalara sahip olabileceğiniz klasik düzenleme araçlarına sahiptir.

Örneğin, yayınlarınız ile etkileşim durumunu anlamak için analiz araçlarını kullanabilirsiniz. Daha fazla etkileşim yakalamak için Hikayeler'i kullanabilirsiniz. Fotoğraflarınızı düzenlemek için farklı uygulamalar kullansanız bile paylaşım için bu uygulamaya ihtiyacınız olacaktır.

12. Afterlight 2

Afterlight 2 her türlü fotoğraf düzenleme işlemi için kullanabileceğiniz bir uygulamadır. Hem iOS hem de Android platformlarında ücretsiz olarak kullanılabilir. Bu uygulamanın her şey içinde bir tam paket uygulama olduğunu söylemek çok daha doğru olacaktır.

Pozlama, ton ayarlama ve kontrast için araçlar da dahil olmak üzere beklediğiniz tüm temel özelliklere sahiptir. Ayrıca metin ekleme ve özelleştirme seçenekleri oldukça geniştir. Ayrıca seçebileceğiniz 128'den fazla çerçeve bulunmaktadır.

Uygulamanın en iyi yanı prizma efektleri, gerçek film ışık sızıntıları ve tozlu film kaplamaları gibi bir dizi doku çeşididir. Bunlar, öne çıkan ve insanların dikkatini çeken benzersiz görüntüler oluşturmanıza olanak tanırlar. Ayrıca uygulama RAW dosyalarıyla da çalışır.

13. Canva

Canva işletme odaklı fotoğraf çözümleri için başvurmanız gereken uygulamalardan biridir. Hem iOS hem de Android platformlarında ücretsiz olarak kullanılabilir. Bu uygulama yalnızca fotoğraflarla ilgili değildir. Uygulama sayesinde poster gibi daha farklı görseller kullanabilirsiniz.

Bir fotoğraf çekin, Canva'ya yükleyin, düzenleyin ve müşterileriniz nerede görecek olursa olsun tutarlı olan muhteşem görseller yaratmaya başlayın. Canva işletmenizin ihtiyaç duyduğu marka bilinirliği çalışmalarında size destek olabilecektir.

Filtreler, vinyetler ve daha fazlası ile fotoğraflarınız dakikalar içinde profesyonel görünebilir. Sosyal medyada ve sitenizde yayınladığınız her şeyde bu görselleri kullanabilirsiniz. Canva içerisinde farklı düzenlerin ve farklı özelliklerin yer aldığını unutmamanız gerekir.

14. SKRWT

SKRWT fotoğraflarınızın perspektifini ayarlama konusunda size eşsiz fırsatlar sunan bir uygulamadır. iOS ve Android platformlarında kullanılabilir olan uygulama 0.99$ fiyat etiketine sahiptir. Hafifçe eğik ve çarpık olan perspektifleri bu uygulamayla düzenleyebilirsiniz.

Bu fotoğraf düzenleme uygulaması, görüntülerin perspektifini ayarlama konusunda size yardımcı olur. Böylece her şeyi mükemmel bir şekilde hizalayıp fotoğrafınızı düzenleyebilirsiniz. Ayrıca uygulamanın otomatik kırpma özelliği bulunmaktadır.

İsterseniz resminizin perspektifini el ile düzenlemek için "4 nokta düzeltme" özelliğinden yararlanabilirsiniz. Bununla birlikte akıllı telefon kameralarında sık rastlanan bir sorun olan lens bozulmasını düzeltmek için uygulamayı kullanabilirsiniz.

15. Facetune

Facetune selfie olarak çektiğiniz fotoğrafları profesyonel bir biçimde düzenlemenizi sağlayacak bir uygulamadır. iOS ve Android platformlarında yer alan uygulama 3.99$ fiyat etiketine sahiptir. Selfie çekmeyi çok seviyorsanız bu uygulama size en iyi şekilde yardımcı olacaktır.

Fotoğraflarınıza hızlı bir şekilde profesyonel dokunuşlar yapmak istiyorsanız bu uygulamayı kullanabilirsiniz. Sadece birkaç kaydırma ve dokunuş ile cildi pürüzsüzleştirme, diş beyazlatma, leke çıkarma ve yüz özelliklerinin konumunu ayarlayabilirsiniz.

Eğlenceli grafik setlerini kullanarak selfie fotoğraflarının arka planlarını değiştirebilirsiniz. Bu uygulamayı doğru şekilde yönlendirip kullanmaya dikkat etmelisiniz. Aksi durumda fotoğraflarınız pek istediğiniz gibi görünmeyecektir.

16. TouchRetouch

TouchRetouch uygulaması sayesinde fotoğraflarınızda yer alan istenmeyen nesneleri ortadan kaldırabilirsiniz. Uygulama hem iOS hem de Android platformunda 1.99$ karşılığında kullanılabilir durumdadır. Bu uygulama ile fotoğrafınızda istenmeyen bir obje varsa onu kaldırabilirsiniz.

Bu fotoğraf düzenleme uygulamasını telefon kabloları, elektrik hataları, sokak levhaları veya çöp kutuları gibi şeyleri kaldırmak için kullanabilirsiniz. Ayrıca lekeleri ve sivilceleri kaldırma fırsatınız bulunduğunu unutmamalısınız.

Bununla birlikte uygulamanın kullanımı son derece basittir. Aslında, çoğu nesneyi tek bir dokunuşa kaldırabilirsiniz. Ancak, yardıma ihtiyacınız olursa, uygulama içinde tam potansiyelini nasıl kullanacağınızı öğreten çeşitli eğitici içerikler vardır.

Sonuç

Karşınıza çıkabilecek çok farklı ve şaşırtıcı fotoğraf düzenleme uygulamaları vardır. Bunlar bazen bunaltıcı olabilirler. Sizin ve markanız için en iyi ücretsiz fotoğraf düzenleme uygulamasını bulmak için önce hedefinizin ne olduğuna karar vermelisiniz.

Fotoğraf düzenleme uygulamalarından iyi sonuçlar elde etmek istiyorsanız yalnızca bir veya ikisine sadık kalmaya çalışın. Bir uygulamada çok yetenekli olmak birçok farklı uygulamada vasat becerilere sahip olmaktan çok daha iyidir.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yapılmış Yorumlar (1)

20 Eylül 2020, 17:59

Afterlight 2 kullanıyorum gayet işimi görüyor içlerinde en iyisi bence tavsiye ediyorum.

Yorum Yap