iPhone Pil Sağlığı

iPhone pil sağlığını kontrol etmek, dahili pilin değiştirilmesi gerekip gerekmediğini anlamana yardımcı olacağı için son derece önemlidir. Zayıf pil sağlığının olması iPhone'u şarj ettikten sonra daha az kullanım saati elde edeceğiniz anlamına gelir. Apple, 2018'de piyasaya sürdüğü iOS 11.3 ile pil sağlığını kontrol etmenize olanak tanımıştır.

iPhone pil sağlığı, ilgili telefonu kullanan kişilerin merak ettiği en önemli konuların başında gelir. iPhone pil sağlığını kontrol etmek iPhone 6'dan başlayarak tüm iPhone modellerinde erişilebilir bir şeydir. Benzer pil sağlığı aracını iPad cihazlarda da bulabilmek mümkündür. Özellikle ikinci el bir cihaz satın alırken buna dikkat etmek istersiniz.

iPhone pil sağlığı nasıl kontrol edilir?

iPhone pil sağlığını kontrol etmek için izlemen gereken adımlar oldukça basittir. Ancak, Apple tarafından sunulan pil sağlığı aracının normalde iki farklı alan hakkında bilgi sağladığını unutmamak önemlidir. Bunlar sırasıyla cihazınızın maksimum pil kapasitesi ve en yüksek performans kapasitesi şeklindedir.

Maksimum pil kapasitesi, pil kapasitesinin yeni olduğu zamana göre bir ölçümünün verir. En yüksek performans kapasitesi ise iPhone cihazının normal maksimum performansı destekleyip desteklemediğini anlamak için kontrol edilmesi gereken bir değer şeklindedir.

Bir iPhone kullanıcısı olarak dilediğin zaman telefonunun pil sağlığının ne durumda olduğuna bakabilirsin. Apple'ın son yıllarda ortaya koymuş olduğu bu özellik son derece kullanışlıdır. Bu özellik, ikinci el telefon alırken son derece işe yaramaktadır. Çünkü bu sayede telefonun pil sağlığının ne olduğunu kontrol edebilme fırsatı elde edersiniz.

 • iPhone cihazınızı açın ve ardından Ayarlar sekmesine giriş yapın.
 • Ayarlar menüsü açıkken sayfayı biraz aşağı doğru sürükleyin ve Pil menüsünü bulun.
 • Karşınıza çıkan yeni menüden pil sağlığı kısmına tıklayın.

Ardından bu noktada iPhone pilinizin maksimum kapasitesini ve en yüksek performans kapasitesini göreceksiniz. Apple, iPhone pil sağlığı önemli ölçüde bozulursa veya telefona eklenen yeni iPhone pili sistem tarafından doğrulanmadıysa Apple size çeşitli bildirimler gösterecektir.

iPhone pil ömrü nasıl üst düzeye çıkarılır?

iPhone pil sağlığının azalmış olması sizi umutsuzluğa yönlendirmemelidir. Çünkü Apple, %80'in üzerindeki kapasitenin telefonununuz her zamanki gibi çalışmasına izin vereceğini söylemektedir. Pil sağlığınızı güçlü tutmak için yararlanabileceğiniz ufak ayarlar vardır. iPhone pil sağlığı için bunları kullanmak son derece önemli olacaktır:

 • Ekran parlaklığınızı olabildiğince azaltın. Elle düzenleme yapmak istemiyorsanız ayarlamayı düşünmek zorunda kalmamak için Erişilebilirlik ayarları kısmında yer alan Otomatik Parlaklık seçeneğini aktif hale getirin.
 • Fırsatını bulduğunuz sürece her zaman Wi-Fi kullanmaya özen gösterin. Kablosuz internet üzerinden bağlanmak, hücresel veri kullanmaktan çok daha az enerji harcamanız anlamına gelecektir.
 • Telefonunuzu sürekli şarja tutma eyleminden vazgeçmeye çalışın. Telefonunuzdaki bataryanın bozulmaya başlamadan önce belirli bir şarj döngüsü vardır. Bu şarj döngüsünü doldurmak iyi bir fikir değildir.
 • Pil sağlığı bölümünde yer alan Optimize Edilmiş Şarj seçeneğini aktif hale getirin. Bu özellik telefon fişe takılıyken aşırı şarj olmasına engel olacaktır.
 • Telefonunuzu aşırı sıcaklarda tutmayın. Doğrudan güneş ışığından korumaya çalışın. Sıcaktayken telefonu cebine, sırt çantana veya başka bir kapalı nesneye koyabilirsiniz.
 • Telefon yazılımını her zaman güncel tutun. Bu yalnızca güvenlik için gerekli değildir. Apple düzenli olarak pil iyileştirmeleri ve yeni ayarlar eklemeye devam ettiği için gereklidir.
 • Telefonda yer alan otomatik e-posta kontrolü ve konum hizmetleri gibi arka plan etkinliklerini sınırlayın. Bu sınırlamalar doğrultusunda telefonun gereksiz yere pil tüketmesine engel olmuş olacaksınız.
 • Bildirimleri kapatmayı deneyebilirsiniz. Son dakika bir şeyler öğrenmek için bildirimler iyi olabilir. Ancak her seferinde ana ekranınızı aydınlatarak pilin tükenmesine neden olabileceklerdir.
 • Telefonunuzda yer alan Düşük Güç Modu seçeneğini etkin hale getirmeyi düşünün. Bu mod sayesinde telefonun çok daha az şarj tüketmesini sağlayabilirsiniz.

Düşük Güç Modu, şarjınız azaldığında pilinizi korumanıza yardımcı olur. Mod açıldığında ekran parlaklığı kararır ve animasyonlar en aza indirilir. Bununla birlikte enerji tasarrufu için arka plan etkinliği yavaşlatılır. Buna ek olarak AirDrop ve iCloud senkronizasyonu gibi özelliklerden yararlanamazsınız. Ayrıca Mail uygulamasının arka planda e-posta kontrol etmesi söz konusu olmayacaktır.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap