Türkiye'nin en güncel teknoloji haberleri yayınlayan yeni nesil teknoloji bloğu.

iPhone'nun Arkasına Dokunarak Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

iPhone'unuz iOS 14 veya sonraki bir sürümünü çalıştırıyorsa, görev için yapılandırmanız gereken Back Tap adlı yeni bir erişilebilirlik özelliği sayesinde artık sadece arkasına dokunarak ekran görüntüsü alabilirsiniz. Bunu nasıl ayarlayacağınız aşağıda açıklanmıştır.

İlk olarak iOS 14'te sunulan Back Tap, cihazınızın arka tarafına dokunup dokunmadığınızı tespit etmek için telefonunuzda yer alan ivme ölçeri kullanır. Ayarlar kısmında, telefonunuzda belirli eylemleri başlatmak için iki veya üç dokunuşu yapılandırabilirsiniz.

Apple bunu bir erişilebilirlik özelliği olarak kabul eder, ancak herkes için yararlı olabilir. Normalde, iPhone'da fiziksel düğmelerin bir kombinasyonunu kullanarak bir ekran görüntüsü alırsınız, ancak bunları karıştırmak oldukça kolaydır.

Öncelikle "Ayarlar" kısmına giriş yapmalısınız. Bunun genellikle ana ekranınızın ilk sayfasında bulabilirsiniz. Bulamazsınız Siri'ye sorarak "Ayarlar" kısmına ulaşabilirsiniz. Ancak bu oldukça basit olduğundan ayarlara erişmek için herhangi bir zorluk çekmezsiniz.

Ayarlar kısmında "Erişilebilirlik" kısmına tıklayın.

Bir sonraki ekranda "Touch" seçeneğine tıklamalısınız.

"Dokunma Ayarları" ekranında, "Geri Dokunma" seçeneğini görene kadar aşağı kaydırın, ardından ona dokunun.

"Back Tap" ayarlarında, ekran görüntüsü eylemini kasanın arkasındaki iki dokunuşa (Çift Dokunma) veya üç dokunmaya (Üç Dokunma) atama seçeneğiniz vardır. İstediğiniz seçeneği seçin.

Açılan menüde, “Ekran Görüntüsü” seçeneğini bulana kadar listeyi aşağı kaydırın ve ardından ilgili seçeneği seçin.

iPhone'unuzun arkasına iki veya üç kez dokunduğunuzda (seçtiğiniz ayara bağlı olarak) iOS, iPhone'unuzun mevcut ekranının bir görüntüsünü yakalayacak ve bir görüntü dosyasına kaydedecektir. Çektiğiniz ekran görüntüsü resimleri, her zamanki gibi fotoğraf albümünüze kaydedilir ve daha sonra Fotoğraflar uygulamasında görüntülenebilir.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap