iPhone Etkin Değil iTunes'a Bağlanın Hatası (Çözüm)

iPhone cihazınızda parolayı çok fazla yanlış girmeniz durumunda kilitli bir iPhone ile karşılaşacaksınız. Ancak bu sorunun her şeyi sıfırlatmasına gerek yoktur. iTunes veya iCloud kullanarak devre dışı bırakılmış bir iPhone'u düzeltme şansınız vardır. Bunun için aşağıdaki adımları detaylı bir biçimde takip etmeyi düşünmelisiniz.

iPhone etkin değil iTunes'a bağlanın hatası aslında güvenlik gerekçesiyle yolun sonuna geldiğinizi gösteren durumlardan birisidir. Bu hatayı gördükten sonra çeşitli adımlar atmanız gerektiğini bilmeniz gerekmektedir. Öncelikle iPhone etkin değil hatalarını incelersek bunun ne anlama geldiğini daha iyi anlayabilirsiniz.

iPhone etkin değil hata mesajları

iPhone etkin değil hata mesajları tek şekilde çıkmaz. Çünkü bu mesajlar kademeli olarak ortaya çıkarlar. Kilit ekranında yanlış yaptıkça ekrandaki hata mesajı biraz daha kötü olmaya başlar. Bu nedenle dikkatli olmalı ve birkaç deneme daha yapmadan önce hatanın ne anlama geldiğini öğrenmelisiniz.

 • iPhone etkin değil. 1 dakika sonra tekrar deneyin. - Bu hata kötü bir hata değildir. İlk hatalarda karşınıza çıkar ama daha kötüsünün olabileceğini bilmelisiniz.
 • iPhone etkin değil. 60 dakika sonra tekrar deneyin. - Bu hata işlerin kötüye gittiğini gösterir. Artık son aşamaya bir adım uzaktasınız demektir. 60 dakika bekledikten sonra son denemenizi yaparsınız.
 • iPhone etkin değil. iTunes'a bağlanın. - Bu hata işlerin en kötü noktaya geldiğini gösterir. Ancak endişe etmemelisiniz. Bu hatadan kurtulmak mümkündür ve size bu konuda yardımcı olacağız.

iPhone etkin değil hatasını neden alıyorum?

Bu hata mesajları neredeyse her zaman telefonun parolasını birçok kez yanlış yazdığınız zaman karşınıza çıkarlar. Örneğin, bir çocuğa telefonu verdiğinizde parolasını sürekli yanlış tuşlarsa bu hatayla karşılaşırsınız. iPhone olası bir bilgisayar korsanlığı girişiminden kendini korumak için kendi kendisini kilitler.

Bu yaklaşımı durdurmak için iOS, birisinin çok sayıda yanlış şifre girmesini kasıtlı olarak zorlaştırır. Birkaç kez yaptıktan sonra (beşe kadar) normal şekilde devam edebilirsiniz. Altıncı ve yedinci yanlış deneme sizi epey yavaşlatacaktır. Sonraki denemeler 10'a ulaştığında ise sona gelmiş olursunuz. Artık daha fazla deneme olmayacaktır.

 • 6 yanlış tahmin - iPhone etkin değil. 1 dakika sonra tekrar deneyin.
 • 7 yanlış tahmin - iPhone etkin değil. 5 dakika sonra tekrar deneyin.
 • 8 yanlış tahmin - iPhone etkin değil. 15 dakika sonra tekrar deneyin.
 • 9 yanlış tahmin - iPhone etkin değil. 60 dakika sonra tekrar deneyin.
 • 10 yanlış tahmin - iPhone etkin değil. iTunes'a bağlanın.

iPhone etkin değil hatasının oluşmasını nasıl engellerim?

Gelecekte bu mesajı görmek istemiyorsanız parolanızı girerken dikkatli olmalısınız veya bir parola kullanmamalısınız. Elbette ikinci seçenek önerdiğimiz bir şey değildir. Doğal olarak bir güvenlik meselesidir ve parola kullanmanızı öneririz. Sadece girdiğiniz parolayı hatırlamaya özen göstermelisiniz.

iPhone cebinizdeyken kendi kendine kilit açmaya çalışabilecektir. Bu durumda ekranından yeniden belirme olasılığını en aza indirmek için 30 saniye sonra ekranın otomatik olarak kapanmasını tercih etmeniz çok daha sağlıklı olacaktır. Böylece gereksiz denemelerden uzak kalmış olursunuz.

Bu güvenlik adımını kapatamazsınız. iPhone cihazınıza otomatik olarak gelir. Zaman gecikmelerini kapatamaz ve değiştiremezsiniz. Ancak, güvenlik adımını bi sonraki aşamaya geçirmek mümkündür. Örneğin, birisi arka arkaya parolayı 10 kez yanlış girerse cihaz tamamen silinir şeklinde ayarlama yapabilirsiniz.

X dakika sonra tekrar deneyin hatası nasıl çözülür?

Şanslı olmanız durumunda iPhone cihazınız dokuz veya daha yanlış tahmine maruz kalması durumunda X dakika sonra tekrar deneyin hatasıyla karşılaşırsınız. Bu durumda yapmanız gereken tek şey beklemek ve parolanızı hatırlamaya çalışmaktır.

Beklerken bir şey yapamazsınız. Geri sayımı hızlandırmak için bir yöntem değildir. Bu iş için herhangi bir hile de yoktur. Buna rağmen acil aramalar yapabilme şansınız vardır. En alttaki acil etiketli düşmeye dokunmanız yeterli olacaktır.

Bekleme süresi dolduğunda iPhone ekranı normal arka plana dönecek ve tekrar deneyebileceksiniz. Ancak bir sonraki denemede şifrenizi daha dikkatli bir şekilde girmeniz çok önemlidir. Tekrar yanlış yazarsanız bir sonraki bekleme süresine yönlendirilmiş olursunuz.

60 dakikalık bekleme süresine ulaşır ulaşmaz son şansınıza gelmiş olursunuz. Bir kez daha yanlış yapmanız durumunda iPhone'u iTunes'a bağlayana kadar kilitli kalmış olursunuz ve cihazlardaki verileri kurtarma şansı elde edemezsiniz.

iTunes'a bağlanın hatası nasıl çözülür?

"iTunes'a bağlanın" mesajını gördüğünüz zaman iPhone'a erişim sağlamak mümkün olacaktır. Ancak gerekli kurtarma işleminin bir parçası olarak tüm verileri kaybedersiniz. Yedek aldıysanız, son yedeklemenizdeki verileri geri yükleme şansınız olacaktır.

Bunun için bir bilgisayara ihtiyacınız olacaktır. Ayrıca Lightning to USB şeklinde çalışan bir kablonuz olmalıdır. Bu ikisine sahip olmanız durumunda aşağıdaki adımları gerçekleştirmeye devam edebilirsiniz. "iPhone etkin değil. iTunes'a bağlanın" hatasından kurtulmak istiyorsanız bunlar size yardımcı olacaktır.

 • Yan düğmeyi ve ses düğmelerinden birini basılı tutun ve kapatma kaydırıcısının görünmesini bekleyin.
 • iPhone cihazınızın kapanması için kaydırıcıyı sürükleyin.
 • Kablonuzu kullanarak cihazınızı bilgisayara bağlarken cihazdaki yan düğmeye basılı tutun. Kurtarma ekranı görünene kadar yan düğmeye basılı tutmaya devam edin.
 • Bilgisayarınızda yer alan iTunes penceresinin sol üst köşesindeki iPhone simgesine tıklayın.
 • Artık bilgisayarda iPhone cihazınızı seçmiş durumdasınız. Tek yapmanız gereken Restore tuşuna basmaktır.

Bunu yaptığınız zaman gerekli yazılım indirilecektir. Bu birkaç dakika sürebilecektir. İndirme bittikten sonra ekranda karşınıza çıkan adımları gerçekleştirmeniz gerekecektir. İlk olarak cihazdaki veriyi sileceksiniz. Ardından iPhone cihazınızı tıpkı yeni bir cihaz gibi en başından ayarlayabilecek ve varsa yedeğinizi geri yükleyebileceksiniz.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap