iOS İçin En İyi 17 MMORPG Oyunu

MMORPG veya Türkçe adıyla devasa çok oyunculu çevrimiçi rol yapma oyunları olarak da bilinen oyunlar bazı oyuncular için ekstra keyiflidirler. Çok oyunculu oyunların eğlencesi, yoldaşlık ve beceri setleri gibi imkanlar zengin hikayeyle deneyimiyle harmanlanınca birçok farklı durum ortaya çıkmaktadır.

MMORPG türünün bu kadar popüler olmasına şaşırmamak gerekir. iOS cihazlarda bu tür çok çeşitli oyunları oynayabilirsiniz. iPhone ve iPad için en iyi MMORPG oyunlarının bir listesini hazırlamak istedik. Bu liste sayesinde ihtiyaç duyduğunuz en iyi MMORPG oyunuyla tanışabileceksiniz.

17. Guns of Glory: Empires Conquer

Strateji odaklı, sürükleyici bir MMO oyunu olan Guns of Glory, üç silahşor dünyasına kusursuz ayrıntılar ve mükemmel hikaye anlatımıyla hayat vermektedir. Ünlü olan üç silahşor ile ittifak kurun, vahşi canavarlar öldürün, muhteşem bir kale inşa edin.

Ayrıca durdurulamaz bir zeplin inşa etme şansınız vardır. Bunu yaparak düşmanlarınızı yok etmek için arkadaşlarınızla bir araya gelmeyi düşünün. Sadece bu değil, kusursuz bir sohbet çevirisi özelliği dil engelini aşmanıza ve dünyanın her yerinden arkadaşlar edinmenize yardımcı olacaktır.

16. MapleStory M: Fantasy MMORPG

Daha önce MapleStory oynadıysanız bu oyunu çok seveceğiniz kesindir. MapleStory hemen hemen her MMORPG oyuncusu tarafından bilinen ilginç bir oyundur. Çünkü bir dönemin en popüler oyunlarından birisidir. MapleStory M sayesinde fantastik oyun deneyimini mobil cihazınızdan yaşayın.

Anime tarzı bir karaktere sahip olun ve oyun sırasında uygun gördüğünüz şekilde onu özelleştirin. 2v2 savaş modunda canavarlarla arkadaşınla birlikte savaşın. Level Ranking gibi çeşitli sıralama durumlarında dünyanın dört bir yanından diğer oyuncularla yarışın. 10 oyuncuya kadar bir baskın partisine katılarak özel ödüller kazanın.

15. Black Desert Mobile

Black Desert Mobile tam anlamıyla büyük bir MMORPG diyebileceğimiz oyunların başında gelmektedir. Dünya çapında 150'den fazla ülkeye ulaşmayı başaran oyunun en büyük gücü bu erişim ağıdır. Dünyanın birçok bölgesinden insanlarla arkadaşlık kurarak devasa oyunun tadını çıkarabilirsiniz.

Dinamik becerilere, hızlı aksiyona ve dövüşe sahip benzersiz sınıflardan karakterler oluşturun. Karakterlerinizi yüzündeki son çizgiye kadar dahi özelleştirebilecek olduğunuz için tam anlamıyla benzersiz bir karakter oluşturmayı başarabilirsiniz. Sonrasında ise gücünüzü göstermek için mücadele alanına giriş yapabilirsiniz.

14. King of Avalon: Dragon Warfare

King of Avalon: Dragon Warfare oldukça benzersiz sayılmayacak bir MMORPG oyunudur. Bu mobil MMO, Avalon krallığındaki ejderhalar ve diplomasi ile ilgilidir. Kral Arthur'un ölümü boş bir tahtın geride kalmasına neden olmuştur. Herkesin ihtiyacı olan kral olmaya hazır olup olmadığınızı sorgulamalısınız.

Her oyuncu, özel olarak uyarlanmış yeteneklerle yükseltmek için benzersiz bir ejderhaya sahiptir. Küresel sunucuda dünyanın her yerinden oyuncularla arkadaş olabilir veya ölümlü düşmanlar edinebilirsiniz. Excalibur için birlikte savunmak ve saldırmak adına diğer oyuncularla ittifak kurarak krallığın hükümdarı olabilirsiniz.

13. Lineage 2: Revolution

Lineage 2: Revolution biraz farklı bir oyundur. Geliştiriciler buna yeni nesil MMORPG adını vermişlerdir. Çoğu incelemede benzer terimi görürsünüz çünkü hemen hemen herkes geliştiricilerle aynı fikirdedir. Lineage 2: Revolution renklerle dolu bir oyundur. Bir festival tadında oyun oynarsınız.

Yabancılarla parti kurabilir veya patron canavarları yenmek için baskınlar yapmak adına arkadaşlarınızla klanlar oluşturabilirsiniz. Tek seferde 200 oyuncuya kadar savaşan büyük ölçekli, açık dünya savaşını deneyimleyin. Unreal Engine 4 tarafından desteklenen bu oyunda sınırları zorlayabilirsiniz.

12. Evony

Evony imparatorluk kurmakla ilgili olan en iyi oyunlardan birisidir. Bu oyunda yapacağınız şey oldukça basittir. İmparatorluğunuzu kurarsınız, asker eğitirsiniz ve 7 farklı krallığın kralı olmak için mücadele edersiniz. Elbette bu sanıldığı kadar kolay olmayacaktır. Biraz sabır ve sadakat gereklidir.

Evony, canlı grafikler ve set özellikleri içerir ve birçok farklı role sahiptir. Bir diplomat olabilir, bir savaş ağası olarak etrafa kan saçabilir, bir vali olarak yönetime el koyabilir ve hükümdar olarak tüm topraklara hükmedebilirsiniz. Ayrıca Abraham Lincoln ve Kral Arthur gibi tarihi generallerle birlikte savaşabilirsiniz.

11. Dawn of Titans

Dawn of Titans oyununda oyunu kuralına göre oynayıp büyüklerden biri olursun veya evinin yolunu tutarsın. Konsol kalitesinde grafiklere sahip olan bu oyun, 3D fantastik krallığı içerir. Aynı zamanda 3D sayesinde dövüşlerin hepsi şaşırtıcı derecede gerçekçi ve güzel görünmektedir.

Doğrudan kontrolünüz altında düşman topraklarını ele geçirebilir, ordunuzu büyütebilir ve binlerce askerle destansı PvP savaşlarına katılabilirsiniz. Durdurulamaz bir ittifak kurun, günlük görevlere katılın, benzersiz serüvenlere çıkın ve ittifak etkinliklerine dahil olun. Dünya sıralamasında yükselin ve nihai krallığı inşa edin.

10. Old School RuneScape

Old School RuneScape, dünyanın en büyük ve en popüler MMORPG oyunlarından biridir. Oyun, hayranlar tarafından oylanan değişiklikleri ve güncellemeleri içerir. Bu, kullanıcı geri bildirimlerini dahil etmenin canlandırıcı ve benzersiz bir yoludur. Bunu farklı bir oyunda bulmak kolay değildir.

Usta olmayı gerektiren 23 farklı beceri vardır. Yüzlerce görev yenilenecek düzinelerce baskın sizi beklemektedir. Herkes için bir meydan okumanın olduğu bu oyunda en büyük zorluk ise patronlara kafa tutmaktır. Aynı zamanda platformlar arası bir oyun keyfi sunmaktadır. Oyunu senkronize bir biçimde oynayabilirsiniz.

9. Lords Mobile

İmparator çoktan düştü. Krallığın sorumluluğu sizin omuzlarınızda. Cüceler, deniz kızları, kara elf savaşçıları ve robotlar gibi çeşitli kahramanları kullanarak krallıktaki sorumluluğunuzu yerine getirmeniz gerekir. Peki bunu nasıl yapacaksınız? Ordunuzu toplayarak ve krallığınızı inşa ederek gerçekleştireceksiniz.

Birlik formasyonları konusunda usta olduğunuz zaman her savaşa karşı göğüs gerebileceksiniz. Ayrıca güçlü kahramanlardan oluşan bir ekip oluşturmanız gerekir. Bir loncaya katılarak gücüne güç katabilirsiniz. Ardından onlarla birlikte savaşa girin ve çeşitli düşmanları fethedin.

8. Rise of Kingdoms

Rise of Kingdoms, imparatorluğunuzu inşa etme eğlencesini tüm gücünüzle koruma mücadelesiyle birleştirir. Birbirinden farklı tarihi medeniyetlerden birini seçin ve onu hesaba katılması gereken önemli bir güç haline dönüştürün. Bunu yapabileceğine inanıyor musunuz? Öyleyse hemen harekete geçin.

Önceden hesaplanmamış veya planlanmamış gerçek zamanlı savaşları deneyimleyin. Savaşa herkesi istediği zaman katılabilecek veya savaştan çıkabilecektir. Bu da işleri öngörülemez ve zorlu hale getirecektir. Julius Caesar ve Sun Tzu gibi birbirinden farklı tarihi şahsiyetleri komutan olarak görevlendirmeyi unutmayın.

7. Game of Thrones: Conquest

"Kış geliyor" cümlesi artık geride kaldı çünkü kış geldi. Game of Thrones fantezilerini yaşamaya hazır olun. Seven Kingdoms'ı fethedin ve The Iron Throne'u kazanın. Oyundaki tek hedefinizi bu olacaktır ama bunun o kadar kolay olacağını düşünüyorsanız fazlasıyla yanılıyorsunuz demektir.

Şehrinizi inşa edin, ejderhalar yetiştirin, Westeros'u keşfedin, güçlü teçhizatlar oluşturun ve ordunuzu güçlendirin. Stratejiyi en iyi arkadaşınız yapın ve PvP etkinliklerinde düşmanlarınıza karşı savaşın. Yenilikçi ittifak yapısı sayesinde arkadaşlarınıza savaşlarda yardımcı olmaya çalışın.

6. State of Survival: Zombie War

Enfekte olan yaratıklar hemen hemen her yerdeler. Kaynaklar oldukça kıt ve onları doğru şekilde kullanmak gerek. Peki siz bu durumda ne yapacaksınız? Arkadaş edinmeli ve diğer hayatta kalanlarla birlikte savaşmalısınız. Artık pek çok insanın pek de arkadaş canlısı olmadığını görmek çok uzun sürmeyecektir.

Sayınızı artırmak ve gücünüzü yükseltmek için bir sığınak inşa edin. Sığınak sayesinde hayatta kalanları kurtarın. Hızla değişen hastalığı araştırın ve bir sonraki saldırıya karşı hazır olun. Bu MMORPG mobil oyununda özel güçler vardır. Onları bularak hayatta kalma şansınızı önemli ölçüde artırabilirsiniz.

5. Shadowgun Legends

İnsanlık ölümcül bir uzaylı istilasının pençesinde kıvranmaktadır. Size düşen güçleriyle adeta ortalığı kasıp kavuran düşmanlara karşı durabilmektir. Bunun için bir Shadowgun olarak göreve çağrılırsınız ve kolları sıvadığınız zaman ilk yapmanız gereken iş savunma hattına dahil olarak büyük istilayı önlemektir.

Bu MMO benzersiz çok oyunculu oyun modları ve çeşitli PvP arenalarına sahiptir. Buna ek olarak eski moda kurşun mermilerden lazer ışınlarına kadar çok çeşitli bir silah deposu vardır. Bir diğer önemli durum ise oyunun topluluk ve sosyal özellikleridir. Oyuncuların başkalarıyla etkileşime girmesi ve sistem aracılığıyla ödüllendirilmesi mümkündür.

4. MARVEL Strike Force: Squad RPG

Marvel evreninin süper kahramanları ve süper kötüleri ile bir araya gelin. Boyutlar arası Kree savaşının usta ismi Ultimus'a karşı savaşmak için kolları sıvayın. Nihai kadronuzu kurmak için Iron Man, Loki, Captain America ve Doctor Strange gibi güçlü isimleri takımınıza katarak Ultimus'a kafa tutmaya hazırlanın.

Düşmanları zahmetsizce yok eden karma hareketler için seçtiğiniz kahramanları stratejik olarak eşleştirin. Çığır açan oyun sinematikleri sayesinde oyun deneyiminizi iki katına çıkarabilirsiniz. Şaşırtıcı derecede keskin ayrıntılar, akıcı animasyonlar ile farklı ve gerçekçi karakterleri ortaya çıkarmayı başarın.

3. Modern Combat 5

iOS cihazlarda en popüler MMO oyunlarından birisi olan Modern Combat 5, özellikle FPS denildiğinde liderliği kimseye kaptıracak gibi görünmüyor. Kimin zirvede olduğunu görmek için bir takım kurarsın ve destansı Squad vs. Squad mücadelelerine katılırsın. Böylece soluksuz bir maceraya atılmış olursun.

Size uygun bir sınıf ve oyun stili seçin. Ardından Skill Points kazanarak ve harcayarak becerilerinizin seviyelerini yükseltin. Kullanışlı Spectator Mode ile sessiz bir gözlemci olmayı da seçebilirsiniz. Oyunun gücü, sürekli gelişen topluluğunda ve çok çeşitli oyun seçeneklerinde yatmaktadır.

2. Star Wars: Galaxy of Heroes

Star Wars'un fantastik dünyasına girin ve serinin ikon kahramanlarını kullanarak kötü adamlarla savaşın. Light veya Dark taraf için savaşmayı seçerek elde ettiğiniz kuvvetle galaksiye diz çöktürmeye çalışırsınız. Bu misyonda ilerlemeniz çok kolay olmasa bile doğru cephanelik ve yetenek setleriyle bunu başarabilirsiniz.

Ünlü yıldız gemilerini toplayın, savaş filonuzu oluşturun ve destansı uzay savaşlarına katılın. Özelleştirilebilir loncalar oluşturun ve oyunda yer alan büyük patronlara karşı takım kurun. Kahramanlarınızı stratejik olarak benzersiz teçhizatlar ile donatarak önünüze çıkan hemen hemen her şeye kafa tutun.

1. RAID: Shadow Legends

Aksiyon tabanlı bir RPG oyunu olan RAID, sizi Teleria'nın fantastik dünyasına götürür. Mysterious Arbiter sizi Dark Lord Siroth ve onun kötü entrikalarına karşı savaşmanız için diriltmiş durumdadır. Oyun, tek oyunculu PvE serüvenler, devasa çevrimiçi çok oyunculu turnuvalar ve arenalar sunar.

Tüm bunlara rağmen tek oyunculu mod beceri geliştirme ve özellikler açısından önceliklidir. RAID, güzel bir şekilde oluşturulmuş 3D oynanışı sayesinde bir konsol oyununun görünümüne ve hissine sahip bir mobil MMORPG deneyimi sunar. Bu yüzden iOS'ta oynayabileceğiniz en iyi MMO oyunudur.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap