iOS İçin En İyi 5 Metin Editörü Uygulaması

Çoğu tüketici, düşüncelerini ve fikirlerini düzenlemek için Evernote, OneNote ve Apple Notes gibi bir not alma uygulamasını tercih eder. Düz metin düzenleyici tercih eden genellikle profesyonel yazarlar olarak adlandırılan bir başka kullanıcı bölümü daha vardır. iPhone veya iPad'de bir metin düzenleyici arıyorsanız size yardımcı olabiliriz.

Tam teşekkül bir not alma uygulaması yerine bir metin editörü seçmenin birkaç avantajı vardır. Örneğin, metne odaklanabilirsiniz. Vurgulama, yazı tipi türü seçme, boyut belirleme vb. sonsuz düzenleme seçenekleriyle uğraşmak zorunda kalmazsınız. Ayrıca paylaşım konusunda herhangi bir sorun yaşamazsınız.

5. Bear

Bear, daha çok bir not alma uygulamasıdır. Uygulama, sezgisel bir kullanıcı paneline sahiptir. Notlar ve etiketler bulunan kaygan görünümlü bir kullanıcı arayüzü kullanır. Bear Notes'u kullanarak şirketin kullanıcı arayüzüne olan yakın ilgisine kolayca şahit olabilirsiniz.

Notu yazdıktan sonra sağ üst köşedeki bilgi düğmesine dokunabilir ve kelimelere, karakterlere, paragraflara, okuma süresine ve notları dışa aktarma seçeneklerine göz atabilirsiniz. Dışa aktarmaya gelince mevcut notu PDF, HTML, JPG ve daha fazlasına dönüştürme şansınız vardır.

4. Scrivener

Scrivener, ilk taslağınızı oluşturmak için ihtiyacınız olan tüm yazı araçlarını bir araya getirir. Uygulama, uzun biçimli yazıyı akılda tutacak şekilde tasarlanmıştır. Scrivener'daki tüm metin bölümleri, ana hatlarını belirleme araçlarıyla tamamen entegredir.

Araştırmaya gelince, fotoğrafa dayalı bir açıklama yazabilirsiniz. Video veya PDF'i entegre edebilirsiniz. Tüm bu araştırma materyalleri ana panelinden sadece iki dokunuş uzaklıkta yer almaktadır. iPad'de daha da iyidir. Büyük ekrandan faydalanabilir ve iki belgeyi yan yana görüntüleyebilirsiniz.

Scrivener'ın fikirleri not almak için her bölümde ayrı bir not alanı sunar. Romanın veya kitabın çeşitli bölümleri için düzinelerce düşünceden geçtiğiniz zaman işe yaramaktadır. Dışa aktarma seçeneklerine gelince dosyayı Word, PDF veya düz metin olarak paylaşabilme şansınız vardır.

3. Drafts

Drafts oldukça keyifle kullanabileceğiniz metin editörlerinden biridir. Kullanıcı paneli pürüzsüzdür ve herhangi bir ek ayar yapmadan çalışabilir. Sizi ana ekrana götüren diğer uygulamaların aksine Draft hareket halindeyken yazmaya başlamanıza izin vermek için otomatik olarak metin düzenleme menüsünü açar.

Tüm yeni girişler gelen kutusuna gider. Oradayken, onları organizasyon için etiketleme şansınız olabilecektir. Onları önem için işaretleyebilir veya uzun vadeli depolama için arşivleyebilirsiniz. Metin düzenleme seçenekleri, özel yazı tiplerinden satır yüksekliği ve kenar boşlukları üzerindeki çeşitli kontrolleri içerir.

Uygulama ayrıca deneyimi özelleştirmek için çeşitli temaları ve uygulama simgelerini destekler. Sorunsuz paylaşım ve üçüncü taraf uygulama entegrasyonu Drafts için en sevdiğiniz işlevlerden birisi olacaktır. Tek bir dokunuşla oluşturduğunuz taslakları bulut uygulamalarına aktarma şansınız olacaktır.

2. Werdsmith

Werdsmith oldukça iddialı bir uygulamadır. Bu metin editörü iPhone, iPad ve Apple Watch cihazlarınızı bir yazı stüdyosuna çevirmeyi vaat eder. Bu cesur bir iddia gibi görünse bile yazılımı kullanmaya başladığınız zaman bunun ne derece mümkün olduğunu görebilirsiniz.

Teklifteki özelleştirme seçeneklerini oldukça beğeni toplar cinstendir. Beş özel tema ve tonlarca biçimlendirme seçeneği arasından seçim yapabilirsiniz. Yazarken kalın, italik yazabilir ve başlıklar ekleyebilirsiniz. Ayrıca isterseniz roman yazma ve senaryo yazma araçlarını kullanabilirsiniz.

1. iA Writer

iA Writer minimalist bir görünüme sahiptir. Aralarından seçim yapabileceğiniz birçok yapılandırma seçeneği vardır. Mevcut yazı tipi seçenekleri Mono, Duo ve Quattro şeklindedir. iA Writer, tipik bir sözcük işleme yazılımında sıklıkla bulunan tüm dikkat dağıtıcı unsurları ortadan kaldırır ve metne odaklanmanızı sağlar.

iA Writer, Markdown biçimlendirmesini destekler. Yazılım Medium veya WordPress'te yayınlandıklarında nesnelerin nasıl görüneceğine karar vermek için belgeleri HTML biçiminde görüntüleme konusunda size çeşitli imkanlar sunmaktadır.

Kullanıcıların, makalelerin genel dengesini görebilmesi için taslakta sıfatlar, isimler, zarflar, fiiller ve bağlaçlar gibi çeşitli kısımların farklı renklerde vurgulanması söz konusu olabilmektedir. iA Writer ayrıca düzenlediğiniz metne paralel olarak canlı ve sayfalara ayrılmış bir PDF görüntüleme seçeneği sunar.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap