Bazı iOS 15 ve iPhone 13 Kullanıcılarında Apple CarPlay Problem Çıkartıyor

iOS 15 ve iPhone 13 kullanıcılarının karşılaştığı sorunlar listesine ek olarak, Apple CarPlay kullanırken Apple Music veya Spotify gibi programlar aracılığıyla müzik çalmaya çalıştıklarında CarPlay’in aniden çökmesine sebep oluyor.

Apple Destek, MacRumors Forumları ve Twitter'daki düzinelerce gönderide, insanlar yalnızca yeni "iPhone 13"lerinde "CarPlay''’in düzgün çalışmadığından şikâyet eden kullanıcılar var. Kullanıcılara göre, herhangi bir ‌CarPlay‌ uygulamasından müzik çalmaya çalışmak sistemin çökmesine neden oluyor, ancak eski iPhone'ları denediklerinde aynı sorunlar olmuyor.

Kullanıcılar sorunun hem kablolu hem de kablosuz bir şekilde kullanırken yaşadıklarını söylüyorlar. CarPlay’i Bluetooth bağlantısıyla kullanırken, Spotify ekranındayken, eğer başka bir uygulamaya geçmek isterse o zaman çalan şarkıyı durdurması gerekiyor. Aksi taktirde CarPlay'ın çöktüğü belirtiliyor.

Apple Destek forumlarındaki bir kullanıcı şöyle bir açıklama yaptı:

“İOS 15'li bir iPhone 12'm vardı, her şey iyi ve tıkırında çalışıyordu. iPhone 13 satın aldım ve şimdi Spotify veya Apple Music kullandığımda CarPlay kullanılarak müzik çalmıyor. 2018 Audi'm var ve CarPlay'e bağlanmak için aydınlatma kullanıyorum. Spotify veya Apple Music kullanarak bir şarkıya tıkladığımda CarPlay uygulamam kapanıyor. Google haritalarını veya Apple podcast'lerini kullandığımda CarPlay çalışıyor ve kapanmıyor. Ama bir şarkıya tıkladığımda Apple CarPlay kapanıyor.”

Konudan mustarip kullanıcılar da sorunlarını dile getirmek için Twitter’a yönlendiler ve Apple Destek’den yardım istediler fakat yalnızca sorunu düzeltmek adına çok da yardımcı olmayan Apple Destek makalelerine yönlendirildiler. Apple Destek'ten gelen rehberlik eksikliğinin ortasında, kullanıcılar ekolayzırı devre dışı bırakmanın, özellikle "Apple Music" ayarlarında "Late Night" ekolayzırının kapalı olmasının, veya ise tüm ağ ayarlarının sıfırlamanın sorunu çözdüğü ile alakalı makaleleri buldular.

Bir MacRumors'un okuyucusu, Apple Destek'in kendisine bunun yaygın bir sorun olduğunu ve yaklaşan bir güncelleme ile düzelteceklerini bildirdiğini iddia ediyor. ‌CarPlay‌ sorunu, ‌iOS 15‌’in ilk sürümünde, kullanıcıların fotoğraflarının kitaplıklarından silinmesine neden olabilecek ciddi hatalar, dokunmatik ekran sorunları ve depolama, ‌Apple Music‌ ve widget sorunları da dahil olmak üzere, giderek artan oldukça uzun bir hata listesi var.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap