Türkiye'nin en güncel teknoloji haberleri yayınlayan yeni nesil teknoloji bloğu.

iOS 15 Ne Zaman Çıkacak?

iOS 15’in çıkış tarihi henüz yakın değil fakat yayılan söylentileri ve özellikleri sizin için derledik. Ne zaman yayınlanacağı ve hangi modellerin kullanabileceğini tahmin etmek çok da zor değil. Iphone 13 ile birlikte yayınlanacağı büyük bir olasılık. 

iOS 14’ün son sürümünde pek bir sorun yaşanmış olmasa da, şu anki sürüm gelene kadar, ufak tefek düzeltmeler için çeşitli yama güncellemeleri yapılmıştı. Yalnızca Apple Watch sahipleri için olsa da, iPhone'unuzun kilidini açarken maskenizin engel olmaması gibi bir takım yeni özellikler yüklenen iOS 14.5 güncellemesi 'de yakın zamanda yayınlandı.

İşte iOS 15’in Çıkış Tarihi

İOS'un yeni sürümleri çoğunlukla Eylül ayı ortasında yayınlanıyor. Yeni iPhone modeli için lansman yapılırken, yeni iPhone ile birlikte yeni iOS sürümü de geliyor.

Apple, iOS 15’i yakın bir zamanda duyuracak gibi duruyor. Yeni sürümler genellikle Haziran ayında şirketin WWDC'sinde (Dünya Geliştiriciler Konferansı) açıklandı, bu nedenle Apple'ın 7-11 Haziran tarihleri arasında yayınlanacağını söylediği WWDC 2021'de iOS 15'i tanıtması bekleniyor.

Söylentilere Bakacak Olursak;

İOS 15 ile ilgili duyduğumuz ilk söylenti kullanılabilirliği hakkındaydı. Söylentilere göre, yalnızca iPhone 7 ve sonraki sürümler tarafından desteklenecek. Yani bu demek oluyor ki, iPhone 6S / Plus, iPhone SE modelleri iOS 15’i destekleyemeyecek

Bu söylentinin kaynağı doğrulanmamış olsa da, Apple genellikle her yeni yazılım güncellemesiyle eski modelleri geride bıraktığı için, bu söylentinin ihtimali oldukça yüksek. 

İOS ve macOS'un sonraki sürümlerine yapılan referanslar yakın zamanda bir WebKit kodunda görüldü – sonraki sürümlerin iOS 15 ve macOS 12 olarak adlandırılacağına dair şimdiye kadarki en iyi işareti verdi. Yakın tarihli bir habere dayanarak, belki de iOS 15'in en ilginç olan yeni özelliği, iPhone ve iPad için yeniden tasarlanmış bir Kontrol Merkezi'nin yanı sıra Face ID ve Touch ID aracılığıyla çift biyometrik kimlik doğrulama desteği sunmasıdır.

Haber görünümünü ayrıntılandırmasa da, daha önce Mac'ten ilham alarak Kontrol Merkezlerini kullanan jailbreak'li iPhone'lar gördüğümüz için iOS 15'in benzer görünümlü bir tasarım sunmasını bekleniyor. Çift biyometrik kimlik doğrulamasına gelirsek, bu özelliğin iPhone 13'e özel olacağını öne sürüyor ve Apple'ın bir sonraki en iyi telefonu gerçekten de söylentileri doğrulayacak gibi duruyor.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap