Türkiye'nin en güncel teknoloji haberleri yayınlayan yeni nesil teknoloji bloğu.

iOS 12’den iOS 11'e Geri Dönme (Sürüm Düşürme)

Beklenen güncelleme iOS 12 yayınlandı! Peki gerçekten beklendiği kadar memnun edebildi mi? Hayır. Daha şimdiden şarj sorunlarına ve ısınmalara sebep olmasından dolayı bir çok kişi sürüm düşürmenin yollarını aramaya başladı.

Şimdi sizlere iOS sürüm düşürmek için gereken adımları en kısa şekilde anlatmaya çalışacağım.

  • İlk olarak bilgisayarınızda yüklü olan iTunes programının son sürüme güncellenmiş olduğunu kontrol edin. Bu önemli, aksi takdirde sorunlar yaşayabilirsiniz.
  • Daha sonra ipsw.me sitesine girerek, cihazınıza uygun olan iOS 11.4.1 dosyasını indirin.
  • Cihazınızı bilgisayara USB kablosu aracılığıyla bağlayın ve iTunes'i açın.
  • Cihazınızın ayarlarına girerek, "iPhone'umu Bul"u kapatın ve eğer varsa ekran kilidini pasif hale getirin. (Eğer ekran kilidiniz varsa, iTunes, kapalıyken cihazla bağlantı kuramayacaktır.)
  • Cihazınızı kapatın.
  • Eğer iPhone 7 ve üstü bir cihaz kullanıyorsanız, cihazınız kapalıyken açma/kapatma tuşuna ve ses kısma tuşuna aynı basın ve iTunes ekranında "iTunes, kurtarma modunda bir iPhone/iPad buldu!" uyarısı çıkana kadar bekleyin. Bu uyarı çıktığında cihazınızın ekranında da bir iTunes logosu ve USB kablosu şekli belirecek. (Eğer iPhone 6S veya altı bir cihaz kullanıyorsanız, cihazınız kapalıyken ana ekran tuşuna ve açma/kapatma tuşuna basılı tutmanız yeterli.)

  • Artık iTunes'de "Güncelle" veya "Geri yükle" seçeneklerini görüyor olmalısınız. Burada eğer daha önceden aldığınız bir yedek varsa, "Geri yükle" seçeneğine tıklayarak, iTunes'in otomatik olarak iOS 11.4.1 sürümünü indirmesini bekleyip, cihazınızı geri yükleyebilirsiniz. Ya da "Güncelle" seçeneğine klavyenizden "Shift" tuşu basılı iken tıklayıp, indirdiğiniz iOS 11.4.1 dosyasını seçerek, sisteminizi iOS 11.4.1'e güncelleyebilirsiniz.

Ben işlemimi "Geri yükle" seçeneğine tıklayarak gerçekleştirdim. İşlem sonunda cihazım sıfırlanmıştı ve cihazı kurmadan önce, daha önce almış olduğum yedek dosyasını yükledim ve böylece hiçbir kaybım olmadan tekrar iOS 11.4.1'e dönmüş oldum. Ama şunu belirtmekte fayda var; "Geri yükle" seçeneği, eğer önceden bir yedeğiniz yoksa her şeyinizin silinmesini sağlar. Yani cihaz sıfırlanıyor. Eğer sıfırlanmasını istemiyorsanız "Güncelle" seçeneğine tıklayarak devam edin.

İşlemler daha iyi anlaşılsın diye biraz uzaratak anlattım fakat gözünüz korkmasın, oldukça kolay bir kaç adımdan oluşuyor. :)

UYARI: Sürüm düşürme sırasında DFU modda kalan cihazlar için geçici çözüm; tekrar iOS 12'yi yüklemektir. Böylece telefonunuz açılacaktır.

Yazar Hakkında

Sinan Yorulmaz
Sinan Yorulmaz 2008 yılından beri blog yazan yazar, Teknolojio'da da kurucu pozisyonunda yer almaktadır. Elektrik-elektronik mezunu olmakla birlikte, yazılım geliştirme uzmanı olarak iş hayatına devam etmektedir. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap