Ionic ve NativeScript Arasındaki Fark Nedir

Ionic ve NativeScript arasındaki fark nedir? Bu iki framework Angular, Vue ve React gibi JavaScript tabanlı teknolojileri kullanır. Bunun için mobil uygulamalar adında üstün yerel deneyimler oluşturduğundan, benzer hedeflere ve verimli performansa sahiptirler.

Ayrıntılı bir karşılaştırma size Ionic ve NativeScript framework yapılarının farklı yönleri arasındaki tüm farkı söyler. Her iki framework de "bir kez yaz, her yerde çalıştır" ilkesini uygular ve JavaScript destekler. Bununla birlikte, yerel özelliklere erişirken performans sunarken farklılıklar vardır.

Ionic Nedir?

Ionic, platformlar arası mobil uygulamalar oluşturmanıza olanak tanıyan açık kaynaklı bir UI araç setidir. Yerel cihaz öğelerini kullanmak yerine mobil cihazlar için WebView kullanır. Vanilla JavaScript, Angular, React veya Vue gibi bilinen JavaScript kod tabanlarından yararlanır.

Ayrıca Ionic, işlevsellik sağlayan birden çok bileşen ön ayarına sahiptir. Çerçeve, minimum DOM manipülasyonuyla verimli performans sağlamasıyla bilinir. Neredeyse 5 milyon uygulamanın Ionic framework ile geliştirilmiş olması oldukça güçlü olduğunun göstergesidir.

Ionic Avantajları

 • Bir çapraz platform uygulaması oluşturmak için harcanan zamanı, çabayı ve kaynakları azaltırken yerel bir görünüm ve his verir.
 • Her platformda yerel SDK ve yerel API'ye erişmek için basit bir arayüz sağlayarak derleme süresinden tasarruf sağlar.
 • Tanıdık JavaScript çerçevelerini ve kitaplıklarını kullanarak tek bir kod tabanı oluşturur. Kod yeniden yazımlarını azaltır.
 • Etkin kullanıcı sayısı performansını etkilemediği için verimli bir şekilde ölçeklenmesi söz konusudur.

Ionic Dezavantajları

 • Ionic çok sayıda eklenti sunsa bile geliştiricilerin bazı oldukça spesifik özellikler oluşturmaları bir gereksinim olabilecektir.
 • Geliştirici bazı değişiklikler yaptığında tüm uygulamaları yeniler ve bu durum geliştirme hızını etkiler.
 • Daha eski sürümlerin kullanılması ve kodların çirkinleşmesini sağlamaz.
 • Ionic olarak bellek yoğun veya karmaşık uygulamalar için uygun değildir.

NativeScript nedir?

Nativescript, JavaScript kullanarak iOS ve Android için çapraz platform uygulamaları oluşturan açık kaynaklı bir framework yapısıdır. Angular, Vue JS ve TypeScript kullanıp yerel uygulamaalr oluşturarak bir programlama dilini diğerine aktarır.

WebView ile çalışan bir uygulama kullanıcı arabirimi oluşturmak için Cordova kullanan diğer framework yapılarının aksine NativeScript, yerel performans ve kullanıcı deneyimi sağlayan bir işleme motoruna sahiptir. Özellikle basit oyun uygulamalarında kullanımı yaygındır.

NativeScript Avantajları

 • Uygun veri bağlama ve daha fazla bileşen yeniden kullanılabilirliği saplayan Angular, TypeScript veya JavaScript kullanır.
 • Yerel performansla geliştirilen yerel bileşenler aracılığıyla yerel cihaz API'sine erişir.
 • Özelleştirilmiş özelliklere sahip uygulamalar geliştirmek için HTML gibi XML-Esque tabanlı bir biçimlendirme dili kullanır.
 • Her tür iOS ve Android API'ye tam ve doğrudan erişim sağlar. Bu, erişilebilirlik sunar ve ücretsiz eklentilerin, Android SDK'ların ve CocoaPod'ların yeniden kullanımına izin verir.
 • NativeScript, geliştiricilerin bir platform eklemekten uygulamaları belirli bir platforma veya cihaza dağıtmaya kadar neredeyse her şeyi yapmasına olanak tanır.

NativeScript Dezavantajları

 • DOM ve HTML geniş çapta desteklenmediği için farklı kullanıcı arabirimi bileşenlerinin kullanımını öğrenme zorunluluğu ortaya çıkar. Bu zamanınızın ve bütçenizin iyi bir bölümünü tüketir.
 • Doğrulanmış toplam eklenti sayısı önemli ölçüde daha azdır. Bu nedenle bu çerçevede kullanılan eklentilerin garantisi yoktur.
 • Geliştiriciler, iOS ve Android'in yerel işlevlerinden ve API'lerinden haberdar olmalıdır. Ancak o zaman bir cihazın donanımına ve platforma özgü diğer öğelere erişebilirler.
 • Doğal yapısı nedeniyle bir uygulama yalnızca gerçek bir cihazda doğru şekilde test edilebilir. Sonuç olarak bu ilk test oranını yavaşlatan bir durumdur.

Ionic ve NativeScript Kıyaslaması

Ionic ve NativeScript yapılarını kıyaslamak için onları farklı başlıklarda göz önünde bulundurmak gerekir. Aşağıda bunu en iyi şekilde yapmaya çalıştık. Belli başlı başlıklar dahilinde iki framework yapısının ne durumda olduklarına yer vermeyi denedik.

Performans

Performans açısından Ionic uygulamaları hem mobil hem de masaüstünde 60 FPS sunar. Önceden var olan eklentileri kullanır ve geliştirme sürecini hızlandırmak için melez bir yaklaşım sunar. Framework, 1.8 saniyeden daha az etkileşimli bir süreye sahiptir.

NativeScript ile oluşturulan animasyonlar 60 FPS'de zorluk çekmeden iyi performans gösterirler. Buna ek olarak, söz konusu framework, hızlı performans için dengeli bir ön üç hızı sağlamak için belirli türdeki uzun süreli işlemlerin yükünü boşaltma yeteneği sağlar.

Uygulama Mimarisi

Ionic, mobil cihazlar için optimize edilmiş sofistike tek sayfalı, çapraz platform uygulamaları oluşturmak için AngularJS MVC mimarisini kullanır. Bu mimari, birde çok geliştiricinin aynı anda çalışmasına olanak tanıyaran geliştirme geri dönüş süresini azaltır.

NativeScript, MVC veya MVMM modelini izler. Ancak bu framework, modüller, CLI ve eklentiler üzerinde çalışır. Yapısı birden fazla modülden oluşur. Her biri belirli bir dizi özelliğin etkinleştirilmesinden sorumludur. Mimariyi oluşturan en önemlileri Kök Modülü ve Sayfa Modülü şeklindedir.

Karmaşık Uygulamalar

En son Ionic yapısı, karmaşık uygulamalar oluşturmak için uygun değildir. Uygulamaya karmaşık işlevler eklemeye çalıştığınız zaman konuma dayalı hizmetler, görüntü işleme ve animasyonlu kullanıcı arayüzü gibi özelikleri entegre ederken zorluklarla karşılaşmanız oldukça olasıdır.

Çoğu framework yapısının aksine, karmaşık veya gelişmiş uygulamalar NativeScript ile sorunsuz çalışır. Bununla birlimte, tam paketlenmiş karmaşık bir uygulama oluşturmak, ek XML ve UI desteği gerektirir. HMR özelliği, mevcut uygulamayı yeniden başlatmadan modülleri değiştirir.

Test Kolaylığı

Bir Ionic uygulamasının test edilmesi nispeten basittir. Web tabanlı teknolojilerle oluşturulmuştur. Uygulama, WebVeiw aracılığıyla birden çok tarayıcıda denendiğinden, ek test cihazlarına veya bir emülatöre ihtiyacınız olmayacaktır.

NativeScript, bir uygulamanın varsayılan test kapasitelerini geliştiren kendi QA iş akışını takip eder. Jasmine, Mocha ve QUnit gibi test araçlarını desteklemek için birim testini doğrudan varsayılan CLI'ye entegre eder. Ayrıca, Appium gibi harici sağlayıcılar da fonksiyonel testler için kullanılır.

Kullanıcı Deneyimi

Ionic, yerel benzeri kalıcı ve geçici bir UI navigasyonu oluşturmak için hem iOS hem de Android uygulamaları için zengin, sorunsuz bir uygulama içi deneyim sunar. Melez yaklaşımı, uygulama mağazalarına daha yeni bir sürüm gönderme ihtiyacını ortadan kaldırır.

Kurumsal düzeyde iş uygulamaları oluşturmak, NativeScript framework yapısını seçmenin ek faydalarından biridir. Tüm özellikleri yerel işlevsellik ve yerel kontrollerle desteklediğinden, size kullanıcı deneyimini geliştiren bir performans sunar.

Öğrenme Eğrisi

Ionic, Angular ile sağlam uygulamalı deneyime sahip geliştiriciler için çocuk oyuncağı gibidir. İhtiyaç duydukları tek şey framework yapısını, özellikle de Cordova eklentilerini ve CLI'yi keşfetmektir. Ek olarak, HTML/CSS ile şekillendirme konusunda tecrübeli olanlar avantajlıdır.

NativeScript geliştiriciler ihtiyaca ve rahatlığa bağlı olarak TypeScript, JavaScript ve Angular arasında geçiş yapabildikleri için kapsamlı bir eğitime tabidirler. Bildirime dayalı kodlama sitili hem deneyimli geliştiricilerin hem de yeni başlayanların işini kolaylaştırır.

Yazar Hakkında

Talha Yılmazer
Talha Yılmazer Elektrik-Elektronik teknolojisi mezunuyum. Uzun yıllardır çeşitli web platformlarında içerik editörlüğü yapmakla birlikte, profesyonel makale hizmetleri sağladım. Şu anda Teknolojio'da kurucu ortak ve içerik editörü pozisyonlarında görev almaktayım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap