İnternette Fotoğraf Satarak Para Kazanmak

Durmadan selfie çekmek yerine artık çektiğiniz tüm fotoğrafları nakde dönüştürmeye çalışmalısınız. Elinizde iyi bir dijital kamera varsa veya elinizdeki telefon kaliteli fotoğraflar çekmeye uygunsa fotoğraflarınızı satabilmeniz mümkündür. 

Fotoğraflarınızdan ciddi ciddi para kazanmak istiyorsanız fotoğrafçılık yeteneğinizi geliştirmeniz gerekmektedir. Her zaman fotoğraflarınızın kaliteli olması önemlidir. Aşağıdaki önerilerden yararlanarak internetten fotoğraf satışı yaparak para kazanmanız mümkündür.

Online Fotoğraf Satışı Yapmak - Hazırlık Aşaması

Elinizde bir dijital kamera varsa online fotoğraf satışı konusunda çok daha avantajlı olabileceğinizi bilmelisiniz. Fotoğraflarınızı stok fotoğraf kütüphanelerine veya baskı yapan matbaalara satabilirsiniz. Bu kameralar genellikle çok daha büyük fotoğraflar çekmenize yardımcı olabilmektedirler. Buna rağmen son derece lüks ve kaliteli olan çeşitli telefonlar fotoğraf çekme işini başarılı bir şekilde gerçekleştirmenizi sağlayabilecektir.

Dijital kamera veya lüks telefonların yanında çeşitli yazılımlara ihtiyacınız olacaktır. Adobe Lightroom ve Adobe Photoshop kullanabileceğiniz en iyi yazılımlardır. Bu yazılımları kullanmak istiyorsanız belirli miktarda parayı gözden çıkarmanız gerekebilecektir. Bunun için kullanımı ücretsiz alternatiflere yönelebilirsiniz. Bu alternatif aşağıda yer almaktadır:

  • FastStone Image Viewer - Dijital kameranızdan elde ettiğiniz dosyaları kolayca açabilmekte ve onları JPG, TIFF veya PNG olarak değiştirmenize yardımcı olmaktadır. Temel düzenlemeler için oldukça yeterlidir.
  • Raw Therapee - Lightroom gibi kullanılabilen bir düzenleyicidir. Renkleri düzenleme, kıvrımlar ekleme ve buna benzer değişiklikleri bu araç üzerinden yapabilirsiniz.
  • Pixlr - Photoshop alternatifi oldukça iyi bir yazılımdır. Bu yazılımı tarayıcı üzerinden kullanabilir veya indirip kurulum yaparak ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.
  • GIMP - Photoshop'un sunduğu tüm imkanları ve daha fazlasını sunabilir. Sadece öğrenmesi zor bir yazılımdır.

Online Fotoğraf Satışı Yapmak - Stok Kütüphaneleri

Stok kütüphaneler dijital fotoğraflarınızı satabileceğiniz sitelerdir. Fotoğrafları bu tür yerlerden satarak pasif gelir akışı sağlayabilirsiniz. Fotoğrafınızı yükledikten sonra onun tekrar tekrar satılması sayesinde gelir elde edebilirsiniz. Stok kütüphanelerde satışa başlayabilmek için öncelikle belirli fotoğraflarınızı gönderip onaylanan bir yayıncı olmanız gerekmektedir.

  • Alamy - Fotoğraflarınızı gönderip satışa sunabileceğiniz iyi bir yerdir. Burada fotoğrafınız satıldıkça para kazanırsınız. Üstelik fotoğraf satışından elde edeceğiniz gelir fotoğrafın kullanım alanına göre değişiklik gösterecektir.
  • Picfair - Fotoğrafınızın kaça satılacağını belirleyebileceğiniz bir adrestir. Picfair satış üzerinden %20 kesinti yapmaktadır ama fiyatı belirleme özgürlüğü size ait olduğu için bu komisyonu göz ardı edebilirsiniz.
  • EyeEm - Burası bir fotoğraf paylaşım sitesidir. Burada paylaştığınız fotoğraflara gelen beğenilere göre gelir elde etme şansınız artış göstermektedir. Bu adreste yapacağınız tüm satışlarda elde edeceğiniz gelir satışın %50'si kadar olacaktır.
  • Foap - Daha çok telefonuyla fotoğraf çektiren kişiler tarafından kullanılmaktadır. Foap fotoğraflarınızı 10$ karşılığında satmakta ve size satış başına 5$ vermektedir. Aylık çeşitli görevler yayınlayarak düzenli olarak fotoğraf kaydetmenize olanak sunmaktadırlar.

Bunlar bireysel olarak katılabileceğiniz adreslerdir. Bunların dışında yer alan büyük oyuncular bunlara göre çok daha fazla kesinti yapabilmektedir. Ancak bu tür adreslerde fotoğraflarınızın satılma şansı çok daha büyük olabilmektedir. Fotoğraflarınızın nerede satılacağına sizin karar vermeniz gerekmektedir.

  • Dreamstime - Bu site özel tekliflerle gelebilmektedir. Fotoğraflarınızın satılma fiyatı indirilme miktarına göre artış gösterebilecektir. Yeni fotoğraflar 0.30$ ile 2.30$ aralığında satış fiyatına sahip olabilmektedir. Fotoğraf çekip para kazanmaya başlamak için Dreamstime uygulamasını indirmeye başlayabilirsiniz.
  • iStock - Fotoğraf satışından %15'ini size bırakmaktadır. Fotoğraflarınız yaklaşık 7€ ile 20€ aralığında satışa sunulmaktadır. Fotoğrafları satın alacak kişinin belirleyeceği lisans veya abonelik modeli size düşen payın çok daha fazla olmasını sağlayabilecektir.
  • Shutterstock - Burası her fotoğraf satışından size 0.25$ vermektedir ama bu miktar abonelik planına göre değişiklik gösterebilecektir. Buna rağmen kazandığınız miktar artış gösterdikçe sizden kesilecek miktar da artış göstermektedir.

Fotoğraflarınızı nerede satarsanız satın belirli kuralları ve durumları göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Bu kurallar fotoğraf satışı konusunda size ekstra yardımcı olacak ve satış miktarınızın epey fazla olmasını sağlayacaktır.

  • Stok fotoğrafçılık rakamlarla ilgili bir durumdur. Ne kadar fazla siteye fotoğraf yüklerseniz kazanacağınız miktar bir o kadar fazla olacaktır.
  • İnsanlara ait fotoğraflara her zaman talep vardır. Kendi fotoğraflarınızı satışa çıkarmak istiyorsanız bir yerle modellik anlaşması yapmayı düşünebilirsiniz.
  • Her zaman üyelik şartlarına dikkat etmelisiniz. Ne zaman ödeme alacağınıza, nasıl ödeme alacağınıza ve ödemelerde ne kadar gecikme olacağını kontrol etmelisiniz.
  • Müşterilerin fotoğraflarınızı nerede kullanacaklarını siz belirleyemezsiniz. Bu nedenle fotoğraf yüklerken bu konuda sorun yaşamayacağınız türde fotoğraflar yüklemeye çalışmalısınız.
  • Stok fotoğrafların yer aldığı adreslerde e-posta aboneliği gerçekleştirmelisiniz. Böylece neyin satıldığını öğrenebilir, fotoğraf çektirme ve düzenleme konusunda daha fazla bilgi edinebilirsiniz.
  • Görsel yüklerken olabildiğince anahtar kelime kullanmanız gerekmektedir. Bu anahtar kelimeler sayesinde insanların sizi bulmalarını sağlayabilirsiniz.

Online Fotoğraf Satışı Yapmak - Serbest Çalışmak

Online fotoğraf satışı yapmak için bir yere bağlı çalışmanıza gerek yoktur. Yeteri kadar itibarınız varsa ve serbest çalışarak fotoğrafçılık yapabilme becerisine sahipseniz bu durumda fırsatları değerlendirme yoluna gitmelisiniz. İyi bir serbest çalışan fotoğrafçı olmak istiyorsanız aşağıdaki tavsiyeleri incelemelisiniz.

  • Alanınızı belirlemelisiniz. Hangi alanda fotoğraf çekeceğinizi iyi seçmelisiniz. İnsanlar, yemekler, evcil hayvanlar veya sizin belirleyebileceğiniz herhangi bir alan olabilir. Böylece daha iyi bir portföy oluşturabilirsiniz.
  • Kendinizi eğitmelisiniz. Stok fotoğrafı satışı yapmak kolaydır ama bireysel satış gerçekten zordur. Fotoğrafçılık eğitimi olduğu kadar satış konusunda da eğitim almayı düşünebilirsiniz.
  • Satış yapacağınız fiyatı en iyi şekilde belirlemeniz gerekmektedir. Eksiklik yaşamak istemiyorsanız her zaman doğru fiyatlar belirlemelisiniz.
  • Etkinliklere, partilere veya çalışmalara katılıp fotoğrafçı olarak para kazanabilirsiniz. Bu durumda fotoğrafçılık seviyenizin oldukça iyi olması gerektiğini unutmamalısınız.
  • Sosyal medyada ön plana çıkmalısınız. Bu size büyük markalarla çalışma fırsatı sunabilecektir.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap