İSS Seçmeden Önce Sormanız Gereken 10 soru

İnternet servis sağlayıcısı (İSS) seçmeden önce bilmeniz gereken bazı önemli detaylar vardır. Bu detayları göz önünde bulundurarak kendinize bir plan çizmeyi başarabilirsiniz. En azından kendi ihtiyaçlarınız doğrultusunda bir internet servis sağlayıcı seçmeyi başarabilirsiniz.

Aşağıda 10 farklı soruda internet servisi sağlayıcı seçmenize yardımcı olacak belirli başlıkları bir araya getirdik. Bu sorulara cevaplar verdikten sonra hizmet almanız gereken en doğru internet servis sağlayıcısının kim olduğuna karar verebilirsiniz.

1. Bölgede ne tür internet hizmeti var?

Üç ana internet hizmeti türü vardır. Bunlar DSL, kablo ve fiber optik şeklindedir. Bazı bu bölgelerde bu üç seçeneklerden yalnızca biri sunulurken bazı bölgelerde tümüne erişim sağlamak mümkündür. Seçme şansınız varsa mutlaka fiber optiği seçin.

Fiber optik yoksa ikinci tercihiniz kablo olmalıdır. Kablo yoksa son tercih olarak DSL tercih edebilirsiniz. DSL en yavaş bağlantı türü olduğu için son tercihiniz olmalıdır. Diğer taraftan ülkemizde en yaygın bağlantı türünün DSL olduğunu unutmamak gerekmektedir.

2. Bölgede hangi internet planları mevcut?

Çoğu internet servis sağlayıcısı, her türden internet kullanıcısının ve aile boyutunun ihtiyaçlarını karşılamak için bir dizi hız paketi sunar. Bir satış görevlisiyle konuşmadan önce tercih ettiğiniz internet planını belirleseniz bile farklı planlar hakkında sorular sormalısınız.

İnternet planları genellikle konuma göre değişiklik gösterir. Siz en detaylı araştırmayı yapsanız bile farkında olmadığınız başka seçenekler olabilir. Ayrıca, reklamı yapılan hız genellikle sadece indirme hızı olduğundan hem yükleme hem de indirme hızlarını sormayı ihmal etmemelisiniz.

3. Ne kadar internet hızına ihtiyacım var?

İnternet planları belirli ihtiyaçları karşılayacak şekilde tasarlanırlar. Bu nedenle hız seçenekleri hakkında soru sorduğunuzda her hızın ne için en iyi olduğunu sormayı unutmamalısınız. Bu açıdan bizim önerilerimiz biraz yüksek olabilecektir ama en ideali bunlardır.

  • Akış hizmetlerinden faydalanmak için 3-5 Mbps yeterlidir.
  • Tüm işlerinizi evden halletmek istiyorsanız en az 25 Mbps gereklidir.
  • Performans açısından sorun yaşamadan oyun oynamak istiyorsanız 100 Mbps idealdir.

4. Adil kullanım kotası var mı?

İnternet servis sağlayıcıları, kota politikalarında önemli ölçüde farklılık gösterirler. Her pakette ne kadar veri aldığınızı ve bu sınırı aşarsanız ne olacağını bildiğinizden emin olun. Ek olarak, olası servis sağlayıcınız sınırsız kota gibi reklamlar yapsa bile bunu sorgulamalısınız.

Bazen sınırsız kota reklamının ardından farklı gerçekler ortaya çıkabilmektedir. Örneğin belirli bir kotayı aştıktan sonra hız kesintisi yaşanabilmektedir. Bununla birlikte internet servis sağlayıcısı tarafından açıkça dile getirilmemiş bazı kısıtlamalarla karşılaşabilirsiniz.

5. Fiyat artışı olacak mı?

Bir internet servis sağlayıcısı bir planı özel olarak "ömür boyu fiyat" olarak etkilemez. Bu durumda reklamı yapılan fiyat büyük olasılıkla bir promosyon fiyatı olacaktır. Bu nedenle faturanız büyük olasılıkla 12 ay sonra önemli ölçüde artış gösterecektir.

Bu gibi durumlara dikkat etmelisiniz. İnternet servis sağlayıcısının sunmuş olduğu fiyatı, kampanya süresini ve daha fazlasını kontrol ederek ilerlemelisiniz. Her türlü kampanya bitimi için internet servis sağlayıcısına alacağınız hizmet planının normal fiyatını sormayı ihmal etmemelisiniz.

6. Bir sözleşme var mı?

İnternet servis sağlayıcıları sözleşme politikalarında önemli ölçüde farklılık gösterirler. Bazı hizmet sağlayıcılar sözleşme istemezler, diğerleri ise iki yıllık bir sözleşme talep ederler. Bazıları ise size sözleşme uzunluğunu seçme seçeneği sunar.

Bir sağlayıcı size sözleşme uzunluğu için bir seçenek sunarsa, fiyatlar büyük olasılıkla seçtiğiniz sözleşme uzunluğuna göre farklılık gösterecektir. En uzun sözleşme en düşük fiyatı sunacaktır. Bu nedenle, bir sağlayıcı ve bir plan seçmeden önce etraflıca düşünmelisiniz.

7. Reklamı yapılan hız gerçek mi?

Çoğu internet servi sağlayıcısı reklamını yaptıkları hızları garanti etmezler. Ancak hızlarınızla ilgili sorunlarla karşılaşmanız durumunda potansiyel hizmet sağlayıcınızın politikasının ne olduğunu açıkça sormanız gerekmektedir.

İnternet servi sağlayıcısı seçiminde hız büyük bir etkendir. Dolayısıyla size vaat edilen hız miktarını elde ettiğinizden emin olmanız gerekmektedir. Bunun için çeşitli testlere göz atabilir veya bazı araştırmaları gözden geçirebilirsiniz.

8. Ek maliyetler nelerdir?

Bir internet planı için ilan edilen fiyat, faturanızda görmeyi bekleyebileceğiniz birkaç ücretten yalnızca biridir. İnternet hizmeti için aylık modem ücreti (modem satın aldığınızda faturaya yansıtılacak tutar) gibi ek maliyetlerle karşılaşabilirsiniz.

Ayrıca ilk kez satın alım gerçekleştirdiğiniz zaman tek seferlik kurulum ücreti ve tek seferlik aktivasyon ücretiyle karşılaşabilirsiniz. Bazı servi sağlayıcıları size bu konuda çeşitli kolaylıklar sunarken, bazıları ek maliyetler konusunda katı bir tutum sergileyebilecektir.

9. Kendi modeminizi kullanabilir misiniz?

Maliyetlerden tasarruf etmek istiyorsanız kendi modeminizi veya yönlendiricinizi (router) ayrı olarak satın almak isteyebilirsiniz. Bu durum genel olarak internet servis sağlayıcısından alınacak modemden daha az maliyetli bir seçim yapmanız anlamına gelebilecektir.

Ancak tüm internet servis sağlayıcıların bu seçeneği sunmadığını unutmamanız gerekir. Bazı hizmet sağlayıcılar modemi veya yönlendiriciyi kendileri sunmak isterler. Bunun gibi bir zorunlulukla karşı karşıya olup olmadığınıza dikkat etmelisiniz.

10. Paket ürünlerle tasarruf edebilir miyim?

Tüm internet servis sağlayıcıları internet ve televizyon hizmetlerini bir arada paketlemek için indirim sunmazlar. Ancak pek çoğu bunu gerçekleştirmektedir. Müşteriler, hizmetlerini ayırarak faturalarında ek ücretler ödemek istemediklerinde bunu tercih etmektedirler.

Bu nedenle, hem internet hem televizyon hizmeti satın almak istiyorsanız harika paket indirimleri sunan bir servis sağlayıcı ile çalışmayı düşünün. Örnek vererek yönlendirme yapmayacağımızın altını çizmek istiyoruz. Ancak tasarruf etmek istiyorsanız bu geçerli yöntemi kullanabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap