Türkiye'nin en güncel teknoloji haberleri yayınlayan yeni nesil teknoloji bloğu.

İnternet Geçmişi Temizleme Nasıl Yapılır?

Kullanılan çoğu popüler web tarayıcıları, ziyaret etmiş olduğunuz web sayfalarının bir listesini hatırlarlar. Bu listeyi istediğiniz zaman silebilme şansınız vardır. Tarama geçmişinizi temizleyebilir, bilgisayarınızda ve akıllı telefonunuzda yer alan kayıtlı parçaları silebilirsiniz.

Her tarayıcıda internet geçmişi temizleme işlemi farklı bir şekilde yapılır. Dolayısıyla kullanmakta olduğunuz tarayıcıya bağlı olarak bir internet geçmişi temizleme işlemi gerçekleştirmeniz gerekir. Bilgisayarınızda birden fazla tarayıcı yer alıyorsa ve bunları kullanıyorsanız her birinde ayrı ayrı tarama geçmişi temizleme işlemi yapmalısınız.

İnternet geçmişi nedir?

Arama motorlarını kullanarak yapılan aramaların çoğu arama geçmişi olarak kayıt altında tutulur. Dolayısıyla internet üzerinden yaptığın tüm arama ve tarama işlemlerinin kaydedilmesi söz konusudur. Fakat normal şartlarda bu bilgilere sadece kullanıcının kendisi ulaşabilir durumdadır.

Web tarayıcıları üzerinden girilen sitelere ait verilerin her birisi veritabanı üzerinde saklanır. Eğer bir cihazı birden fazla kişi kullanıyorsa geçmiş ve gezinti bilgilerinin iç içe geçmiş olması söz konusu olabilecektir. Bu durumda her bir kişi için gezinti bilgilerinin sorun haline dönüşmesi muhtemeldir.

İnternet geçmişi bilgilerinin içerisinde çok fazla veri vardır. Aramanı ne zaman gerçekleştirildiği, hangi anahtar kelimelere başvurulduğu, hangi sitelerin ziyaret edildiği gibi bilgiler yer alır. Yapılan her yeni arama eskisinin silinmesi anlamına gelmez. Dolayısıyla yapılan her aramada daha fazla veri kayıt altında tutulur.

Kaydedilen tüm veriler siz geçmişi sil veya internet geçmişini temizle gerçekleştirmediğiniz sürece 90 gün boyunca saklı kalır. Tarayıcıyı kapatmak (eğer gerekli ayarlar yapılmamışsa), uygulamayı veya cihazı kapatma işlemi verilerin silinmesi anlamına gelmemektedir.

İnternet geçmişi neden silinmelidir?

İnternet geçmişini temizleme işlemi tarayıcı işlemleri üzerinden kolaylıkla yapılabilen bir şeydir. İnternet geçmişini silme konusunda herkesin nedeni farklı olabilecektir. En önemli neden özel hayatın gizliliğidir. Diğer bir neden ise çeşitli hatalara yönelik çözümler üretmektir.

Diğer taraftan internet ortamında karşınıza çıkan hemen hemen tüm reklamlarda tarama geçmişiniz hesaba katılmaktadır. Eğer size özel reklamların çıkmasını istemiyorsanız veya aynı konularda reklamlar görmekten sıkıldıysanız internet geçmişini silme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Bilgisayarlarda internet geçmişi nasıl silinir?

Bilgisayarda internet geçmişi temizleme işlemi yapacaksanız atacağınız adımlar kullandığınız web tarayıcısına göre değişiklik gösterecektir. Her tarayıcının menüsü farklıdır. Dolayısıyla her tarayıcı için uygun yönergeleri takip etmek için çaba göstermelisiniz.

 • Google Chrome: Google Chrome'u açın ve sağ üst köşedeki dikey üç nokta işaretine tıklayın. Ardından açılan menüde Diğer araçlar kısmına gelmeli, alt menüden ise Tarama verilerini temizle... seçeneğini seçmelisiniz. Hangi zaman aralığında yer alan verileri temizlemek istediğinize karar verin ve verileri temizleyin.
 • Mozilla Firefox: Mozilla Firefox'u açın ve sağ üstteki üç çizgiye tıklayın. Açılan menünden Geçmişi temizle sekmesine tıklayın. Ardından zaman aralığı seçin ve uygun verileri silmeye başlayın. Verileri silme işlemini başlatmak için Şimdi temizle seçeneğine tıklamayı unutmayın.
 • Microsoft Edge: Microsoft Edge'i açın Ayarlar ve daha fazlası ... menüsüne tıklayın. Ardından Ayarlar menüsüne ve oradan Gizlilik, arama ve hizmetler seçeneğini seçin. Göz atma verilerini temizle kısmının altında yer alan Temizlenecek öğeleri seç seçeneğini seçin, zaman aralığını belirleyin ve Şimdi temizle deyin.
 • Yandex Browser: Yandex Browser'ı açın. Ardından menü simgesine gidin ve Geçmiş sekmesine tıklayın. Sayfanın sağ tarafında yer alan Geçmişi temizle seçeneğine tıklayın. Zaman aralığını belirleyin ve ardından Tarama geçmişini sil yazısına tıklayarak işlemi tamamlayın.
 • Opera: Opera'yı açın. Sol üst tarafta bulunan Opera simgesine tıklayın. Ardından Geçmiş bölümüne giriş yapın. Tarama verilerinizi temizle butonuna tıklayın ve zaman aralığını belirledikten sonra Temizle butonuna basarak tarama geçmişini temizleme işlemini tamamlayın.
 • Safari: Safari'yi açın. En üst kısımdan Geçmiş seçeneğini seçin. Bir sonraki adımda Geçmişi temizle butonuna tıklayın. Karşınıza açılır bir pencere çıkacaktır. Bu açılır pencerede silmek istediğiniz geçmişin zaman aralığını seçin ve temizleme işlemini tamamlayın.
 • Internet Explorer: Internet Explorer'ı açın ve sağ üst köşedeki menü simgesine girin. Ardından açılan menüde Güvenlik kısmına oradan ise Göz atma geçmişini sil ifadesine tıklamanız gerekir. Açılan pencereden dilediğiniz verileri veya verilerin tamamını silebilirsiniz.

Mobil cihazlarda internet geçmişi nasıl silinir?

Artık birçok insan internet ortamında gezinmek için mobil cihazları kullanırlar. Dolayısıyla internet geçmişi dediğimiz şey çoğunlukla kişinin kendi telefonuyla özdeşleşmiş bir şey olarak karşımıza çıkar. İki farklı mobil işletim sistemi için işlemleri gerçekleştirmek biraz farklılık gösterir ama aşağıdaki adımları takip ederek internet geçmişini silebilirsiniz.

 • Android işletim sistemine sahip telefonlarda internet geçmişini temizlemek kullanılan varsayılan tarayıcıya göre değişecektir. Çok büyük olasılıkla Google Chrome kullanacak olabilirsiniz.
  • Google Chrome'u açın, sağ üst köşede üç nokta simgesini bulun.
  • Bu simgeye tıklayın ve ardından menüden Geçmiş yazısını bulun.
  • Geçmiş sayfasının en alt kısmında Göz atma verilerini temizle bölümüne tıklayın ve internet geçmişi verilerinizi silin.
 • iOS işletim sistemine sahip telefonlarda internet geçmişini temizlemek kullanılan varsayılan tarayıcıya göre değişecektir. Çok büyük olasılıkla Safari kullanacak olabilirsiniz.
  • Safari uygulamasını açın, sağ alt köşede kitap benzeri simgeye tıklayın.
  • Kitap simgesine tıkladığınız zaman ziyaret ettiğiniz sitelerin bir listesini görürsünüz.
  • Sağ alttaki Sil yazısına tıklayın ve internet geçmişi verilerinizi silin.

İnternet geçmişini silme işlemi cihaz üzerinde kullandığınız verilerin temizlenmesini sağlar. Ancak her zaman Google hesabınız açık bir şekilde Google'da arama yapıyorsanız arama verilerinizin hesabınızda kayıtlı olacağını unutmamanız gerekmektedir.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap