Türkiye'nin en güncel teknoloji haberleri yayınlayan yeni nesil teknoloji bloğu.

Internet Explorer'a Veda Ediliyor

Tarayıcıların ilk örneklerinden birisi olan Internet Explorer’a sonsuza dek veda ediliyor. Microsoft 15 Haziran 2022 tarihi itibariyle uygulamanın hiçbir sistemde yer almayacağını açıkladı.

Yeni bir blog gönderisi yayınlayan Microsoft, uzun zamandan beri kullanımda olmayan ancak işletim sistemlerinin yeni kurulumlarıyla birlikte bilgisayarlara gelen Internet Explorer konusunda yeni açıklamalar yaptı. Açıklamalarda Internet Explorer için 15 Haziran 2022 tarihi itibariyle herhangi bir destek sağlanmayacağı ve Windows 10 işletim sistemi gibi yeni versiyonlarda da tarayıcıya yer verilmeyeceği belirtildi. Bu bakımdan kullanıcılar kullanılmasa da gördüğü Internet Explorer’ı artık göremeyecek.

Windows 10 işletim sistemlerinde Internet Explorer’ın 11. versiyonuyla yer alan Microsoft, tüm versiyonları tamamen emekliye ayıracak. Açıklamalara göre değişiklik hem SKU'larda hem de IoT birimlerinde Windows 10 sürüm 20H2 ve sonraki sürümlerinde etkin olacak.

Internet Explorer hatırası Edge’de yaşacak!

Tarayıcı sektöründe beklentilerini karşılayamayan ve bu konuda yeni girişimlere rağmen istediği hedefleri yakalayamayan Microsoft, Microsoft Edge ile yoluna devam edecek. Internet Explorer’daki kritik işlemlerini yapmak isteyen kurumsallar için Edge’de IE modunu devam ettirmeyi planlayan şirket, bu sayede kullanıcı tarafında herhangi bir mağduriyet yaratmak da istemiyor.

Diğer tarayıcılarda olduğu gibi Chromium tabanlı Microsoft Edge’yi geliştirerek yeni bir atılım yapan Microsoft, mevcut versiyon için yapacağı yenilikler ile birlikte tarayıcı sektöründe daha fazla pay almaya çalışacak.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap