İnternet Altyapı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Türkiye'de yaşayan insanların internet bağlantısı açısından çok fazla seçeneği yoktur. Genel olarak ülkenin neredeyse tamamı internete belirli bir sağlayıcı aracılığıyla erişebilmektedir. Bu yüzden çoğu kişi bölgesinde hangi sağlayıcı varsa onu seçme yoluna gitmektedir. Bu noktada internet altyapısı büyük önem arz etmektedir.

Bazı noktalarda seçenekler çok fazla olabileceği için hangisinin en iyi internet sağlayıcısı olduğuna karar verebilmek kolay değildir. Bunun için çeşitli müşteri yorumlarına ve analizlere ihtiyacınız olacaktır. Hangi internet servis sağlayıcısını tercih edecekseniz ilk olarak yapmanız gereken elbette internet altyapı sorgulama işlemidir.

İnternet hizmeti alırken dikkat edilmesi gerekenler

İnternet hizmeti için ne kadar ödemeliyim? İyi bir internet hızı nedir? İnsanlara evleri için en iyi internet hizmetini bulma konusunda yardımcı olabilmek için bu sorulara çeşitli cevaplar vermek gerekir. Buna ek olarak çeşitli internet ile alakalı çeşitli soruların yanıtlanması önemlidir.

 • Giriş: Bir byte nedir hiçbir fikriniz yok mu? Aslında ne tür bir plana ihtiyacınız olduğunu anlamak için bu tür jargon merkezli kelimelere ihtiyacınız yoktur. Ama her zaman karşınıza çıkacak indirme (download) ve yükleme (upload) gibi terimlerin neler olduğunu bilmeniz gerekir.
 • Altyapı: İnternet altyapısı alacağınız internet hizmetine karar verme konusunda oldukça etkilidir. ADSL, VDSL, fiber ve kablo türünde internet hizmeti alabilmeniz mümkündür. Bölgenizde hangisinin çok daha etkin ve avantajlı olduğunu gözden geçirmelisiniz.
 • Hız: Bir internet hizmeti seçerken hız en önemli hususlardan birisidir. Sunulan hizmetin sürekliliğinden emin olduktan sonra hız konusunda yeterliliği kontrol etmelisiniz. Hangi hızlara ihtiyacınız olduğunu keşfetmeli ve bölgenizde ne düzeyde maksimum hız sunulduğunu öğrenmelisiniz.
 • Fiyat: Uygun fiyatlı internet hizmeti bulmak, plan fiyatlandırmalarını karşılaştırmaktan çok daha fazlasıdır. İnternetin gerçek maliyeti hakkında bir fikir edinmek için gizli ücretler, fiyat artışları ve veri sınırları gibi noktalara göz atmalısınız. Ayrıca, modem veya router gibi cihaz masraflarını dahil etmelisiniz.

İnternet sağlayıcılarını birebir karşılaştırmak, internet hizmeti için fazla ödeme yapmaktan ve ihtiyaçlarınıza uymayan bir plana kaydolmaktan kaçınmanın en iyi yoludur. Örneğin, ADSL tarafından sunulan internet hızı sizin için yeterliyse fiber internet hizmetine geçmenin herhangi bir anlamı yoktur.

İnternet altyapı sorgulama nasıl yapılır?

Uygun fiyatlı DSL planlarından ultra hızlı kablo paketlerine ve yüksek yükleme ile indirme hızlarına sahip lüks fiber anlaşmalarına kadar bölgenizde genellikle birden fazla internet hizmeti türü söz konusu olabilir. Ancak gerçek ayrıntıları internet altyapı sorgulama işlemi yaparak öğrenebilirsiniz.

 • Türk Telekom: Türk Telekom firması için internet altyapı sorgulama işlemini buradan gerçekleştirebilirsiniz. Karşınıza çıkan haritanın sol tarafında yer alan menüden il, ilçe, mahalle, cadde/sokak, dış kapı numarası ve iç kapı numarası seçeneklerini doğru bir biçimde girdikten sonra "Altyapı Sorgula" butonuna tıklamalısınız.
 • Turkcell Superonline: Turkcell Superonline firması için internet altyapı sorgulama işlemini buradan gerçekleştirebilirsiniz. Karşınıza çıkan haritanın üst kısmında yer alan menüden il, ilçe, mahalle ve mevcutsa diğer seçeneklerini doğru bir biçimde girdikten sonra internet altyapı sorgusu yanıtını alabilirsiniz.
 • TurkNet: TurkNet firması için internet altyapı sorgulama işlemini buradan gerçekleştirebilirsiniz. Karşınıza çıkacak sayfada "Adres bilgisi ile sorgula" kısmından ilinizi, ilçenizi, mahallenizi, sokağınızı, binanızı ve son olarak daire numaranızı seçtikten sonra "Altyapı Sorgula" butonuna tıklamalısınız.
 • Türksat Kablonet: Türksat Kablonet firması için internet altyapı sorgulama işlemini buradan gerçekleştirebilirsiniz. Sayfaya girdikten sonra alt kısma inmeli ve "Binamda hizmet var mı?" kısmını bulmalısınız. Sonra il ve ilçe bilgilerini girmelisiniz. Mahalle kısmında aktif olan yerlerde hizmet var demektir.
 • Millenicom: Millenicom firması için internet altyapı sorgulama işlemini buradan gerçekleştirebilirsiniz. "Ev adresiyle" seçeneğini seçtikten sonra il, ilçe, mahalle, sokak, bina ve daire bilgilerini girmelisiniz. Daire bilgisini girdikten sonra gerekli bilgiler ekranınıza gelecektir.
 • Vodafone: Vodafone firması için internet altyapı sorgulama işlemini buradan gerçekleştirebilirsiniz. İlk olarak sizden cep telefonu bilginiz istenecek ve bir onay kodu gönderilecektir. Daha sonraki ekranda il, ilçe, mahalle, sokak, bina ve daire bilgilerini girerek "Tarifeleri Göster" butonuna tıklamalısınız.
 • ORIS Telekom: ORIS Telekom firması için internet altyapı sorgulama işlemini buradan gerçekleştirebilirsiniz. Karşınıza çıkan ekranda il, ilçe, mahalle, sokak ve bina bilgilerini girdikten sonra internet altyapısı desteğinin olup olmadığını kolayca görebilirsiniz.
 • D-SmartNet: D-SmartNet firması için internet altyapı sorgulama işlemini buradan gerçekleştirebilirsiniz. İlk olarak sayfayı biraz aşağıya doğru kaydırıp "D-SmartNet Altyapı Sorgulama" kısmını bulmalısınız. Daha sonra il, ilçe, mahalle, sokak ve bina bilgilerini girdikten sonra "Altyapı Sorgula" butonuna tıklamalısınız.

Hizmet almak istediğiniz internet servi sağlayıcılarının internet altyapı sorgulama işlemlerini yukarıda bahsettiğimiz gibi gerçekleştirebilirsiniz. Genel olarak bilinen firmalarda daha iyi sonuçlar alacağınızı unutmamalısınız. Altyapı sorgusu yaptıktan sonra size sunulan internet kampanyalarına göz atmalısınız.

Evde internet için en iyi internet servis sağlayıcıları

Aşağıda yer alan internet servis sağlayıcılarına ait kampanya bağlantılarını kontrol ederek tüm firmaların kampanyalarını inceleyebilirsiniz. Bu sayede fiyat karşılaştırması yapabilir ve almak istediğiniz hizmete yönelik yorumları araştırarak daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

 • Türk Telekom: Türk Telekom tarafından sunulan mevcut kampanyalara buradan ulaşabilirsiniz.
 • Turkcell Superonline: Turkcell Superonline tarafından sunulan mevcut kampanyalara buradan ulaşabilirsiniz.
 • TurkNet: TurkNet tarafından sunulan mevcut kampanyalara buradan ulaşabilirsiniz.
 • Türksat Kablonet: Türksat Kablonet tarafından sunulan mevcut kampanyalara buradan ulaşabilirsiniz.
 • Millenicom: Millenicom tarafından sunulan mevcut kampanyalara buradan ulaşabilirsiniz.
 • Vodafone: Vodafone tarafından sunulan mevcut kampanyalara buradan ulaşabilirsiniz.
 • ORIS Telekom: ORIS Telekom tarafından sunulan mevcut kampanyalara buradan ulaşabilirsiniz.
 • D-SmartNet: D-SmartNet tarafından sunulan mevcut kampanyalara buradan ulaşabilirsiniz.

Burada bahsettiğimiz firmalar şu anda Türkiye'de en iyi şekilde internet servis sağlayıcılığı yapan firmalardır. Her birinin avantajlı ve dezavantajlı yönleri vardır. Bir kısmının müşteri hizmeti iyiyken diğerlerinin hizmet sürekliliği iyidir. Bazısı televizyon paketleriyle daha farklı kampanyalar sunabilirken bazısı fiyat konusunda iyi olabilmektedir.

Evde internet için en iyi servis sağlayıcısı nasıl seçilir?

Muhtemelen, internet hizmetini seçerken aralarından seçim yapabileceğiniz bir ton sağlayıcı bulamayacaksınız. Ancak küçük bir internet servis sağlayıcı havuzundan seçim yapıyor olsanız bile en iyi kararı vermek için cevaplamanız gereken birkaç soru vardır.

 • Ne kadar hıza ihtiyacınız var? Türkiye'de ortalama hız değerleri bellidir. Avrupa veya Kuzey Amerika gibi bölgelerle karşılaştırılması pek mümkün değildir. Hız konusunda neye ihtiyacınız olduğuna karar vermeli ve buna uygun olarak evde internet hizmetlerini incelemelisiniz.
 • Bölgenizde internet altyapısı ne durumda? Daha önce sunmuş olduğumuz internet altyapı sorgulama bağlantılarını kullanarak bölgenizdeki internet yapısıyla ilgili bilgi alabilirsiniz. Fiber internet seçeneğiniz yoksa kablolu internete, o seçenek de yoksa DSL seçeneğine yönelebilirsiniz.
 • Ek ücretler nelerdir? Hemen hemen tüm internet servis sağlayıcıları ek ücretleri kullanarak fatura bedelini şişirmeye çalışabilirler. Size sunulacak modem/router seçeneklerini, ekstra servisleri ve ekstra hizmet bilgilerini detaylı bir şekilde incelemelisiniz.
 • Kampanyalara göz attınız mı? Daha önce sunmuş olduğumuz internet kampanyaları bağlantılarına göz atarak internet servis sağlayıcılarının sunmuş olduğu tüm kampanyalara göz atabilirsiniz. Nihai kararınızı vermeden önce yeni bir müşteri olarak ne tür imkanlara sahip olduğunuzu bilmelisiniz.

Tüm bunlara ek olarak elbette fiber, kablo ve DSL internet hizmetlerinde ne tür avantajların ve dezavantajların olduğunu bilmelisiniz. Kablo internet, yoğun zamanlarda düşük hızla sonuçlanabilir. DSL internette belirli bir hız sınırı söz konusudur. Fiber internet konusunda ise ülkemizin tamamını kapsayacak düzeyde altyapı çözümü yoktur.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap