Intel, Arizona'da İki Gelişmiş Çip Fabrikasının Temelini Attı

Intel tarafından yapılan resmi açıklamalarda yeni fabrikalar için çalışmaların başladığı belirtildi. Şirket, Arizona’daki özel mülkü üzerinde iki fabrika için temel attı.

Çip üretimlerinin büyük bir bölümünü Arizona’da yapan Intel, çip krizinden karlı çıkmak adına devasa bir yatırım yaptı. Şirket tarafından yapılan açıklamalarda iki gelişmiş çip fabrikası için temel atma çalışmalarına başlandığı belirtilirken çalışmaların kısa süre içerisinde tamamlanması ve üretime geçilmesi hedefleniyor.

Şirketin gövde gösterisi yaptığı açıklamasında hedeflerin 2024 yılı itibariyle yeni fabrikalarda üretime geçmek olduğu belirtildi. Fab 52 ve Fab 62 olarak adlandırılan yeni fabrikalar, şirketin diğer 4 fabrikasının yanında inşa ediliyor

“Arizona tarihinde en büyük özel yatırım”

Yeni yatırımlarla ilgili değerlendirmelerde bulunan Intel CEO'su Pat Gelsinger, Arizona'nın tarihindeki en büyük özel yatırımı yaptıklarını vurguladı. Bu yatırımı kutlamak için hükümet yetkilileriyle bir araya gelen CEO, Intel’in bölgeye 20 milyar dolarlık bir değer katacağını ve böylece hem şehir hem de ülke ekonomisi için önemli bire desteğin sağlanacağını söyledi.

Yeni çip fabrikaları sadece Intel markası için değil, Intel Foundry Services (IFS) ile diğer şirketler için fason üretim yapılmasında da kullanılacak. Bu bakımdan Intel’in daha önce açıkladığı IDM 2.0 stratejisinin bir parçası olarak yapılan yatırımlar, mevcut çip krizi göz önünde bulundurulduğunda oldukça akıllı bir hamle olarak değerlendirildi.

2021 yılının Temmuz ayında Intel Foundry Services, Qualcomm ve Amazon ile çip üretimi konusunda anlaştığını açıklamıştı. Mevcut yeni sistem ve yatırımlar, Intel’in sektörde daha fazla ön planda olmasını sağlayacak.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap