Intel Royal Core İle AMD ve Apple'ı Yenebilir

Intel’in 2025 yılına yönelik açığa çıkan yol haritası, şirketin sektörde ciddi bir güç kazanacağını gösteriyor. Şirket yeni serileriyle performans ve verimliliği arttırıyor.

YouTuber Moore's Law is Dead (MLID) tarafından yapılan yeni sızıntı çip devi Intel’in gelecek planlarının öğrenilmesini sağladı. 2025 yılına kadarki süreci kapsayan yeni sızıntıda Royal Core adıyla yeni bir işlemci serisinin geliştirileceği belirtildi. İlk olarak 2006 yılında tanıtımı yapılan Core mimarisi, şirket tarafından gelecekte de terk edilmeyecek. Royal Core adıyla yeni sezonda işlemcilerini piyasaya sunacak Intel, yeni modelleriyle ARM ve Apple’ı geçmeyi hedefliyor.

Royal Core İçin Geçiş Modeli Alder Lake Olacak

Şirket tarafından geliştirilecek Alder Lake serileri, yeni bir model olmasının yanı sıra Royal Core serisine geçiş yapılmasını sağlayacak. Hibrit CPU mimarisiyle geliştirilen Alder Lake serisinde yüksek performans ve verimlilik amaçlanıyor. Şirket Alder Lake serisinde elde ettiği deneyim ile birlikte tüm birikimlerini ve deneyimlerini Royal Core ile ön plana çıkaracak.

Açıklamalara göre Royal Core’nin ilk üyeleri 2024 ve 2025 yılında piyasaya sunulacak. Sektörde daha önce de benzer açıklamalar yer verilmişti. Yeni açıklanan yol haritası da öncedeki sızıntılarla büyük oranda örtüşüyor. İddialarda çoğu kişinin inanmakta zorluk yaşadığı iddialardan birisi yaşanacak performans artışı oldu. İddialara göre performansta yeni serilerle birlikte yüzde 50 oranında bir performans artışı yaşanacak.

Intel’in Yeni Modelleri Neler Olacak?

Intel tarafından doğrulanmamış olsa da piyasaya yeni sunulacak modeller 2023, 2024 ve 2025'te tanıtılacak. Alder Lake serisinden olacak yeni işlemcilerin isimleri ise sırasıyla şöyle olacak
Arrow Lake, Lunar Lake ve Nova Lake. Royal Core desteği alacak ilk model Lunar Lake olsa da tamamıyla yeni mimariyle donatılan yeni seri 2025’te tanıtılacak Nova Lake olacak.

Intel şu ana kadar sadece Alder Lake serisini doğruladı.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap