Intel Beklenen Grafik Kartları İçin Yeni Açıklama Yaptı!

Intel tarafından yapılan yeni açıklama, merakla beklenen grafik kartları için durumu bir kez daha teyit etti.

Intel ekran kartlarında yaşanan son dönemlerdeki rekabette “Ben de varım” demek adına yeni modelleri için geliştirme sürecini resmen başlattı. Şirket uzun zamandan beri ekran kartı sektöründe yeni hamleleriyle konuşulurken bir açıklama daha yapıldı ve ekran kartlarının 2022 yılında resmen piyasada olacağı doğrulandı.

Böylece son dönemlerde gecikme yaşanır mı gibi farklı iddiaları da şirket yalanlamış, ekran kartları için bir kez daha durumu teyit etmiş oldu.

Intel pazarda nasıl konumlanacak?

Piyasaya sunulacak olan ekran kartları için özellikle performansı nasıl olacağı ve sektördeki diğer şirketlere göre rekabetin nasıl değiştirebileceği merak ediliyor. Ancak şirket yaptığı açıklamasında performans ve teknik detaylara yönelik hiçbir şey paylaşmadı.

Xe Alchemist olarak adlandırılacak yeni ekran kartlarında şirketin sektörde daha fazla tercih edilebilmesi için mevcut ekran kartlarına göre farklı avantajları sunması gerekiyor. Mevcut piyasadaki modellerden çok daha güçlü olmayacağı geçtiğimiz dönemlerde yapılan sızıntılarda görülen ekran kartlarında, özellikle fiyat ile fark yaratılması şu an için mümkün görünüyor.

Açıklamalara göre Intel Alchemist amiral gemisi, RTX 3070 ile eşleşiyor ve başlangıçta bu segmentte olacak. Intel, kıtlık karşısında bile uygun fiyatlı bir grafik kartı sağlayabilseydi, varsayılan olarak GPU pazarını kazanabilirdi. Ancak üretimde bu anlamda geç kalan şirketin özellikle diğer markaların yeni modelleri ile giriş yapmaya başladığı bir dönemde, nasıl bir ilgi göreceği ve pastadan pay alıp alamayacağı, önümüzdeki dönemlerde görülecek.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap