Intel, 11. Nesil Tiger Lake H35 Mobil İşlemcilerini Tanıttı

Son yıllarda aradığını bulamayan Intel, 2021 yılı için hem mobil platformlarda hem masaüstü platformlarda işlemci pazarının en iddialı ekibi olmayı hedefliyor. Bu doğrultuda AMD'ye kaptırdığı pazar paylarını tekrar almak isteyen Intel, CES 2021 ile Tiger Lake H35 işlemcilerini tanıttı.

Çoklu çekirdekten ziyade tekli çekirdek performansına odaklanmış Intel'in yeni mobil işlemci serisi H35 işlemciler, üç farklı işlemciden oluşmaktadır. Bu üç işlemcinin hepsi de 35W TDP değerine sahip olurken, tanıtılan diğer bir ürün olan H45 serisi işlemciler ise 45W TDP değerine sahip olacak. Bilindiği üzere 14 nm üretimine son veren Intel, en nihayetinde H35 serisi ile oyuncu bilgisayarlarında 10 nm üretime adım attı. Bu durum, 10. nedil H serisi mobil işlemlerle kıyaslandığı zaman tekli çekirdek performansında %15'lik bir artışa sebep oldu. 

i7-11375H, i7-11370H ve i5-11300H isimlerinde üç farklı işlemci tanıtan Intel, tanıttığı tüm işlemcilerde 4 çekirdek/8 izlek dizilimini kullanmakta. 6 ve 8 çekirdekli i7-i9 işlemcilerle ilgili herhangi bir sunum söz konusu olmadığından merak edilirken, H45 işlemcilerin Mart ayının sonunda tanıtılacağını öğrendik. 

Intel Tiger Lake H35 işlemcilerin frekans hızı tarafında oldukça iyi bir konumda olduğunu görürken, Ryzen 5000 serisi mobil işlemciler ile nasıl bir rekabet içerisine gireceğini hep beraber göreceğiz. 

Yazar Hakkında

Sinan Yorulmaz
Sinan Yorulmaz 2008 yılından beri blog yazan yazar, Teknolojio'da da kurucu pozisyonunda yer almaktadır. Elektrik-elektronik mezunu olmakla birlikte, yazılım geliştirme uzmanı olarak iş hayatına devam etmektedir. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap