Instagram Yönetiminden Kullanıcılara Reels Önerileri

Instagram, Reels bölümüne yönelik yaptığı yeni hamle ile kullanıcılara TikTok başta olmak üzere bir dizi öneri sundu.

Instagram tarafından yapılan resmi açıklamada, algoritmada değişiklikler yapıldığı belirtildi. @creators hesabı üzerinden yapılan açıklamalarda, kullanıcıların ne tür içerikler ile ön plana çıkabileceği, değişen algoritmaya nasıl ayak uydurabileceği detaylı olarak belirtildi.

Instagram’da Oluşturulan Gönderiler Nasıl Olmalı?

Ekip tarafından yapılan açıklamalara göre Reels kullanıcılarının dikey video kullanması oldukça önemli. Daha fazla ön plana çıkan içerikler için kitaplıktaki müziklerden ve seslerden yararlanılabileceği hatırlatılan açıklamada, yeni bir trend ve akım yaratacak içeriklerin her zaman ön planda olacağını duyurdu. Dans videoları, özel şakalar gibi bir dizi yeni trend için bu bölümü daha etkin hale getirmeyi isteyen Instagram, TikTok benzeri bir yapıya da göz kırpıyor.

İçeriklere yönelik önemli bir uyarı ise videolar üzerinde herhangi bir logo, filigran ya da kenarlık bulunmaması. Çözünürlüğü yüksek, net içeriklerin Reels’de öne çıkacağını hatırlatan ekip, metinlerle kaplı içerik üretimlerinden de vazgeçilmesi gerektiğini hatırlatıyor.

Uzun zamandan beri Keşfet bölümü üzerinde çeşitli denemeler yaparak buradan alınacak verileri Reels’de uygulayan Instagram ekibi, eğlenceli videolara odaklanmak istiyor. Bu noktada kullanıcı deneyimini ön plana çıkaran ekip, insanların kötü içerik ya da çözünürlük nedeniyle içerikleri kaydırmaması adına ön plana çıkarılacakları daha iyi seçebilmek adına algoritmada yenilikler yapıyor. Bu bölümlerde TikTok videolarının yoğun olması, Instagram için bölümünü cazip hale getirmezken, yapılan yeni açıklamalar, oyunun kurallarının değiştirildiğini gösteriyor.

Yazar Hakkında

Hakan Göçmez
Hakan Göçmez 1990 doğumlu yazar, 10 yılı aşkın süredir editör ve içerik yazarı olarak çalışmaktadır. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap