Türkiye'nin en güncel teknoloji haberleri yayınlayan yeni nesil teknoloji bloğu.

Instagram'a "İçerik Hak Talebi" Geliyor

Facebook paylaşılan gönderilerle ilgili yeni bir karara imza attı. Alınan karara göre kullanıcılar bundan sonra paylaştıkları gönderilerin diğer hesaplardan paylaşılmasını engelleme şansına sahip olacaklar. Şu an için test edilen özelliğin ne zaman kullanıma sunulacağı ise belirsiz.

Facebook, insanlara sahip oldukları resimler üzerinde daha fazla kontrole sahibi olmalarına izin verecek. Şirket, hak yönetimi platformunda yapılan bir güncellemede, bugün bazı ortaklarla çalışmaya başlayarak onlara görüntüler üzerinde sahiplik iddia etme ve ardından Instagram da dahil olmak üzere Facebook platformunda bu görüntülerin göründüğü yerlerde denetleme yetkisi vermeye başlayacak.

Facebook ortaklarının kim olduğunu açıklamadı. Ancak bu teorik olarak National Geographic gibi bir markanın fotoğraflarını Facebook'un Hak Yöneticisine yüklemesi halinde, diğer markaların Instagram sayfalarında olduğu gibi nerede göründüklerini izleyebileceği anlamına gelebilir.

Şirket oradan, görüntülerin kalmasına izin vermeyi, hak ihlalinde bulunan gönderiyi tamamen kaldıran bir yayından kaldırma işlemini veya bir bölgesel engellemeyi seçebilecek. Bir başka ifadeyle gönderi canlı kalacak ancak şirketin telif hakkının geçerli olduğu bölgelerde görüntülenemeyecek.

Telif haklarını talep etmek için, görsel hak sahibi, görselin tüm meta verilerini içeren bir CSV dosyasını Facebook’un Hak Yöneticisine yükleyecek. Ayrıca, telif hakkının nerede geçerli olduğunu da belirtecekler ve belirli bölgeleri dışarıda bırakabilecekler.

Hak Yöneticisi, meta verilerin ve görüntünün eşleştiğini doğruladıktan sonra, bu görüntüyü işler ve nerede göründüğünü izler. Başka bir kişi aynı görüntünün sahipliğini talep etmeye çalışırsa, iki taraf iddiaya itiraz etmek için birkaç kez uğraşabilecektir. Facebook sonunda bunu ilk başvuran kişiye teslim edecektir. Elbette buna itiraz etmek mümkün olabilecek.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap