İllüstrasyon Nedir?

İllüstrasyon, bilgi ve fikirleri örnek olarak, genellikle görsel bir şekilde bir görüntü biçiminde açıklama eylemidir. İllüstrasyon örnekleri arasında fotoğraflar, resimler, çizimler ve grafikler vardır. İllüstrasyon oluşturmak için genellikle kullanılan araç ise Adobe Illustrator programıdır. Bu programın çeşitli alternatifleri vardır.

İllüstrasyon, el ilanlarında, kumaşlarda, kitap kapaklarında, reklamlarda, ambalajlarda, posterlerde ve web sitelerinde yer alır. Görsel fikirleri ifade etmeye, mesajları iletmeye, ürünleri satmaya, öğrencilere öğretmeye ve markaları tanıtmaya yardımcı olur. Her geçen gün gündelik yaşamımızda çok daha farklı bir yere sahip olmaktadır.

İllüstrasyon nedir?

İllüstrasyon, çeşitli ortamlarda yayınlanmak üzere tasarlanmış bir metnin, kavramanın veya sürecin dekorasyonu, yorumu veya görsel açıklamasıdır. İllüstrasyon, görsel anlamın ve hikaye anlatımının bir anlatı oluşturmak için görüntüleri kullandığı tüm biçimlerde önemli bir rol oynar.

İllüstrasyon oluşturanlar kalem ve kurşun kalemle sınırlı kalmazlar. Aynı zamanda, özellikle günümüzün dijital dünyasında dijital görüntü oluşturmada çeşitli ortamlarda çizim yapabilen eğitimli profesyonellerdir. Görüntüleri oluşturmak için en iyi teknolojiyi kullanabilmek, hevesli herhangi bir illüstratör için gereklidir.

İllüstrasyon türleri nelerdir?

Bir illüstrasyon, bir fikrin, kavramanın, gerçek veya hayali nesnelerin görsel temsilidir. Bunlar bir çizim veya resim şeklinde olabilir. Ayrıca bir bilgisayar kullanılarak dijital olarak oluşturulmaları mümkündür. Temel hedef bir fikri veya bir kavramı aydınlatmak ise bir fotoğraf dahi illüstrasyon olarak kabul edilebilmektedir.

  • Eğitim amaçlı illüstrasyonlar: Görseli görüntüleyen kişiyi belirli bir konu hakkında eğitmek için içeriğin yanında illüstrasyonlar kullanılabilir. Çizimler ve diyagramlar, karmaşık nesneleri ve sistemleri açıklamaya yardımcı olur.
  • Teknik illüstrasyonlar: Mühendislik gibi birçok ekipman, sistem ve modelin kullanıldığı mesleklerde teknik resim veya illüstrasyonlar kullanılmaktadır. Karmaşık sistemler, çizimler kullanılmasıyla daha az zorlukla açıklanabilir.
  • Karikatürler: Karikatürler, illüstrasyonların okuyucuyu veya görseli görüntüleyen kişiyi meşgul etmek için espri ve mizah taşıdığı iletişimde başarılı bir araç olmuştur. Bir fikri açıklamak için karikatürler metinle sunulabilir.
  • Pazarlama: Reklamcılık ve pazarlama, ticari sanatlar olarak bilinen illüstrasyonlarda yeni bir alanın doğmasına yol açmıştır. Ticari sanatçılar, ürün veya hizmeti satın almak için kişiyi etkilemek için illüstrasyon oluştururlar.
  • Görsel çekicilik: İllüstrasyonların her zaman eğitici olması gerekmez. Yalnızca estetik değer için oluşturulabilirler ve bir kişiyi eğitmek için kullanılamazlar. Sadece görsel değer katmak için oluşturulabilirler.

Bilgisayarın illüstrasyonlardaki yeri nedir?

Bilgisayarlar, illüstrasyonların oluşturulmasını büyük ölçüde basitleştirmiştir. Artık çok daha az çaba ile illüstrasyon oluşturmak mümkündür. Ayrıca dijital olarak oluşturulmuş illüstrasyonların sonradan düzenlenmesi ve değiştirilmesi söz konusudur. Dijital olmayanlarda ise illüstrasyonun en başından oluşturulması gerekir.

Bilgisayar kullanılarak oluşturulan illüstrasyonlar, belirli uygulamalar tarafından sunulan araç ve teknikleri kullanarak elle çizilmiş illüstrasyonları çoğaltabilme becerisine sahiptirler. Adobe Photoshop bu anlamda kullanılan en popüler yazılımlardan biridir.

Bir illüstratör, bilgisayarı yalnızca illüstrasyon oluşturmak için kullanmayabilir. Örneğin, kağıt üzerinde bir başlangıç yaptıktan sonra onu bir yazıcıda tarayarak bilgisayara aktarabilir ve bir illüstrasyon programında açılmasını sağlayabilir. Yazılımın sunduğu araçlar doğrultusunda geliştirme ve tamamlama gibi işlemler yapılabilir.

İllüstrasyon programları nelerdir?

Bilgisayar, illüstrasyon alanını oldukça etkilemiştir. Bu yüzden bugünlerde birçok illüstratör yalnızca bilgisayar grafikleri ve dijital illüstrasyon alanıyla ilişkilendirilir. Bir kişinin illüstrasyon oluşturabilmek için kullanabileceği çok farklı programlar vardır.

  • Adobe Photoshop: Yaratıcılıklarını bir üst seviyeye çıkarmak isteyen deneyimli illüstratörler için ideal bir programdır. Ama aynı zamanda bir meydan okumaya hazır olan ve ufkunu genişletmek isteyen yeni başlayanlar için özel bir seçimdir.
  • Adobe Illustrator: Vektör tarzı illüstrasyonlar oluşturmak isteyen profesyonel illüstratörler için ideal bir programdır. Bu zanaatı öğrenme konusunda ciddi olan ve sınıfının en iyisi yazılımı kullanmak isteyen hevesli illüstratörlerin ilk durağı olmalıdır.
  • Vectornator: Apple ürünlerini (Mac, iPhone veya iPad) kullanan illüstratörler ve grafik tasarımcılar içindir. Ayrıca, Apple marka akıllı telefonlarda veya tabletlerde görsel tasarlamak isteyen amatörler için de mükemmel bir seçimdir.
  • Procreate: Tasarım süreçlerini güçlendirmek isteyen hevesli iPad kullanıcıları içindir. Kalemle çizim yapmayı seven dijital ressamlar ve illüstratörler bu araca bayılırlar. Biraz para biriktirmek ve raster grafik düzenlemek isteyen illüstratörler için de mükemmel bir seçimdir.
  • Affinity Designer: Çok daha pahalı olan Adobe Illustrator programını değiştirmek isteyen profesyonel tasarımcılar ve illüstratörler için idealdir. Sektörün yeni araçlarını denemeyi seven ilk kullanıcılara hitap eden bir yapısı vardır.

Bunlar dışında kullanılabilecek daha farklı programlar da vardır. Ancak bunların biraz daha profesyonellere hitap ettiğini söylemek mümkündür. En önemlileri Inkscape ve ArtRage gibi programlardır. Amatörler ise Gravit Designer gibi bir programı deneyerek illüstrasyon oluşturmaya başlayabilirler.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap