igfxtray.exe Nedir? Güvenli Midir?

Bilgisayarınızda yüzlerce sistem dosyası vardır. Bazen bu bilinmeyen dosyaların biriyle karşılaşıp onu kötü amaçlı yazılım zannedebilirsiniz. Bu dosyalardan birisi olan igfxtray.exe aslında Intel tarafından sunulan bir dosyadır.

igfxtray.exe dosyasını bir virüs veya kötü amaçlı yazılım zannetmek oldukça alışık olduğumuz bir durumdur. Çünkü kullanıcılar aynı zamanda igfxtray.exe güvenli midir diye sorular yöneltmektedir. Şimdi igfxtray.exe dosyasını yakından incelemeye çalışacağız.

igfxtray.exe nedir?

igfxtray.exe aslında bir modüldür. Intel Common User Interface için Intel tarafından geliştirilmiştir. İlgili dosya, Graphics Media Accelerator Driver yapısının bir parçasıdır. Bu anlamda dosyanın güvenli olduğunu söylemek mümkündür.

igfxtray.exe, Intel Graphics yapılandırmasına hızlı bir şekilde erişmek için kullanabileceğiniz sistem tepsisinde yer alır ve Intel simgesinin görüntülenmesini sağlar. Bu anlamda söz konusu uygulamanın belirli ayarlara kısa geçiş olduğunu söylemek mümkündür.

igfxtray.exe başlangıçta gerekli mi?

Hayır, igfxtray.exe dosyasının başlangıçta çalışmasına gerek yoktur. Yazılım, Intel Graphics yapılandırma yardımcı programına hızlı bir şekilde erişmenizi sağlar. Ayarlarınızı sık sık değiştirmenize gerek yoksa igfxtray.exe dosyasının başlangıçta çalışmasına gerek yoktur.

igfxtray.exe dosyasını devre dışı bırakmalı mıyım?

RAM konusunda sıkıntı çekiyorsanız veya sisteminiz yavaş ise igfxtray.exe dosyasını devre dışı bırakabilirsiniz. Bu gerekli bir yazılım değildir. Temelde Intel Graphics yapılandırma yazılımı için bir kısayol olarak çalışmaktadır.

  • Görev Yöneticisi aracını çalıştırın ve ardından Başlangıç kısmına gidin.
  • Burada igfxtray uygulamasını bulun. Sağ tuş tıklayın ve devre dışı bırak deyin.

Bu adımları tamamladıktan sonra igfxtray.exe dosyası başlangıçta çalışmayı bırakacaktır. Bu sisteminiz için bir miktar performans artışı anlamına gelebilir. Ancak çok büyük performans artışları beklemeniz doğru olmayacaktır.

igfxtray.exe dosyası güvenli mi?

Evet, igfxtray.exe dosyası %100 güvenlidir. Uygulama Intel tarafından geliştirilmiştir ve Intel Graphics işlevsellik yazılımını çalıştırmak için kullanılmaktadır. Bu nedenle oldukça güvenlidir. Ancak ekran ayarlarınız ile sürekli oynamıyorsanız bu yazılıma ihtiyaç duymayabilirsiniz.

igfxtray.exe çalışmayı durdurdu hatası

igfxtray.exe dosyası çalışmayı durdurduysa ve bu şekilde hata mesajı alıyorsanız, Intel Graphics sürücüyle bir probleminiz var demektir. Bu durumda sürücüleri güncellemelisiniz. Bu işe yaramıyorsa sürücüyü kaldırmalı ve tekrar yüklenmesini sağlamalısınız.

Tüm bunları bir sürücü güncelleme aracıyla kolayca yapabilirsiniz. Ancak kendiniz yapmak istiyorsanız aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz. Bu adımlar size en iyi şekilde yardımcı olacaktır. Yapmanız gereken aygıt yöneticisi üzerinden sürücü güncellemektir.

  • Başlat menüsünün yanında yer alan arama kısmına Aygıt Yöneticisi yazın.
  • Ardından çıkan uygulamayı çalıştırın. Bu sizi sisteminizde yüklü olan aygıtların bulunduğu bir pencereye götürecektir.
  • Bu pencerede "Görüntü bağdaştırıcıları" kısmına göz atmanız gerekecektir.
  • Burada yüklü olan Intel HD Graphics grafik bağdaştırıcısına sağ tuş tıklamalı ve ardından Cihazı kaldır demelisiniz.

Bunu yaptıktan sonra muhtemelen ekran ayarlarınız biraz değişecektir. Şimdi yapmanız gereken bilgisayarınızı yeniden başlatmaktır. Bilgisayarınız yeniden başladığı zaman sizin için en uygun olan sürücüyü yeniden yükleyecektir.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap