Hyundai, Uçan Arabaları 2020'lerin Sonunda Kullanacak

Hyundai'ın Avrupa CEO'su Michael Cole önemli açıklamalarda bulundu. Cole yaptığı açıklamada, 2020'lerin sonlarına kadar uçan arabaların şehirlerde kullanılacağını ve şehirlerde oluşan trafik sıkışıklığının önüne geçileceğini söyledi. 

Son dönemde birçok şirket, kendi uçan arabasını üretmek ve ilerleyen dönemde kullanabilmek için çok sayıda çalışma yürütmekte. Şehirlerde yaşanan trafik sıkışıklığını ortadan kaldırmak için hayatımıza girmesi muhtemel uçan arabalar için Hyundai Avrupa operasyon başkanı ve CEO'su önemli açıklamalarda bulundu.

Güney Koreli otomobil üreticisi Hyundai'ın CEO'su Cole, salınımları azaltacak ve trafik tıkanıklıklarının önüne geçeceği öngörülen uçan araba teknolojisinin, gelecek yıllarda hayatımızın bir parçası olacağını söyledi.

Şehirler Açısından Büyük Fırsat

Motor üreticileri ve satıcıları derneği'nin organize ettiği programda Konuşan Cole, uçan arabaların şehirler açısından büyük fırsat olduğunu ve özellikle 2025 yılından sonra uçan arabaların şehirlerde kullanılmaya başlayacağını ifade etti.

Ocak ayında teslimat drone'ları ve uçan arabalar için dünyada ilk işlevsel havalimanı'nın bu yıl içerisinde Coventry'de açılacağı belirtilmişti. Air One adıyla anılan ve 0 salınım olan Havalimanı, o zamandan itibaren Hyundai tarafından desteklenmekte. Devlet hibeside alan havalimanı için 1,2 milyon sterlin (yaklaşık 15 milyon TL) bütçe ayrılmıştı. Havalimanı Kasım ayında faaliyete girdiğinde, Britanya da üretilen büyük kargo drone'larının deneme uçuşlarına ev sahipliği yapacak. Fakat ticari uçuşlar için bunun oldukça erken olduğu söylenmekte.

Diğer yandan otomotiv üreticisi Hyundai 2020'nin Ocak ayında Las Vegas'ta bulunan CES teknoloji fuarında dikey kalkış ve iniş yapma kabiliyetine sahip elektrikli hava taşıtlarının prototipleri ne tanıtmıştı. 

Yazar Hakkında

Talha Yılmazer
Talha Yılmazer Elektrik-Elektronik teknolojisi mezunuyum. Uzun yıllardır çeşitli web platformlarında içerik editörlüğü yapmakla birlikte, profesyonel makale hizmetleri sağladım. Şu anda Teknolojio'da kurucu ortak ve içerik editörü pozisyonlarında görev almaktayım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap