Türkiye'nin en güncel teknoloji haberleri yayınlayan yeni nesil teknoloji bloğu.

Hyundai Ioniq 5 Tanıtıldı

Güney Kore merkezli otomobil üreticisi Hyundai, elektrikli otomobili olan Ioniq 5'i tanıttı.

Ioniq 5, dört farklı motor ve çekiş sistemiyle kullanıcıların karşısına çıkıyor. Günümüz teknolojisinin yer aldığı özellikleri buluduran Ioniq 5'in satışının önümüzdeki aylarda başlaması bekleniyor.

Dış Görünüm

SUV sınıfında yer alan Ioniq 5, keskin hatlarla bezenmiş bir dış görünüşe sahip. Ancak, keskin hatlara sahip olmasının yanında araç oldukça sade bir tasarıma da sahip. Dış bölümünün keskin hatları otomobilin hemen hemen her yerinde hissediliyor. Otomobilin ön bölümünde Parametric Pixel farların kullanıldığını da hatırlatalım.

Otomobilin arka bölümünde ise bagaj spoyleri dikkatlerden kaçmıyor. Spoyler ile sportif bir görünüm yakalayan Ioniq 5'in arka stopları da Parametric Pixel olarak karşımıza çıkıyor. Otomobil, ilgi çekici tasarımlı 20 inç jantlara sahip.

İç Mekan

Ioniq 5, sürücüleri 12 inç boyutundaki dijital gösterge ekranı ve 12 inç boyutundaki bilgi-eğlence ekranı ile karşılıyor. İki ekran bitişik bir şekilde konumlandırılıyor. Ayrıca, otomobilde son zamanların popüler teknolojisi head-up display sistemi de mevcut.

Otomobilin tasarımında sürücü ve yolcuların konforu fazlasıyla düşünülmüş. Bu bağlamda ön koltuklar yatırıldığı zaman geniş bir alan elde ediliyor ve orta konsolda ileri ve geri biçimde kaydırılabiliyor. Otomobilin bagaj hacmi ise 531 litre fakat arka koltuklar katlandığında bu alan 1600 litreye yükseliyor.

Motor Özellikleri

Standart Range versiyonunun dört çekişli motoru (AWD) 173 kW güç ve 605 Nm tork üretebiliyor iken iki çekişli motoru (2WD) 125 kW güç ve 350 Nm tork üretebiliyor. Versiyonun batarya kapasitesi ise 58 kWh.

Long Range isimli versiyonda ise AWD seçeneği 225 kW güç ve 605 Nm tork üretirken, 2WD seçeneği ise 160 kW güç ve 350 Nm tork üretiyor. Long Range versiyonunun batarya kapasitesi ise 72.6 kWh

Ayrıca, Standart Range versiyonunda AWD seçeneği 0-100 km/s hızlanmasını 6.1 saniyede, 2WD seçeneği ise 0-100 km/s hızlanmasını 8.5 saniyede gerçekleştiriyor. Long Range versiyonunda ise AWD seçeneğinin 0-100 km/s hızlanması 5.2 saniyede gerçekleşirken, 2WD'nin hızlanması 7.4 saniyede gerçekleşiyor.

Yazar Hakkında

Kadir Tosun
Kadir Tosun 1995 doğumluyum. İstanbul Medeniyet Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunuyum. Otomobillere ve teknolojiye meraklıyım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap