Türkiye'nin en güncel teknoloji haberleri yayınlayan yeni nesil teknoloji bloğu.

Honda, Virüslere Karşı Koruyucu Filtre Üretti

Japonya merkezli otomotiv devi Honda, Kurumask adında virüslere karşı koruma sağlayan filtre geliştirdi. Filtre, havadan yayılan virüsleri %99,9 oranında etkisiz hale getirebiliyor.

Korona virüs pandemisinin doğurduğu sonuçlardan otomobil sektörüde büyük ölçüde etkilendi. Sağlığı ön plana çıkaran çalışmalar ön plana çıktı. Bu çalışmaların sonuncusu ise Honda tarafından yapıldı. Honda, %99,9'a kadar virüslerden koruyan Kurumask adında bir filtre geliştirdi.

Honda, Kurumask fikrini sağlık sisteminde görev yapan ve korona virüs hastalarının ulaşımı için kullanılan araçlar için geliştirmeye başladı. Kişisel otomobillere de uyarlanan filtre sistemi, küresel olarak verilen mücadeleye destek olacak nitelikte gözüküyor. Geliştirilen filtre, hava yolu ile yayılan virüs tiplerine karşı etki gösteriyor ve ilk 15 dakikada virüslerin %99,8'ini, 24 saat kullanım sonunda ise %99,9'unu etkisiz hale getiriyor. Ayrıca filtre sisteminin 1 yıl boyunca etkisini gösterdiği ifade ediliyor.

Kurumask her ne kadar virüslere karşı koruma sağlasa da korona virüse karşı kesin bir koruma sağlayıp sağlamadığı henüz bilinmiyor.

Honda, geliştirdiği The Kurumask isimli otomobil maskesini Japonya'da geçtiğimiz aylarda N-Box adlı otomobillerinde kullanmaya başladı. N-Box modeli için uygulan filtrenin diğer modellere göre ne zaman uyarlanıp piyasaya sürüleceği henüz bilinmiyor.

Yazar Hakkında

Kadir Tosun
Kadir Tosun 1995 doğumluyum. İstanbul Medeniyet Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunuyum. Otomobillere ve teknolojiye meraklıyım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap