Homescapes ve Gardenscapes Reklamları İngiltere'de Yasaklandı

Birçoğumuzun farklı oyunlar oynarken karşımıza çıkan reklamlar nedeniyle aşina olduğu "Homescapes" ve "Gardenscapes" isimli mobil oyunlara ait reklamlar İngiltere'de resmi olarak yasaklanan reklamlar arasına girmeyi başardılar.

İrlanda merkezli bir şirket olan Playrix tarafından geliştirilen Homescapes ve Gardenscapes oyunlarının reklamları İngiltere Reklam Standartları Kurumu (ASA) tarafından yanıltıcı oldukları gerekçesiyle yasaklı reklamlar listesine eklendiler.

Geçtiğimiz Mart ayından itibaren Facebook'ta görünür hale gelen ve daha sonrasında mobil platformlarda hızla yayılan Homescapes ve Gardenscapes reklamları ASA'ya şikayet edilmiştir. Kullanıcıların iddiasına göre reklamlarda bahsedilen içerikler oyunda yer almamaktaydı.

Geliştirici Playrix ise şikayetlerle ilgili yaptığı açıklamada ilgili mini oyunların her 20 seviyeden sonra ortaya çıktığını belirtti. Ancak bu açıklamalar kullanıcıları pek tatmin etmedi ve kullanıcılar reklamları şikayet etmeye devam ettiler.

Her ne kadar Playrix çeşitli değişiklikler yapıp söz konusu mini oyunları erken seviyelere çekmiş olsa bile bu ASA'yı tatmin etmedi. Homescapes ve Gardenscapes oyunlarının epey popüler olduğunu söylemek gerek. Her iki oyun da 100 milyon indirmenin üzerine çıkmış durumda.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz 1989 doğumluyum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Teknolojinin daha çok oyun tarafıyla ilgilenen biriyim. Özellikle hikayesi kaliteli oyunları beğeniyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap