Hangi Telefonlar Harmony OS 2.0 Desteği Alacaklar?

Huawei, kendi işletim sistemi olan Harmony OS’un yeni sürümü Harmony OS 2.0’ı geçtiğimiz ay Huawei Geliştirici Konferansı 2020 etkinliğinde tanıttı. Harmony OS 2.0, Aralık ayından itibaren akıllı telefonlarda da devreye gireceği açıklananlar arasında yerini aldı.

Huawei, Harmony OS için tüm akıllı cihazları destekleyen işletim sistemi tanımı kullanıyordu fakat tanımlananın aksine işletim sistemi akıllı saat, TV gibi ön planda olmayan cihazlara destek veriyordu. Huawei’nin evrensel bir işletim sistemi sözleri ile tanımladığı Harmony OS beklentilerin altındaydı.

Harmony OS 2.0 ile birlikte akıllı telefonlarında destekleneceği haberi Huawei tüketici yazılımları başkanı Wang Cheglu tarafından duyuruldu.

Amiral gemisi sınıfı akıllı telefonlar Harmony OS 2.0’ı destekleyen ilk cihazlar olarak gösterilse bile destekleme süreci Aralık ayından başlayıp 2021 yılının Şubat ayına kadar sürecek olan zaman diliminde parçalar halinde gerçekleşecek. Orta segment akıllı telefonların Harmony OS 2.0 için biraz daha beklemesi gerektiği bilgisi bilinenler arasında.

Harmony OS 2.0’ı hangi işlemcili cihazlar destekleyecek sorusuna akıllarda yer edinmişken sizler için hemen söyleyelim. İlk olarak Kirin 9000 işlemcili cihazlar Harmony OS 2.0’a ulaşabilecek. Kirin 950 5G’li cihazlar destek aldıktan sonra üçüncü partide Kirin 990 4G, Kirin 985 ve Kirin 820’li cihazlar destek alacak.

Daha sonra dördüncü süreçte Kirin 820, Kirin 980 ve Kirin 990 4G’li cihazlar desteği alacak ve son olarak Kirin 810 ve Kirin 710’lu cihazların bir kısmı yeni işletim sistemi olan Harmony OS 2.0 desteğine kavuşacak. Böylece Harmony OS 2.0'ın dağıtımı tamamlanmış olacak.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap