Türkiye'nin en güncel teknoloji haberleri yayınlayan yeni nesil teknoloji bloğu.

Haftanın Öne Çıkan Teknoloji Haberleri

Teknoloji dünyası, sürekli gelişim göstererek hayatımıza yenilikler katmaya devam ediyor. Hazırladığımız bu içerikte takipçilerimize, Ocak ayının ilk haftasında öne çıkan teknoloji haberlerini bir araya getirdik. Gelin birlikte göz atalım.

Teknoloji dünyasında yaşanan yeniliklere hergün şahit oluyoruz. Geçtiğimiz hafta teknoloji dünyasında öne çıkan haberleri ve dikkat çeken gelişmeleri bir araya getirdik.

İşte haftanın önemli teknoloji haberleri:

2020'nin En İyi Android Telefonları Açıklandı

Popüler bir telefon karşılaştırma platformu olan AnTuTu, 2020'nin en güçlü Android telefonlarını açıkladı. Listenin zirvesinde "Snapdragon 888'den" güç alan Xiaomi Mi 11 yer alırken, listenin ilk 10'una hiç bir telefonu ile giremeyen Samsung ise dikkat çekti.

AnTuT'nun açıkladığı 2020'nin en güçlü ve en akıllı android telefonları tam listesi

WhatsApp'ın Kararı Ses Getirdi

Dünya üzerinde kullanılan en yaygın mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp, kullanıcı gizlilik sözleşmesinde yaptığı değişiklerle yine gündeme geldi. Kullanıcı sözleşmesinde yapılan değişimle beraber kullanıcı gizliliğinden taviz verdiği tartışılan WhatsApp, sözleşmeyi kabul etmeyenler için son tarih olarak 8 Şubat 2021 tarihini işaret etti. Sözleşmeyi kabul etmeyenler 8 Şubat tarihinden itibaren WhatsApp'ı kullanamayacak. Son olarak değinebileceğimiz konu ise, WhatsApp'ın bu kullanıcı sözleşmesi dayatması Avrupa Birliği üyesi olan ülkeler için geçerli olmaması.

Haberin tüm detayları için tıklayınız

2020'de Türkiye Akıllı Telefonlara Toplam Kaç TL Harcadı

Türkiye'de akıllı telefonlar için toplam kaç TL harcandığı, satılan akıllı telefon sayısı açıklandı. MOBİSAD Başkanı Mustafa Kemal Tumacı yaptığı açıklamada, 10,5 milyon kayıtlı, 1,5 milyonu kayıt dışı, yaklaşık 12 milyon akıllı telefonun satıldığını duyurdu. Telefon başına harcanan ortalama tutar ise 3.600 TL olarak belirtildi.

Microsoft'un Yayınlamadığı İşletim Sistemi: Polaris

Uzun yıllar üzerinde çalışılan Windows Core OS'un özel sürümlerinden birisi olduğu bilinen Windows Polaris'in halen geliştirilme aşamasında olan sürümü sızdırıldı. Bu zamana kadar büyük gizlilikle saklanan işletim sistemi, herhangi bir programa ve yazılım kabuğuna sahip değil. Yani işletim sistemini yüklemeyi başarsanız bile bir işinize yaramayacak.

Kamu Bankaları Artık Tek ATM

Ülkemizde hizmet veren kamu bankaları, Ocak ayında bir protokol imzalayarak ortak ATM projesine geçiş yapacaklar.Tüm kamu bankalarının tek ATM üzerinden hizmet verme projesi TAM, herhangi bir komisyon ücreti almayacak. Yani kamu bankası müşterisi olanlar ortak ATM'leri komisyon ücreti ödemeden ücretsiz olarak kullanabilecek.

ASELSAN'dan Türk Savaş Gemisi İçin Tespit ve Takip Sistemi

Savunma Sanayi'de çok önemli işlere imza atan ASELSAN, PİRİ Kızılötesi Arama ve Takip Sistemi'nin testlerini tamamladı. TCG Anadolu (Türkiye'nin en büyük savaş gemisi) için geliştirilen arama ve takip sistemi, çift dalga kızılötesi dalgalarla takip ve tespit yapma adından söz ettirdi ve dünyada tek olma özelliği ile ülkemizi birkez daha gururlandırdı. Geliştirilen sistemler, TCG Anadolu savaş gemisini çok daha işlevsel hale getiriyor.

Yazar Hakkında

Talha Yılmazer
Talha Yılmazer Elektrik-Elektronik teknolojisi mezunuyum. Uzun yıllardır çeşitli web platformlarında içerik editörlüğü yapmakla birlikte, profesyonel makale hizmetleri sağladım. Şu anda Teknolojio'da kurucu ortak ve içerik editörü pozisyonlarında görev almaktayım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap